برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

استاندارد ERC-404

شبکه اتریوم در چند سال اخیر پیشرفت های بسیار زیادی را تجربه کرده است و همین امر سبب شده که بیشتر توسعه دهندگان تصمیم گیرند تا استانداردهای متنوعی را در شبکه اتریوم معرفی نمایند؛ از جدیدترین استانداردهای معرفی شده می توان به استاندارد ERC-404 اشاره کرد. این استاندارد برای این که بتواند مشکلات و چالش های گذشته توکن های غیرقابل تعویض را حل نماید طراحی شده است و مژده آینده ای بهتر را برای توکن های غیرقابل تعویض می دهد. همانطور که می دانید امروزه اتریوم یکی از پرطرفدارترین ارزهای بازار است که نقش بسیار کاربردی در پیشرفت فناوری بلاک چین ایفا می نماید و موجب شده است که بازار ارزهای دیجیتال گسترش یابد، با تمام این موارد ما در چند سال اخیر ضعف هایی را نیز در این شبکه مشاهده کردیم.

آخرین نوآوری شبکه اتریوم استاندارد ERC-404 است که با هدف حل مشکلات و ضعف های موجود به وجود آمده است. شبکه اتریوم با داشتن ویژگی هایی مانند قرارداد هوشمند و کدهای برنامه ریزی توانسته به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های ایجاد و عرضه برنامه های کاربردی و محصولات غیرمتمرکز عمل نماید؛ همچنین از مهم ترین ویژگی های شبکه اتریوم می توان به امکان ساخت و عرضه توکن های بلاک چینی اشاره کرد. همانطور که می دانید استاندارد اصلی شبکه اتریوم ERC-20 است اما ما در چند سال اخیر شاهد استانداردهایی متفاوت بوده ایم که ERC-404 یکی از آن ها است.

استاندارد ERC-404 چیست؟

استاندارد ERC-404 چیست؟

آشنایی با این استاندارد می تواند به افزایش دانش شما در مورد توکن ها و یافتن فرصت های جدید سرمایه گذاری بیفزاید. قبل از آن که به بررسی استاندارد ERC-404 بپردازیم بهتر است ابتدا با مفاهیمی مانند استاندارد توکن و در عین حال استانداردهای محبوب اتریوم آشنا شوید. در شرح استاندارد توکن باید بگوییم استاندارد توکن در حقیقت به مدیریت مجموعه ای از پارامترها، شرایط، نحوه فعالیت و تراکنش توکن های دیجیتال می پردازد. استاندارد توکن به توسعه دهندگان این امکان را می بخشد که بتوانند ارز دیجیتال خود را بر بستر شبکه محبوب اتریوم و دیگر شبکه های مشهور بلاک چین ارائه نمایند.

استاندارد ERC-404 و استاندارد ERC-721 از مشهورترین استانداردهای شبکه اتریوم به شمار می روند، نام این استاندارد از اورو مشهور 404 الگوبرداری شده است. این استاندارد تلاش می کند تا از مفهومی از نیمه تعویض پذیری را به اکوسیستم گسترده شبکه اتریوم ارائه دهد؛ استاندارد ERC-404 به کاربران این امکان را می بخشد که قسمت هایی از یک ان اف تی را داشته باشند.

ایجاد توکن با استاندارد ERC-404

اگر شما نیز قصد دارید توکن را با استاندارد ERC-404 ایجاد نمایید باید در اولین قدم یک قرارداد هوشمند بنویسید که با ERC-404 مطابقت داشته باشد. استاندارد مورد نظر باید دارای یک رابط برنامه نویسی کاربردی برای توکن های نیمه متغیر باشد؛ این API همواره دارای توابعی همچون شرایط انتقال، تایید، تامین، ابرداده و کلاس توکن است. کاربران در این شرایط باید توابع گفته شده را در قرارداد هوشمند خود جایگذاری کرده و پس از آن مقادیر نام، نماد، تعداد و نوع توکن های خود را مشخص کنند؛ در گام بعدی کاربران باید یک راه برای ذخیره بازیابی فراداده رمز مشخص کرده که این امر می تواند در شبکه اتریوم و یا از آن خارج باشد.

در گام بعدی توجه داشته باشید که باید همواره از یک زبان برنامه نویسی مشخص برای نوشتن قرارداد هوشمند بهره ببرید. شما می توانید با استفاده از این زبان، منطق و عملکرد قرارداد هوشمند خود را به شکل کد تعریف نمایید، برای این امر پیشنهاد می کنیم که از تمام قوانین و ساختار زبان برنامه نویسی تبعیت کرده و از خطاها و باگ هایی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید؛ همچنین شما در گام بعدی باید همواره قرارداد هوشمند خود را ایمن ساخته و آن را آزمایش نمایید.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش NFT بر روی لینک کلیک کنید.

در چه زمینه هایی ERC-404 مورد استفاده قرار می گیرد؟

در چه زمینه هایی ERC-404 مورد استفاده قرار می گیرد؟

همانطور که گفته شد، استاندارد ERC-404 یک استاندارد جدید و آزمایشی برای توکن های نیمه قابل تعویض در شبکه دومین ارز برتر بازار ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم است. با استفاده از این استاندارد، هر توکن می تواند ویژگی ها و مشخصات منحصر به فرد خود را داشته باشد اما همچنان قابلیت مبادله با توکن های دیگر را دارد. این استاندارد می تواند برای ایجاد نشانه هایی که اشیاء یا خدمات واقعی را نشان می دهند مفید باشد. در ادامه به بررسی از حوزه های کاربردی این توکن می پردازیم:

کاربرد در زمینه بازی های بلاک چین

شخصیت ها، سلاح ها، زره ها، سکه ها و غیره بازی هایی که از فناوری بلاک چین برای ایجاد و مدیریت اشیاء بازی استفاده می کنند. این بازی ها می توانند از استاندارد ERC404 برای ایجاد توکن هایی استفاده کنند که این اشیاء بازی را نشان می دهند. به عنوان مثال، یک بازی می تواند یک کلاس توکن به نام Weapons ایجاد کند که در آن هر توکن این کلاس، می تواند ابرداده های مختلف سکه مانند نام، توضیحات، تصویر، قدرت و هزینه داشته باشد. این توکن ها را می توان در بازارهای غیرمتمرکز خرید و فروش کرد یا در بازی های مختلف استفاده نمود.

موسیقی و هنر

نوازندگان و هنرمندان می توانند از استاندارد ERC-404 برای ایجاد توکن هایی که نشان دهنده آثار موسیقی و هنری خود هستند استفاده کنند. به عنوان مثال، یک خواننده می تواند یک کلاس توکن به نام Songs ایجاد کند و هر توکن در آن کلاس می تواند متا دیتا توکن متفاوتی داشته باشد. از این توکن ها می توان به عنوان روشی جدید برای توزیع و فروش موسیقی و یا به عنوان روشی جدید برای ارتباط با طرفداران و افزایش درآمد استفاده کرد.

مشاور املاک

مالکان و خریداران می توانند از استاندارد ERC-404 برای ایجاد توکن هایی استفاده کنند که نشان دهنده املاک و مستغلات آنها باشد. به عنوان مثال، یک مالک می تواند یک کلاس توکن به نام Houses ایجاد کند که در آن هر توکن کلاس، می تواند متا دیتا توکن متفاوتی داشته باشد. از این توکن ها می توان به عنوان روشی جدید برای خرید و فروش املاک و یا به عنوان روشی جدید برای ایجاد اعتبار و امنیت استفاده کرد.

وام دادن و دیفای

با این استاندارد جدید، کاربران می توانند از بخشی از توکن به عنوان NFT های ارزشمند برای سپرده گذاری و دریافت وام استفاده کنند. با چنین مکانیزمی، افراد می توانند راحتتر به خواسته خود برسند و شتاب خوبی به بخش دیفای داده می شود. اینها برخی از کاربردهای استاندارد ERC-404 هستند که در طول زمان بیشتر توسعه خواهند یافت. بنابراین، آیا آینده این استاندارد مشخص است؟ آیا می توان از آن به عنوان یک استاندارد معتبر و کاربردی در آینده و در مقیاس وسیع استفاده کرد؟ که در ادامه جواب این سوالات را خواهید گرفت.

عملکرد استاندارد ERC-404

عملکرد استاندارد ERC-404

سازو‌کار استاندارد ERC-404، حول محور مینت و سوزاندن توکن می‌ چرخد و امکان انتقال کسری از توکن های غیرمثلی یا همان NFT ها را فراهم می‌ کند. این استاندارد جدید در شبکه ملکه بازار ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم با ترفند جالب زیر، دنیای توکن های غیرمثلی و دیفای را به هم متصل می‌ کند:

  • تقسیم کردن NFT ها: فرض کنید تابلوی نقاشی ارزشمند دارید. با استاندارد ERC-404 می‌ توانید این تابلو را به قسمت‌ های کوچک‌تری تقسیم کرده و هر قسمت را به صورت جداگانه به فروش رسانده یا معامله کنید، این مورد بسیار مورد پسند فعالین حوزه توکن های غیرمثلی است.
  • تبدیل کردن به NFT کامل: اگه تمام قسمت‌ های NFT را جمع‌ آوری کنید، این امکان را خواهید داشت تا به کمک آن‌ ها دوباره NFT اصلی را بسازید و مالک کل آن شوید.
  • سوختن و ساختن: وقتی قیمتی از یک NFT را به فروش می‌ رسانید، در واقع آن قسمت سوزانده می‌ شود (از بین می‌ رود) و با جمع شدن قسمت‌ های کافی، می‌ توان NFT جدیدی ساخت.

به طور خلاصه، استاندارد ERC-404، این امکان را فراهم می‌ کند تا NFT ها را راحتتر به فروش برسانید، خریداری یا حتی مدیریت کنید. علاوه‌ بر‌این، باعث می‌ شود تا نقدینگی NFT ها بیشتر شده و امکانات جدیدی برای برنامه‌ های دیفای فراهم می‌ کند.

ویژگی های ERC-404

  1. مالکیت کسری: استاندارد ERC-404 مفهوم تحول‌ آفرین مالکیت کسری را معرفی می‌ کند و به سرمایه‌ گذاران اجازه می دهد تا بخش‌ هایی از توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) را داشته باشند. این ویژگی، دسترسی به دارایی‌ های دیجیتالی با‌ارزش را دموکراتیک کرده و امکان مشارکت گسترده‌ تر در بازارهای NFT را فراهم می‌ کند.
  2. ضرب و سوزاندن توکن: مکانیک ضرب و سوزاندن توکن ERC-404 در تسهیل مالکیت کسری نقش اساسی دارد. هنگامی که توکن کاملی خریداری می شود که نشان دهنده مالکیت کامل یک NFT است، NFT مربوطه به کیف پول خریدار اضافه می‌ شود. برعکس، زمانی که بخش‌ هایی از یک توکن فروخته می‌ شود، NFT مرتبط سوزانده شده و یکپارچگی سوابق مالکیت را تضمین می‌ کند.
  3. افزایش نقدینگی و معاملات: استاندارد ERC-404 با فعال کردن مالکیت کسری، نقدینگی را در بازارهای NFT افزایش می‌ دهد. سرمایه‌ گذاران می‌ توانند بخش‌ هایی از NFT ها را بدون نیاز به مالکیت کامل آن‌ ها معامله کنند، در نتیجه کارایی بازار را افزایش داده و موانع برای ورود سرمایه‌ گذاران کوچکتر را از میان برمی‌ دارند. این نقدینگی افزایش‌ یافته، توسعه استراتژی‌ های معاملاتی جدید و محصولات مالی با محوریت NFT ها را تقویت می‌ کند.

آینده ERC-404

دور از ذهن است پروژه‌ هایی که از استانداردهای ERC-404 استفاده می‌ کنند، تأثیر بخصوصی بر قیمت و ارزش خود اتریوم داشته باشد. قیمت اتریوم در درجه اول تحت تأثیر روندهای گسترده‌ تر بازار، به ویژه حرکات پادشاه بازار ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین قرار دارد، چرا که اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و اکثر مواقع تحت‌ تاثیر رتبه اول مارکت قرار می‌ گیرد. با اینکه پیشرفت‌ ها در اکوسیستم اتریوم می‌ تواند به رشد و پذیرش بلندمدت قیمت اتر کمک کند، تأثیر فوری آن قیمت معمولاً محدود است اما این نکته نیز حائز اهمیت است که با گذشت زمان، می توان به پروژه های مهم و خوب همچون ERC-404 امیدوار بود و در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال پر مخاطب شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید