برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

پلتفرم SuperRare

ما در این مقاله به بررسی موضوع اینکه پلتفرم SuperRare چیست؟ و نحوه عملکرد آن می پردازیم و تمام ابعاد این پلتفرم را برای شما شرح می دهیم. همانطور که می دانید دنیای محبوب هنر کم کم به سوی هنر دیجیتالی توکن های غیرقابل تعویض حرکت می کند و ما در چند سال اخیر کالکشن های هنری دیجیتالی را مشاهده کردیم که جنجال بسیار بزرگی در این عرصه ایجاد کرده اند. توکن های غیرمثلی یا همان NFT ها از ابداعات بسیار محبوب حوزه بلاک چین ب شمار می روند که توانستند دنیای بزرگ هنر را با تحول روبرو سازند؛ بدین ترتیب که تمام کلکسیون داران، هنرمندان و افرادی که گالری دارند و موزیسین ها می توانند آثار خود را به نسخه دیجیتالی تبدیل کرده و آن را معامله کنند. توکن های غیرقابل تعویض موجب شده اند که مالکیت آثار هنری به شکل اختصاصی بر روی شبکه بلاک چین ثبت شوند و احتمال کپی غیر قانونی در این صورت به صفر می رسد.

با تمام موارد گفته شده این احتمال وجود دارد که معامله توکن های NFT برای کاربران مبتدی که به تازگی وارد بازار کریپتوکارنسی شده اند و هنوز دانش لازم را ندارند بسیار پیچیده باشد، در این بین SuperRare یکی از بهترین پلتفرم های موجود است که تلاش کرده است که محیطی بسیار منحصربه فرد و ساده برای خرید و فروش NFT ها به وجود آورد. هنرمندان در پلتفرم SuperRare می توانند آثار هنری خود را مینت کنند، همچنین کاربران این توانایی را به دست می آورد که این آثار را انتخاب کرده و یا در حراجی های موجود برای آن ها قیمت ثبت نمایند. ناگفته نماند که گالری های بزرگ هنر دیجیتالی در این پلتفرم موجود هستند و شما می توانید با پلتفرم SuperRare تجربه جدیدی در دنیای هنر تجربه کنید.

آشنایی با پلتفرم SuperRare

آشنایی با پلتفرم SuperRare

طرح اولیه پلتفرم SuperRare از سال 2017 استارت خورد، در سال 2017 سه طراح به نام های جان کرین، جاناتان پرکینز و چارلز کرین، طرح اولیه این پلتفرم را به بازار دیجیتال ارائه دادند. توسعه دهندگان این پلتفرم در سال 2018 توسعه این پلتفرم را به پایان رسانده و آن را به بازار ارائه کردند، این پلتفرم محبوب به کاربران امکان ایجاد کالکشن های دیجیتال بر روی بلاک چین و معامله آن را اعطا می کند.

SuperRare یک بازار ان اف تی و یک پلتفرم اجتماعی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و از قدرت بسیار زیاد و امنیت آن استفاده می کند. کاربران در هنگام استفاده از این پلتفرم می توانند توکن های غیر مثلی با استاندارد ERC-721 اتریوم را مینت کنند؛ اگر مفهوم مینت برای شما سوال شده است باید بدانید که در این حوزه مینت کردن به معنی به وجود آوردن و ساختن یک NFT جدید است. هنگامی که پروسه ساخت یک توکن غیرمثلی به پایان می رسد کاربر می تواند آن را برای فروش بگذارد، این توکن می تواند خریداری و یا مبادله شده و توسط دیگر کاربران فعال در پلتفرم SuperRare در کیف پولشان نگهداری شود. افراد مشهور و هنرمندان هم در قبال ان اف تی هایی که می سازند حق امتیاز یا رویالیتی دریافت می کنند، این حق امتیازها در حقیقت موجب می شوند که بخشی از خرید و فروش های آینده آن نیز به حساب هنرمندان و افراد مشهور واریز شود.

از مهم ترین مزایای SuperRare می توان به این مورد اشاره کرد که در این بازار فقط توکن های غیرقابل تعویضی معامله می شوند که منحصربه فرد هستند و فقط یک نسخه از آن ها موجود است. البته شاید برایتان جالب باشد بدانید که نام این پلتفرم در زبان انگلیسی به معنی نایاب است، موارد گفته شده موجب شده اند که کالکشن های NFT بسیار ارزشمندی در این پلتفرم خرید و فروش شوند و سود قابل توجهی را برای هنرمندان و کاربران به ارمغان آورند.

علاوه بر این، پلتفرم SuperRare یک بازار معاملاتی بسیار بزرگ بوده که یک شبکه اجتماعی به خود افزوده است. کاربرانی که از SuperRare استفاده می کنند می توانند در این شبکه اجتماعی، هنرمندان و کلکسیونرهای محبوب خود را دنبال کنند و آثار آن ها را بپسندند؛ برای افراد مورد علاقه خود کامنت گذاشته و با آن ها به وسیله این پلتفرم ارتباط برقرار کنند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد آموزش NFT  بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه عملکرد پلتفرم SuperRare

نحوه عملکرد SuperRare

همانطور که تا به این قسمت متوجه شدید این پلتفرم برای ایجاد توکن های غیرمثلی و خرید و فروش آن ها از بلاک چین اتریوم بهره می برد، همین امر باعث شده است که تمام تراکنش های پلتفرم SuperRare در شبکه بلاک چین اتریوم به وسیله قراردادهای هوشمند ثبت شود. هنگامی که یک فروشنده تصمیم می گیرد که ان اف تی خود را بفروشد این ان اف تی در داخل یک قرارداد هوشمند نگهداری می شود تا زمانی که دو طرف معامله بر سر قیمت به توافق برسند. هنگام توافق دو طرف، قرارداد هوشمند به صورت خودکار ان اف تی را به ولت خریدار انتقال می دهد و پس از آن مبلغ مورد نظر را به فروشنده می پردازد. از مهم ترین مزایای قرارداد هوشمند می توان به این مورد اشاره کرد که هیچ نفر سومی در آن دخالت ندارد و تمام شرایط به صورت کد نویسی شده بر روی بلاک چین ثبت می شوند.

این پلتفرم نیز همانند دیگر پلتفرم های موجود از سیستم حراجی بهره می برد، بهتر است بدانید که حراج ان اف تی ها با یک قیمت آغاز شده و یک زمان برای پایان آن تعیین می شود و در انتها ان اف تی به بالاترین قیمت پیشنهاد شده به فروش می رسد. البته ان اف تی هایی که توسط افراد خریداری می شوند در کالکشن توکن های غیرقابل تعویض نمایش داده می شوند تا کاربران بتوانند ان اف تی هنرمندان محبوب خود را شخصی سازی کنند. ناگفته نماند که پلتفرم SuperRare دارای یک سیستم حراجی ثانویه نیز است که کاربران می توانند در این سیستم برای آثاری که به حراجی نگذاشته شده اند نیز درخواست خرید بگذارند، به این وسیله انجام معاملات در این پلتفرم افزایش می یابد.

در سال های ابتدایی ورود پلتفرم SuperRare به بازار کاربرانی که قصد داشتند در این پلتفرم NFT های خود را ثبت کنند باید درخواست ثبت نام ارسال می کردند تا تیم اجرایی، آن درخواست را تایید یا رد کند. همچنین این پلتفرم دارای پروسه ثبت نام بسیار سختی بود، چون آثار مورد نظر دارای استانداردهای خاصی بودند؛ باید کاربران به صورت شخصی این آثار را خلق می کردند و در هیچ پلتفرم دیگری حق ایجاد آن را نداشتند. با تمام این موارد SuperRare در سال 2021 اعلام کرد که توکن بومی به نام توکن RARE را به بازار وارد می کند، در واقع هدف این پلتفرم از ارائه این توکن، دموکراتیزه کردن بیشتر شبکه و انتقال حاکمیت بود. پس از ارائه این توکن، کنترل پلتفرم SuperRare در دستان افراد بیشتری قرار گرفت.

اهداف پلتفرم SuperRare

اهداف پلتفرم SuperRare

SuperRare به معنی نایاب و ارزشمند است، همانطور که از نامش پیدا است پلتفرم SuperRare قصد دارد آثار هنری که بسیار منحصربه فرد هستند را به بازار وارد کند. همانطور که در قسمت بالا مطالعه کردید اضافه شدن یک اثر در این پلتفرم، پروسه بسیار سختی را طی می کند زیرا باید تیم اجرایی آن را به صورت کامل بررسی کرده و پس از تایید، شما می توانید NFT مورد نظر خود را به بازار ان اف تی اضافه کنید. تیم اجرایی در تلاش است که این پروسه در نسخه دوم SuperRare نیز به صورت کاملا غیرمتمرکز صورت گیرد، به این شکل که یک سازمان مستقل غیرمتمرکز به وجود آید که تمام ساز و کار تصمیم گیری را برعهده گیرد.

از دیگر اهداف پلتفرم SuperRare می توان به ایجاد یک شبکه اجتماعی برای توکن های غیرقابل تعویض اشاره کرد، قسمت آزمایشگاه این پلتفرم تلاش می کند تا یک بستر بسیار مناسب برای شکل گیری ارتباط میان هنرمندان، کاربران و خالقان اثر هنری در قالب توکن های غیرمثلی به وجود آورد. این پلتفرم در جایگاه یک شبکه اجتماعی ویژگی هایی مانند لایک، کامنت و دنبال کردن هنرمندان و توسعه دهندگان توکن NFT را در سایت خود قرار داده است. این شبکه اجتماعی همانند پلتفرم محبوب اینستاگرام است و شما می توانید با دنبال کردن هنرمندان محبوب خود فعالیت روزانه آن ها را در صفحه شخصی خود مشاهده کنید.

پروژه هایی که با SuperRare مشارکت داشته اند؟

مدت زمان زیادی از شروع به فعالیت آزمایشگاه SuperRare نمی گذرد که این آزمایشگاه موفق شده است در اولین گام خود، 9 میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کند. شاید نام شرکت Adobe برای شما آشنا باشد، این شرکت در حوزه تولید نرم افزارهای گرافیکی و کامپیوتری فعالیت می کند و اعلام کرده است که قصد دارد با پلتفرم SuperRare و چند بازار توکن های غیرقابل تعویض مشارکت کند. از مهم ترین اهداف این شرکت می توان به این مورد اشاره کرد که این شرکت قصد دارد با بهره گیری از ویژگی جدید برنامه فتوشاپ به هنرمندان این امکان را بدهد که بتوانند ثابت کنند که خودشان NFT هایشان را خلق کرده اند. هنگامی که کاربران قصد داشته باشند توکن غیرمثلی خود را به فروش برسانند این شرکت بر اساس اعتبارنامه تایید شده اقدام به صدور یک گواهی دیجیتالی برای کاربر می کند و این کار را به واسطه همکاری اش با پلتفرم SuperRare انجام می دهد.

نقشه راه SuperRare

نقشه راه SuperRare

تا به این قسمت متوجه شدید که این پلتفرم یکی از محبوب ترین و منحصربه فردترین پلتفرم های بازار NFT به شمار می رود که توانسته با عملکرد بسیار عالی نظر کاربران را به خود جلب کند. گرچه این پلتفرم نقشه راه مشخصی ندارد اما بنابر خبرهای ارائه شده از سوی تیم اجرایی، به احتمال زیاد پلتفرم SuperRare قصد دارد تا برنامه های توسعه متنوعی را در آینده انجام دهد و پیش بینی می شود این پلتفرم در آینده بتواند گام های بسیار بزرگی را بردارد.

بنیان گذاران پلتفرم SuperRare

جان کرین اولین شخصی است که در جایگاه مدیر عامل برای اولین بار پلتفرم SuperRare بنیان گذاری کرد. او در سال 2018 به کمک چارلز کرین مدیر فناوری اش و جاناتان پرکینز مدیر محصول SuperRare این پلتفرم محبوب را وارد بازار کرد. این افراد قصد داشتند تا بازاری با فضای دیجیتالی به وجود آورند که روز به روز رشد کند.

از چه ارزی می توان در SuperRare استفاده کرد؟

اگر برای شما نیز این سوال مطرح شده است که در پلتفرم SuperRare می توانید کدام ارزها را استفاده کنید؛ در جواب باید بگوییم که شما باید تمام تراکنش هایتان را در SuperRare به وسیله ارز اتریوم انجام دهید و نمی توانید از ارزهایی مانند بیت کوین و یا ارزهای فیات استفاده کنید. البته ناگفته نماند که توکن این پلتفرم که RARE نام دارد برای خرید و فروش ان اف تی به کار نمی رود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید