برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

توکن گیتینگ

توکن گیتینگ یکی از جدیدترین فناوری های موجود است که باعث شده نحوه دسترسی کاربران به خدمات و امکانات تغییر نماید. در چند دهه اخیر به دلیل ظهور فناوری های نو دسترسی به محتوا و امکانات بسیار هموار شده است و کاربران بدون هیچ مانعی می توانند به این خدمات دسترسی پیدا کنند. با گذشت زمان اینترنت، شبکه های جمعی و پدیده نوظهور و جنجال برانگیز هوش مصنوعی دسترسی کاربران را به اطلاعات سرعت بخشید. گرچه این امر را می توان به عنوان یک مزیت محسوب کرد اما این دسترسی معایبی نیز به همراه دارد. برای مثال آسان بودن دسترسی افراد به محتوا و خدمات موجب می شود که افراد دیگر برای به دست آوردن این محتواها و خدمات هزینه ای پرداخت نکنند و در مرور زمان ارزش آن ها نیز بسیار کاهش یابد.

عوامل گفته شده در قسمت بالا موجب شدند که Token Gating به وجود آید. توکن گیتینگ در سال های گذشته توانست در حمایت از هنرمندان و جداسازی مخاطبان نقش بسیار برجسته ای برجای بگذارد، این توکن فرایندی به وجود می آورد که کاربران یا شرکت کنندگان برای هر خدماتی که ارائه می کنند یک توکن خاصی را ارائه دهند. در قسمت های دیگر به شرح کامل این توکن می پردازیم و شما را با مزایای این توکن پر طرفدار آشنا خواهیم کرد.

توکن گیتینگ چیست؟

توکن گیتینگ چیست؟هنگامی که دسترسی افراد به محتوای هنرمندان بسیار نامحدود و آسان گشت و افراد توانستند بدون هیچ مانعی به این محتواها دسترسی پیدا کنند، این امر موجب شد که بسیاری از شرکت ها و هنرمندان تصمیم بگیرند که دسترسی افراد را به محصولات خود محدود سازند. البته در آن زمان بسیاری از شرکت ها در تلاش بودند که محصولات خاص خود را فقط در اختیار افراد خاص همراه با امتیازات منحصر به فرد قرار دهند، در همین زمان بود که فناوری Token Gating فعالیت خود را آغاز کرده و به شرکت ها دسترسی یک تجربه انحصاری را بخشید.

توکن گیتینگ را می توان به عنوان یک فناوری جوامع وب 3 معرفی کرد که شرکت ها و افراد مشهور می توانند با بهره گیری از آن رویدادهای آنلاین و آفلاین خود را از دسترس افراد عادی محدود کنند. Token Gating موجب می شود که فقط افراد خاص به این خدمات دسترسی داشته باشند، همچنین برای هولدرهای ارز دیجیتال نیز به عنوان یک مزیت شناخته می شود زیرا افراد حاضر در بازارهای مالی به دلیل سرمایه گذاری های متفاوت بر روی ارزهای دیجیتال دارایی های متفاوتی دارند. این افراد با وجود دارایی های غیر قابل تعویض یا همان توکن هایNFT و دارایی های قابل تعویض همانند بیت کوین هم می توانند به این منابع محدود شده دسترسی پیدا کنند.

Token Gating بیشتر در شرکت هایی کارایی دارد که خدمات خاص ارائه می دهند و یا این که رویدادهای مهم برگزار می کنند، این شرکت ها با بهره گیری از Token Gating رویدادهای منحصر به فرد خود را محدود می کنند تا فقط افراد علاقه مند بتوانند در این رویدادها حضور داشته باشند.

نحوه کار توکن گتینگ

جوامع وب 3 برای این که بتوانند روش های Token Gating را اجرا کنند از بلاک چین ها و توکن های آن بهره می برند. همین امر موجب می شود که تمام نکات مربوط به اجرای روش های Token Gating در قرارداد هوشمند نوشته و برنامه ریزی شود. اگر شما نیز قصد دارید در رویدادهای Token Gating شرکت کنید مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که کیف پول ارز دیجیتال خود را به یک بلاک چین یا برنامه غیرمتمرکز متصل سازید. پس از اتصال کیف پول، پلتفرم از شما درخواست می کند که یک تراکنش بدون کارمزد را تایید سازید و سپس مراحل دیگر آن را انجام دهید.

توجه داشته باشید که تایید کردن تراکنش بدون کارمزد به معنی تایید کیف پولتان است، به بیان بهتر هنگامی که شما تراکنش گفته شده را تایید می کنید شبکه به این نتیجه می رسد که شما کلیدهای خصوصی کیف پول را در اختیار دارد. در ادامه پلتفرم به بررسی دارایی شما می پردازد تا از میزان موجودی داراییتان اطمینان حاصل کند، پس از این که پلتفرم، کیف پولتان را بررسی کرد اگر توکن مورد نظر آن پلتفرم را دارا باشید اجازه دسترسی برای شما صادر می شود.

دلایل توکن گیت کردن تجربیات و محتواها

دلایل توکن گیت کردن تجربیات و محتوا هابدون تردید تا به این قسمت از مقاله با Token Gating و نحوه کار آن آشنا شدید؛ شاید برای شما علت توکن گیت کردن تجربیات و محتواها سوال شده است در این بخش قصد داریم برخی از دلایل توکن گیت کردن تجربیات و محتواها را برای شما شرح دهیم.

خاص بودن

بهتر است بدانید که در دنیای وب 2 یا وب 3 خاص بودن یک آیتم موجب می شود که آن آیتم از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار باشد. برای مثال تصور کنید هنگامی که یک هنرمند بسیار شناخته شده و پرطرفدار تاریخ برگزاری تور به چند کشور بزرگ را اعلام می کند یا یک برند بسیار مشهور از محصولات جدیدش رونمایی می کند؛ چه ترافیک سنگینی در وبسایت آن هنرمند و یا برند ایجاد می شود، بر همین اساس هنگامی که یک محتوای بسیار خاص بر پشت یک توکن قرار می گیرد، باعث ایجاد انحصار می شود.

از مزایای این انحصار گفته شده می توان به نزدیک شدن اعضای جامعه کاربری اشاره کرد، هنگامی که تنها هولدرهای یک توکن منحصر به فرد به یک تجربه داشته باشند باعث ایجاد انحصار می گردد؛ چون در این شرایط فقط بخش محدودی از یک جامعه بزرگ به آن تجربه منحصر به فرد دسترسی پیدا می کنند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش NFT، نحوه ساخت، خرید و فروش NFT و غیره  بر روی لینک کلیک کنید.

یک پاداش برای هولدرها

Token Gating امکانی برای کاربران به وجود می آورد که به یک روش بسیار جالب و خاص به هولدرهای یک توکن منحصربه فرد پاداش دهند؛ همچنین کاربران می توانند سایت های توکن گیت شده را طراحی کرده و قابلیت دسترسی به امکانات خاص را به دارندگان توکن مورد نظر پاداش دهند. همانطور که می دانید از گذشته تا به الان دادن پاداش به طرفداران هر برند یک مشخصه بسیار مهم به شمار می رود و Token Gating این امکان را فراهم می کند.

Token Gating چه ریسک هایی را دارا است؟

Token Gating چه ریسک هایی را دارا است؟

با همه تفاسیر گفته شده نباید به هیچ عنوان میزان ریسک Token Gating را فراموش کرد، بهتر است که قبل از این که تصمیم بگیرید این مکانیزم را در وب 3 خود اعمال کنید یک استراتژی معین را برای پرداختن به ریسک های گفته شده در قسمت زیر انتخاب کنید:

کاهش چشمگیر نرخ مشارکت در رویدادها

کاهش چشمگیر نرخ مشارکت در رویدادها را می توان به عنوان اولین و بزرگترین ریسک Token Gating معرفی کرد. همانطور که در قسمت های بالا گفتیم Token Gating حضور افراد را در رویدادها محدود می کند و این محدودیت در شرکت موجب می شود که حضور و مشارکت کاربران در رویدادها به شدت کاهش یابد اما بسیاری از شرکت ها برای کاهش این ریسک مزایای بسیار متفاوتی را در اختیار هولدرهای خود می گذارند. البته نباید موضوع گفته شده را فقط برای رویدادهای واقعی اختصاص داد بلکه در بسیاری از مواقع رویدادهای مجازی نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند.

دشواری های فنی

بهتر است بدانید که توکن گیتینگ نیازمند به توسعه یک اپلیکیشن بلاک چین یا به بیان دیگر همان قرارداد هوشمند است و طراحی چنین اپلیکیشن بلاک چینی همراه با دشواری های فنی بسیار زیادی است. برای فراهم سازی چنین قابلیتی باید همواره کدهای مخصوص نوشته شود و اگر اشتباهی در نوشتن این کدها صورت گیرد ممکن است حاوی باگ باشند و در انتها همین باگ ها ممکن است کاربران را با ریسک های بسیار خطرناک مواجه سازند. برای جلوگیری از این اتفاق، ضروری است که هنگام توکن گیت کردن از یک پلتفرم امن بهره ببرید.

مزایا و معایب توکن گیتینگ

اکنون نوبت به آن می رسد که با مزایا و معایب توکن گیتینگ آشنا شوید زیرا شاید این تفکر غلط برای شما نیز به وجود آمده باشد که قطعا توکن گیتینگ با تمام ویژگی ها متنوع اش یک فناوری مثبت است و هیچ معایبی ندارد اما باید بگوییم که Token Gating با تمام ویژگی های منحصربه فردش دارای معایبی نیز است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

مزایای توکن گیتینگ

انحصاری بودن توکن گیتینگ را می توان به عنوان یکی از مهم ترین مزایای آن معرفی کرد. هنگامی که یک رویداد یا محصول یا محتوا انحصاری می شود به صورت خودکار جامعه مربوط به آن نیز کوچک می شود؛ این بدان معنی است که انحصاری شدن یک محصول موجب می شود که فقط علاقه مندان واقعی آن را دنبال کنند و دیگر مخاطبان غیر واقعی از این چرخه حذف شوند؛ در این شرایط مخاطبان واقعی می توانند به صورت گسترده تر از این محصولات حمایت کنند.

تقویت جامعه

به دلیل این که توکن گیتینگ فقط به علاقه مندان واقعی اجازه دسترسی به محتواها و رویدادها را می دهد، به صورت غیر مستقیم آن ها را به ایجاد پیوند اجتماعی تشویق می نماید.

امنیت

یکی از مهم ترین دلایل امنیت Token Gating آن است که مالکیت آن از سوی بلاک چین تایید می شود، بدین شکل که هنگامی که هویت کاربران از سوی آن تایید شده میزان کلاهبرداری ها نیز به شدت کاهش می یابد؛ همچنین توکن گیتینگ تلاش می کند تا امنیت شبکه های اجتماعی همانند دیسکورد را با محدود سازی تعداد کاربران افزایش دهد، بنابراین کاربران از حمله اسپمر محافظت می شوند.

دارندگان پاداش

این توکن باعث می شود که دارندگان توکن بتوانند پاداش خوبی را دریافت کنند، این پاداش می تواند در بین انحصاری بودن، دسترسی به جشنواره ها و رویدادهای خاص قرار داشته باشد.

معایب توکن گیتینگ

معایب توکن گیتینگ

همانطور که در قسمت بالا مزایای این توکن را شرح دادیم در این قسمت نیز قصد داریم معایب آن را برای شما شرح دهیم تا بدانید که این توکن علاوه بر ویژگی های بسیار منحصر به فردش دارای یک سری معایب نیز است. همچنین دانستن این معایب قبل از ورود به توکن گیتینگ می تواند شما را برای رویارویی با خطرات احتمالی آماده سازد، پس پیشنهاد می کنیم همراه ما بمانید.

همانطور که در قسمت بالا انحصاری بودن را یکی از مهم ترین مزایای این توکن عنوان کردیم باید بدانید که این انحصاری بودن موجب می شود که مشارکت افراد در رویدادها به طرز چشمگیری کاهش یابد که این خود یکی از معایب به شمار می رود. البته پیش بینی مشارکت محدود را بعد از انحصاری کردن می توان پیش بینی کرد، اگر شما نیز نمی خواهید این اتفاق برایتان رخ دهد باید یک استراتژی بازاریابی خوب برنامه ریزی کنید. برای مثال دادن پاداش به شرکت کنندگان یکی از بهترین استراتژی های موجود است که می تواند موجب افزایش مشارکت افراد در رویدادها شود. البته این استراتژی دائمی نیست و نباید همواره به آن اعتماد کنید، اگر شما نیز مانند برخی از کاربران به دنبال شهرت و به دست آوردن مخاطبان انبوه هستید پیشنهاد ما به شما این است که هرگز از توکن گیتینگ استفاده نکنید.

به دلیل این که در ایجاد توکن گیتینگ باید همواره یک برنامه بلاک چین را توسعه دهید احتمال این موضوع که مشکلات فنی برای شما پیش آید بسیار زیاد است. همانطور که تا به این قسمت دانستید شما برای توسعه بلاک چین باید کدهای زیادی داشته باشید و اگر خطایی در این کدها وجود داشته باشد ممکن است توکن های شما را با خطر مواجه کند، پس حتما از یک پلتفرم قابل اطمینان استفاده کنید.

امکان کلاهبرداری نیز یکی دیگر از معایب توکن گیتینگ است، هنگامی که شما تصمیم می گیرید دسترسی به یک محصول را محدود کنید کاربران برای نفوذ به آن ترغیب می شوند و تلاش می کنند تا وارد آن شوند. در این شرایط کلاهبرداران و افراد سودجو این حوزه تلاش می کنند تا به کیف پول شما نفوذ کرده و با تایید تراکنش بدون کارمزد به رویداد محدود شده دسترسی پیدا کنند.

کاربرد توکن گیتینگ

همانطور که تا به این بخش از مقاله متوجه شدید توکن گیتینگ همواره برای انحصار سازی یک رویداد خاص مورد استفاده قرار می گیرد، بدین صورت که شرکت ها و یا هنرمندان که قصد دارند محصول و خدماتی را به صورت انحصاری منتشر کنند از این توکن استفاده می نمایند. البته ناگفته نماند که توکن گیتینگ بیشتر در رویدادهای NFT و همچنین ایردراپ ها و سیگنال های معاملاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروژه های اجرا شده توکن گیتینگ

ما قصد داریم برای آشنایی کامل شما با Token Gating برخی از مهم ترین پروژه های آن را برای شما شرح دهیم.

کانال توکن گیتینگ دیسکورد

یکی از پرطرفدارترین پلتفرم هایی که امروزه از توکن گیتینگ بهره می برد پلتفرم دیسکورد است. بسیاری از سرورهای این پلتفرم از توکن برخوردار هستند و این بدان معنی است که تعدادی از کانال های پلتفرم دیسکورد باز هستند و تعدادی دیگر از آن ها محدود شده اند. برخی از سرورها یا کانال هایی که اخبار و رویدادهای مهم ایرادراپ NFT را منتشر می کنند از فناوری توکن گیتینگ بهره می برند تا کاربران معمولی نتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

تجربیات آنلاین

از دیگر پروژه های پرطرفدار توکن گیتینگ می توان به داشتن تجربیات آنلاین به شکل توکن اشاره کرد، البته بهتر است بدانید که انواع متفاوتی از تجربیات آنلاین موجود است که بسیاری از آن ها به حوزه متاورس و تعدادی دیگر به سمینارهای آنلاین و جلسات اجتماعی مربوط می شوند.

رویدادهای زندگی واقعی توکن گیتینگ

توکن گیتینگ در زندگی واقعی نیز کارآمد هستند؛ برای مثال شما می توانید از توکن گیتینگ برای کنسرت ها و یا مهمانی های منحصربه فرد استفاده کنید تا ورود افراد را محدود کنید. هنرمندان معمولا بیشتر از این توکن بهره می برند، توکن گیتینگ به آن ها کمک می کند که رویداد انحصاری خود را در اختیار علاقه مندان واقعی قرار دهند؛ برای نمونه هنگامی که یک هنرمند ازToken Gating بهره می برند شرکت کنندگان می توانند فقط با ارائه توکن در آن شرکت کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید