برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

فیلم NFT چیست به صورت کامل

مدت زیادی است که بازار خریدوفروش رمز ارزهای مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته و هر روز شاهد معرفی یک رمز ارز جدید هستیم. nft نیز یک روش برای تولید و مبادله دارایی‌های دیجیتالی غیر قابل تکرار است که در فضای بلاک چین و کریپتوکارنسی میان کاربران رد و بدل شده و منجر به کسب درآمد برای کسانی که با هنر دیجیتالی سروکار دارند شده است.

توکن های غیرمثلی یا همان NFT امروزه به یکی از مفاهیم بسیار پر تکرار و محبوب حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی تبدیل شده است. کاربران این حوزه می توانند با استفاده از توکن های NFT به خرید و فروش دارایی های دیجیتالی که بسیار خاص و منحصربه فرد هستند بپردازند. بدون تردید شما نیز همانند دیگر کاربران هنگام شنیدن خبر درآمد شصت میلیون دلاری یکی از هنرمندان در نتیجه فروش اثر هنری دیجیتالی با توکن غیرمثلی در شوک بزرگی فرو رفته اید. هنوز زمان زیادی از محبوبیت این توکن ها نگذشته بود که این اخبار موجب شد هیاهوی بسیار عظیمی در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی به وجود آید. امروزه سرمایه گذاران بسیار زیادی تلاش می کنند تا از این شرایط سود خوبی کسب کنند، ناگفته نماند که کاربران در معامله توکن های غیرقابل تعویض همواره ملزم به خرید تتر نیستند و با ارزهای دیجیتالی دیگری نیز می توانند وارد بازار nft شده و به کسب سود بپردازند. دارایی هایی دیجیتالی که همواره در قالب توکن های غیرمثلی شناخته می شوند این توانایی را دارند که یک شبه شما را به عرش برسانند و سود زیادی برای شما به ارمغان آورند. در قسمت های زیر اطلاعات کاملی درمورد این توکن ها در اختیار شما قرار خواهیم داد، همراه ما بمانید.

NFT چیست؟

NFT چیست؟

بدون تردید محبوبیت NFT ها موجب شده است شما نیز به این توکن ها علاقه مند شوید و کنجکاو شوید که NFT چیست؟ این توکن ها در حقیقت نشان دهنده مالکیت شما برای دارایی های خاص و غیرتکراری هستند؛ تصاویر، ویدیوها و پست های توییئت ها را می توان به عنوان اشکال پر طرفدار توکن های غیرقابل تعویض معرفی نمود. بهتر است بدانید که سازندگان آثار هنری هر زمان که بخواهند می توانند آثار خود را به توکن های غیرمثلی تبدیل کنند، حال شاید برای شما این سوال مطرح شود که هنگامی که می شود به راحتی یک اثر را کپی کرد پس چرا مردم حاضر می شوند پول زیادی بابت این آثار بپردازند؟ در جواب باید بگوییم که nft ها به کاربرانی که خریدار هستند این توانایی را می بخشند که کالای اصلی را همراه احراز هویت داخلی در اختیار داشته باشند. احراز هویت ثابت می کند که چه کسی صاحب اثر است و فرد دیگری نمی تواند مالکیت اثر را ادعا کند؛ در حقیقت ارزش معنوی یک اثر به اعتبار و هویت یک هنرمند متصل شده و همه کاربران می پذیرند که یک اثر NFT متعلق به یک فرد واحد است.

ویژگی های NFT

ان اف تی ها توانستند به کلی حوزه ارزهای دیجیتال را متحول کرده و تاثیر چشمگیری بر آینده این ارزها برجای بگذارند، این توکن ها دارای ویژگی های بسیار جالب و فوق العاده ای هستند که در ادامه با این ویژگی ها آشنا خواهید شد.

خاص بودن

همانطور که تا به این قسمت از مقاله دانستید ان اف تی ها یونیک و خاص هستند، اگر شما یک ان اف تی را دارا باشید در حقیقت چیزی دارید که در تمام جهان کسی مانندش را ندارد و فقط شما مالک آن هستید. خاص بودن NFT ها موجب شده است که جمع کثیری از کاربران به این توکن ها علاقه مند شوند.

عدم تقسیم پذیری

هیچ کاربری نمی تواند توکن های غیرمثلی را به واحدهای کوچک تقسیم نماید، توکن های NFT برخلاف ارزهایی مانند بیت کوین تقسیم نمی شوند و کاربران نمی توانند تعداد زیادی از آن را خریداری کنند. برای مثال شما نمی توانید یک تکه از یک صندلی را خریداری کنید و اعضای یک صندلی به شکل مستقل فروخته نمی شود.

مالکیت و امکان انتقال

شما این توانایی را دارید که مالکیت یک توکن غیرقابل تعویض را به وسیله تراکنش بر روی شبکه بلاک چین به کاربر دیگری منتقل کنید. ناگفته نماند که انتقال یک توکن غیرمثلی تحت نظر قوانین بسیار منحصربه فرد صورت می گیرد که فرد سازنده توکن غیرقابل تعویض، آن قوانین را از قبل مشخص کرده است.

گستردگی در کاربرد

توکن های غیرمثلی در حوزه های مختلفی همانند هنر، املاک و مستغلات، کالاهای مجازی در متاورس و بازی های ویدئویی کاربرد بسیار زیادی دارند. به نظر می رسد با توجه به استقبال کاربران، این توکن ها در آینده بتوانند در حوزه های بیشتری مورد استفاده قرار گیرند.

حق امتیاز

حق امتیاز نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد توکن های غیرمثلی است، بدین صورت که کاربران می توانند قراردادهای هوشمند را به شکلی برنامه ریزی کنند که با هربار فروش توکن ها، قسمتی از قیمت فروش به حساب سازنده اصلی ریخته شود؛ این ویژگی موجب می شود که هنرمندان یک درآمد دائمی داشته باشند و از این طریق همواره سود فروش آثارشان را دریافت کنند.

نحوه کار NFT

نحوه کار NFT

برای این که شما بتوانید نحوه کار NFT را درک کنید بهتر است ابتدا با ویژگی های منحصربه فرد فناوری محبوب بلاک چین آشنا شوید. در حقیقت توکن های غیرقابل تعویض از ویژگی های بسیار شگفت انگیز بلاک چین مانند غیرمتمرکز بودن و همچنین تایید اطلاعات در یک زنجیره واحد با هدف تعیین مالکیت و اعتبار دارایی های دیجیتال بهره می برند. همانگونه که می دانید هر توکن غیرمثلی با یک محتوای منحصربه فرد همانند آثار هنری، آهنگ و کالاهای مجازی ارتباط دارد که این اثر به شکل یک توکن nft به ثبت رسیده و تمام تاریخچه خرید و فروش و انتقال مالکیت آن در شبکه بلاک چین موجود است. به دلیل این که شبکه بلاک چین دارای امنیت بسیاری زیادی است از همین رو هیچ کاربر و سازمانی نمی تواند خدشه ای به اطلاعات آن وارد نموده یا سعی کند آن را کنترل  نماید. توکن های غیرقابل تعویض را می توان به گواهی اصالت دارایی تشبیه کرد که تمام تراکنش ها و مالکیت آن، در شبکه بلاک چین وجود دارد.

هنگامی که شما تصمیم می گیرید توکن غیرمثلی بسازید، معمولا به پرداخت هزینه مکلف می شوید و اطلاعات مورد نیاز مانند نام، توضیحات و تصویر دارایی را به ثبت می رسانید. در فرآیند ساخت توکن NFT محتوای دیجیتال که ارائه کرده اید به یک توکن ان اف تی تبدیل می شود، سپس این توکن در کیف پول ارز دیجیتال شما قرار گرفته و شما می توانید طی انجام تراکنش هایی که انجام می دهید توکن ان اف تی خود را به فروش برسانید یا آن را به کاربر دیگر ارسال نمایید. بهتر است بدانید که در این شرایط تمام اطلاعات تراکنشتان در بلاک چین ثبت شده و هر کاربری که توکن شما را در کیف پول خود دریافت کند به عنوان مالک حقیقی شناخته می شود و دیگر هیچ کاربری نمی تواند ادعای مالکیت نماید و تلاش برای کپی کردن آن توکن کند.

تفاوت NFT و توکن های قابل تعویض

قصد داریم در این بخش به شرح تفاوت NFT و توکن های قابل تعویض بپردازیم، بهتر است بدانید که توکن های غیرقابل تعویض تفاوت های عمده ای با توکن های قابل تعویض دارند. از مهم ترین این تفاوت ها می توان به قابلیت تعویض پذیری اشاره کرد که در ان اف تی این امکان وجود ندارد که کاربر بتواند توکن را با نوع مشابه مبادله کند.

همچنین بهتر است بدانید که این توکن ها دارای اطلاعات اختصاصی هستند که به شکل اختصاصی بر روی آن ها درج می شود. برای مثال کاربر می تواند انحصار اطلاعات را با اطلاعات ثبت شده بر روی بلیط هواپیما تطبیق دهد، بر روی این بلیط اطلاعات کامل مسافر اعم از زمان دقیق پرواز هواپیما، مقصدی که مسافر قصد دارد برود، شماره صندلی مسافر در هواپیما، موجود است و هیچ مسافر دیگر نمی تواند با آن بلیط پرواز کند. داده هایی که بر روی NFT ثبت می شوند نیز به شکل انحصاری مربوط به همان توکن منحصربه فرد هستند.

از تفاوت های دیگری که بین NFT و توکن قابل تعویض وجود دارد می توان به این موضوع اشاره کرد که توکن های غیرمثلی را نمی توان به قسمت های کوچیکتر تقسیم نمود و همواره همانند یک توکن واحد حفظ می شود.

در انتها باید گفت که توکن های ان اف تی قابلیت بیشتری در مقایسه با توکن های قابل تعویض در نگهداری اطلاعات دارند.

آموزش ساخت NFT و خرید و فروش آن

بدون تردید شما نیز تاکنون نام بازار اوپن سی را شنیده اید و می دانید که این بازار یکی از محبوب ترین بازار معامله nft ها به شمار می رود. همچنین شبکه پالیگان نیز به دلیل این که کارمزد کمی از کاربران در مقابل پردازش تراکنش های مورد نیاز دریافت می کند بسیار محبوب شده است؛ از همین رو ما تصمیم داریم در این بخش از مقاله به آموزش ساخت ان اف تی به وسیله بازار اوپن سی و بر بستر شبکه پالیگان بپردازیم.

برای اینکه بتوانید NFT بسازید ابتدا باید به وب سایت رسمی اوپن سی وارد شوید، بهتر است بدانید که شما نمی توانید با آی پی کشور ایران از این وب سایت استفاده کنید و باید قبل از ورود به آن از یک نرم افزار تغییر آی پی بهره ببرید.

در این بخش برای اینکه شما بتوانید به درستی یاد بگیرید از نسخه دسکتاپ سایت اوپن سی و افزونه مرورگر کیف پول متامسک استفاده می کنیم.

در گام اول از قسمت Login کیف پول خود را به سایت اوپن سی متصل کنید.

آموزش ساخت NFTدر قسمت بعدی شما باید گزینه MetaMask را انتخاب کنید و پس از آن بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

MetaMask

در دو مرحله دیگر کیف پول خود را به سایت متصل کرده و درخواست اوپن سی را امضا کنید.

در گام بعدی شما باید از قسمت منو پروفایل وارد بخش Studio شوید، این قسمت به ساخت توکن های غیرقابل تعویض و یا مجموعه ها اختصاص داده شده است.

Studioدر این بخش بر روی گزینه Create کلیک کنید.

Createسپس بر روی گزینه Mint an NFT کلیک کنید.

توجه داشته باشید همه توکن های غیرقابل تعویض که در وب سایت اوپن سی ایجاد می شوند، باید همواره به یک مجموعه مرتبط باشند، بنابراین در این قسمت شما باید یک مجموعه جدید ایجاد کنید، برای ایجاد یک مجموعه جدید بر روی گزینه Create a new collection کلیک کنید.

Create a new collectionدر بخش شماره یک مجموعه را بارگذاری کنید و از قسمت شماره دو نام مجموعه تان را وارد نمایید، قسمت شماره سه نیز به مشخص کردن شبکه ای مختص است که قصد دارید ان اف تی را بر روی آن بسازید، ما قصد داریم پالیگان را انتخاب کنیم زیرا برخلاف اتریوم هزینه بسیار کمی از کاربران برای ایجاد توکن غیرقابل تعویض می گیرد.

یک تراکنش را ثبت نماییدبرای اینکه مجموعه بر روی شبکه پالیگان ثبت شود باید یک تراکنش را ثبت نمایید، توجه داشته باشید که هزینه پردازش این تراکنش به دلیل قیمت گس در شبکه بلاک چین متغیر است.

ساخت NFT

اکنون که ساخت توکن NFT را به پایان رسانده اید حال نوبت آن است که به سراغ توکن های غیرقابل تعویض خود بروید. در این قسمت فقط باید فایلی که می خواهید آن را به یک ان اف تی تبدیل کنید بارگذاری نمایید، نام توکن غیرقابل تعویض خود را در قسمت دوم وارد کرده و هنگام نیاز توضیحات و یا لینک های مربوطه به این توکن را قرار دهید.

توکن های غیرقابل تعویضدر انتها بر روی گزینه Create کلیک کنید و تراکنش ارسالی به کیف پولتان را همانند بخش ساخت مجموعه که مشاهده کردید را باید تایید نمایید. ناگفته نماند که شما در این بخش باید هزینه پرداخت کنید و میزان این هزینه با توجه به قیمت گس در شبکه متفاوت است.

پس از این که ساخت توکن های غیرقابل تعویض شما به پایان رسید، یک صفحه همانند تصویر قسمت زیر ظاهر می شود که شما می توانید از این قسمت به فروش توکن های غیرمثلی خود بپردازید.

فروش توکن های غیرمثلی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نیاز به مشاوره آموزش NFT دارید؟ با ما تماس بگیرید

تلفن: 09029999894 

969 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید