برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

Music NFT

کریپتو موزیک چیست و چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ یکی از سوالات بسیار مهمی است که ممکن است برای هر کاربری که در حوزه بلاک چین فعالیت می کند مطرح شود. بدون تردید شما نیز تا به الان کلمه کریپتوموزیک را شنیده اید و مفهوم آن برایتان سوال شده است، کریپتوموزیک در حقیقت یک فناوری تازه تاسیس است که انتظار می رود در آینده در عرصه هنر و موسیقی انقلاب بزرگی بر پا نماید. در این مقاله قصد داریم به بررسی کریپتو موزیک بپردازیم و چگونگی عرضه آن را برای شما عزیران شرح دهیم.

کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک چیست؟

در ژانویه سال 2021 یک گروه مشهور آمریکایی تبار به نام کینگز آو لئون جدیدترین آلبومشان را ارائه دادند که این آلبوم در مقایسه با دیگر آلبوم های موجود کمتر مورد انتقاد قرار گرفت اما به دلیل این که اولین آلبومی بود که به صورت توکن های ان اف تی عرضه می شد توانست جنجال بسیار بزرگی برپا کند. بهتر است بدانید یکی از مهم ترین ویژگی های موسیقی رمزنگاری شده بهره گیری از Non-Fungible Tokens است، در ادامه به مهم ترین ارکان توکن ان اف تی کریپتو موزیک می پردازیم.

توکن موزیک رمزنگاری شده می تواند شامل آلبوم، ترک آهنگ، استیکرها و تیشرت ها باشد. برای مثال گروه آمریکایی کینگز آو لئون تصمیم گرفت که به همراه آخرین آلبومش سه مدل توکن با عنوان NFT Yourself معرفی کند که این توکن ها به ترتیب یکی به عنوان پکیچ وی آی پی آلبوم بود؛ دومین توکن برای صندلی های ردیف جلو بود، و آخرین توکن به کاربرانی ارائه می شد که قصد داشتند آلبوم دیداری و شنیداری را داشته باشند.

بازار موسیقی NFT چیست؟

بازار موسیقی توکن های غیرقابل تعویض در حقیقت پلتفرمی است که هنرمندان و طرفداران این توانایی را دارند که در آن معامله کنند و به فروش ان اف تی های موسیقی بپردازند. هنرمندان می توانند علاوه بر پخش آهنگ ها در برنامه های موسیقی، توکن های غیرقابل تعویض آن را در بلاک چین نیز عرضه نمایند. در این بازار کاربران می توانند به گزینه های انحصاری و نایاب نیز دسترسی پیدا کنند، ناگفته نماند که در برخی مواقع نسخه های محدود توکن های غیر قابل تعویض می توانند شامل ملاقات خصوصی با هنرمندان و افراد سرشناس باشد.

بازار موسیقی ان اف تی برای کلکسیون های نادر و دیگر محصولات موسیقی توکن های غیر مثلی بازار دومی نیز ایجاد می نماید. کاربران این توانایی را دارند که از یک بازار معامله توکن های غیر مثلی، این توکن ها را خریداری کرده و یا برای بار دیگر با هدف استفاده در بازی خریداری کنند، بنابراین اینگونه می توان نتیجه گرفت که بازار موسیقی توکن های غیر مثلی نقش بسیار برجسته ای در ارائه موسیقی nft به کاربران علاقه مند دارد.

NFT موسیقی چگونه صنعت موزیک را متحول کرده است؟

NFT موسیقی چگونه صنعت موزیک را متحول کرده است؟

شاید این سوال نیز برای شما به وجود آید که NFT موسیقی چگونه صنعت موزیک را متحول کرده است؟ در ادامه مواردی را بیان می کنیم که موجب شدند صنعت موزیک متحول شود.

متوقف نمودن دزدی هنری یا سوء استفاده از موزیک

همانطور که می دانید فناوری محبوب توکن های غیر مثلی به کاربران یاری می رساند تا از اصالت کالا اطمینان حاصل کنند و همین امر موجب می شود که تقلید در آثار هنرمندان به کمترین میزان خود برسد و در نتیجه میزان کشمکش های موجود نیز کاهش یابد. ناگفته نماند که سرقت موسیقی به وسیله روش های سنتی مانند سرقت ادبی نیز بسیار دشوار می شود.

برگشت کنترل به دست هنرمندان

بهتر است بدانید که فناوری پرطرفدار ان اف تی این توانایی را دارد که صنعت وسیع موسیقی که به شکل نادرست کنترل می شود را تغییر دهد. فناوری NFT یک صنعت یازده میلیارد دلاری است که به وسیله شرکت های بزرگی مانند سونی، گروه مشهور یونیورسال موزیک و موسیقی وارنر اداره می شود که این شرکت های بزرگ همواره درآمد هنرمندان را مدیریت می کنند. البته ناگفته نماند که این میزان درآمد بین واحدهای مختلفی مانند مزوج، عرضه کننده ها و تولید کننده تقسیم بندی می گردد، معمولا زمان زیادی طول می کشد که بتوان برای هنرمندان اصلی حق امتیاز کسب کرد؛ عواملی مانند به دست آوردن حداقل دستمزدها و ایجاد تاخیر در تورهای بین المللی، موجب می شود که نارضایتی هنرمندان برانگیخته شود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که حدود 75 درصد درآمد بسیاری از هنرمندان به وسیله تورها تامین می شود، بسیاری از این هنرمندان در تلاش هستند که بتوانند منبع درآمدی دیگری مانند کریپتو موزیک برای خود ایجاد کنند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد آموزش NFT بر روی لینک کلیک کنید.

اضافه کردن حق امتیاز به وسیله فروش مجدد

هنرمندانی که آثار خود را ضبط می کنند می توانند پس از این که اثر خود را فروش اولیه رساندند، در ادامه درآمد اضاقی یا مبلغی تحت عنوان حق امتیاز دریافت نمایند. برای درک بهتر یه این مثال توجه نمایید، کاربران می توانند تنظیم کنند برای هر سری که یک توکن غیر مثلی در بازار ان اف تی تغییر مالکیت می دهد، 10 درصد درآمد برای آن ها حاصل شود.

اتصال هنرمندان و علاقه مندان به صورت مستقیم به موسیقی

توکن های غیر مثلی به طرفداران این توانایی را می بخشد که قسمتی از موسیقی مورد علاقه خود را به صورت انحصاری در دسترس داشته باشند و از این طریق هنرمندان مورد علاقه خود را حمایت نمایند.

به اتمام رساندن جرم های مربوط با فروش مجدد بلیط های کنسرت

بهره گیری از توکن های غیرقابل تعویض به همراه قراردادهای هوشمند موجب می شود که به جرم هایی مانند تقلب در فروش بلیط ها پایان داده شود.

معایب موسیقی رمزنگاری شده

معایب کریپتو موزیک

توسعه دهندگان حوزه بلاک چین و توکن های ان اف تی ادعا می کنند که توانستند راهی کشف نمایند که به وسیله آن عدالت را در صنعت موسیقی برپا کنند. همه هنرمندان می توانند به آسانی و بدون هیچ مشکلی اقدام به ساخت توکن صوتی کنند، همانطور که می دانید ساخت ان اف تی بسیار آسان است اما یک مشکل اینجا وجود دارد و آن هم این است که تقریبا تمام هنرمندانی که توانسته اند موسیقی رمزنگاری شده و محصولات جانبی کریپتوموزیک خود را به فروش برسانند، از چهره های شناخته شده هستند و به دلیل این که تمام خریداران ان اف تی های صوتی، افراد ثروتمند و بسیار قدرتمند هستند نشان می دهد که موسیقی کریپتویی همواره راه درازی برای رسیدن به هدف خود در پیش دارد.

مصرف بسیار زیاد انرژی و تخریب محیط زیست یکی دیگر از معایب توکن های غیرقابل تعویض است؛ طبق آمار سال 2018 میزان مصرف انرژی برای استخراج اتر بسیار زیاد بوده به گونه ای که کارشناسان این میزان انرژی را برابر با انرژی کل مصرفی یک ساله کشور ایسلند تخمین زدند.

مشکلات کریپتو موزیک

صنعت موسیقی امروزه درگیر مسائل مهمی مانند مدیریت حقوق کپی رایت است که این مشکل نارضایتی های بسیار زیادی را برانگیخته است. مدت زمان بسیار طولانی است که افراد فعال در این حوزه تلاش می کنند راه حلی برای این مشکل پیدا کنند و در انتها فناوری بلاک چین با هدف پایان دادن به این مشکل وارد صنعت موسیقی شد؛ ولی اگر امروزه پروسه فعالیت این فناوری را در صنعت موزیک بررسی کنیم خواهیم دید که نتوانسته آن گونه که انتظار می رفت عمل کند. یکی از بزرگترین مشکلات موجود به اخد مجوز مربوط است، بسیاری از شرکت های بزرگ که قصد دارند از آثار هنری کسب درآمد کنند، در مقایسه با برند ها و ناشران قدیمی موسیقی محدود تر هستند. همچنین بهتر است بدانید که پروسه اخد مجوز بسیار پیچیده است و نمی توان برای اخذ مجوز به پایگاه داده واحدی دست یافت.

مشکل دومی که در کریپتو موزیک وجود دارد، صلاحیت دریافت کنندگان مجوز است. در این صنعت ما شاهد موارد زیادی هستیم که شرکت یا افراد، صلاحیت لازم برای مجوز را ندارد اما متاسفانه مجوز دریافت می کنند و این امر به احتمال زیاد می تواند در آینده به لحاظ پیگیری بسیار مشکل ساز باشد. ناشناس ماندن هویت افرادی که با یکدیگر معامله می کنند می تواند یکی دیگر از مشکلات موجود باشد.

در سوی دیگر هنگامی که یک فناوری جدید معرفی می شود باید ظرفیت پذیرش افراد نیز سنجیده شود. در صنعت کریپتو موزیک ما شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از کاربران همواره ظرفیت پذیرش این فناوری را ندارند، به دلیل این که محیط بلاک چین یک محیط شفاف و به دور از هر گونه سانسور است. بسیاری از هنرمندان نگران حریم خصوصی خود هستند، البته تمام موارد گفته شده را نمی توان به عنوان یک مشکل بزرگ دانست زیرا انتظار می رود با گذشت زمان و پذیرش افراد، این مشکلات نیز یکی پس از دیگری حل شوند.

استانداردهای کریپتو موزیک

استانداردهای کریپتو موزیک

استانداردهای کریپتو موزیک نیز یکی از مباحث مهم است که نباید آن را نادیده گرفت. همانند عرصه های دیگر حوزه بلاک چین، افرادی که به توسعه کریپتو موزیک ان اف تی می پردازند باید از قوانین این حوزه پیروی کنند. این استاندارد به وسیله کاربران فعال این حوزه به وجود آمدند، استانداردهای موجود سبب می شوند که کاربران بتوانند به آسانی از این توکن ها استفاده نمایند. بهتر است بدانید که برای ساخت توکن های غیر قابل تعویض معمولا از استاندارد توکن ERC-721 ارز محبوب اترم استفاده می شود. به دلیل وجود این استاندارد، بسیاری از توکن های غیر قابل تعویض همزمان با حفظ ویژگی های خود می توانند ویژگی مشترکی نیز با دیگر توکن ها داشته باشند؛ همچنین این استاندارد به کاربران این توانایی را می بخشد که چند توکن را برای یک نشانی قرارداد ضرب کنند.

برترین پروژه های NFT موسیقی

در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی برترین پروژه های NFT موسیقی بپردازیم، بهتر است بدانید که بازار اوپن سی یکی از بهترین بازارهای خرید و فروش توکن ها است اما اگر شما یک هنرمند تازه کار هستید نمی توانید به راحتی توکن های خود را در این بازار به فروش برسانید؛ در مقابل باید از پروژه هایی که از هنرمندان تازه کار حمایت می کنند استفاده کنید. این پروژه ها به شما توانایی حضور در صنعت کریپتوموزیک را اعطا می کنند، در قسمت زیر به معرفی این پروژه های برتر می پردازیم.

پروژه آدیوس

آدیوس در حقیقت یک پروژه گسترده است که همواره به کسب درآمد هنرمندان تازه کار و نوپا به وسیله فناوری بلاک چین کمک می کند. پروژه آدیوس به کاربران کمک می کند که موسیقی هایشان را در سراسر جهان عرضه کنند، همچنین بهتر است بدانید که برخی از هنرمندان مشهور مانند استیو آئوکی، جیسون درولو و نس در توسعه پلتفرم آدیوس همکاری کرده اند، شما می توانید در این پلتفرم به صورت رایگان به آپلود بپردازید.

پروژه اوپن سی

پروژه اوپن سی یکی دیگر از برترین پروژه های NFT موسیقی است. در این پلتفرم محبوب، هنرمندان می توانند بدون هیچ مانعی آثار خود را به فروش برسانند و به وسیله سیستم دیفای مبالغ فروش را به دست آورند. طبق آمار ارائه شده، امروزه حدود پانصد هزار هنرمند از پلتفرم اوپن سی استفاده می کنند.

پروژه Emanate

آخرین پروژه ای که قصد داریم در بخش برترین پرژه های NFT موسیقی به آن بپردازیم پروژه Emanate است، این پروژه به کاربران خود این امکان را می بخشد که بتوانند از قراردادهای هوشمند و بدون هیچ واسطه ای برای معامله توکن ها بهره ببرند. هنگامی که قطعه موسیقی در پلتفرم Emanate عرضه می شود، کاربران می توانند با نوشتن قرارداد سهمی در آن داشته باشند و در انتها هنرمندان نیز می توانند سهم مربوط به خود را از این قرارداد، به عنوان وجه نقد یا توکن بومی به نام EMT دریافت کنند.

آینده پیش روی کریپتو موزیک

اگر انقلابی که بسیاری از توسعه دهندگان کریپتوموزیک ادعا می کنند به حقیقت بپیوندد، شیوه ای که کاربران امروزه با آن موسیقی گوش می دهند به کلی تغییر می یابد اما نباید موضوعاتی مانند چالش های مربوط به محیط زیست که مانند سدی در مقابله این انقلاب هستند را نادیده گرفت. البته اگر کریپتو موزیک بتواند از این سد عبور نماید، احتمالا این صنعت با تغییر و تحول بسیار بزرگی مواجه می گردد. توسعه دهندگان پلتفرم های NFT بر این باور هستند که ان اف تی می تواند مشکل مالکیت معنوی این محیط را حل نماید، در این صورت هنرمندان می توانند با به دست آوردن سود مربوط به فروش آثار خود، به خلق آثار جدید بپردازند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم موضوع کریپتو موزیک چیست و چگونه صنعت موسیقی را متحول کرد؟ را برای شما شرح دهیم تا شما نیز به اهمیت کریپتو موزیک آگاه شوید. همانطور که تا به این قسمت از مقاله دانستید استفاده از ان اف تی ها در صنعت موسیقی شیوه استفاده از آهنگ ها را بسیار تغییر داد و همین امر موجب شد که کاربران از این توکن ها استقبال کرده و به خرید آن بپردازند. در حقیقت کاربران با خرید توکن ها هنرمند مورد علاقه خود را نیز حمایت می کنند اما هنگامی که به این حوزه نگاه می کنیم مشکلات و چالش هایی را می بینیم که کریپتوموزیک باید همواره با آن ها مقابله نماید، پیش بینی می شود که این حوزه در آینده تحولات بسیار بزرگی را تجربه کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید