آیا ساخت NFT روی شبکه بیت کوین ممکن است؟

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

ساخت NFT روی شبکه بیت کوین برای مدت زمان طولانی ممکن نبود و حجم زیادی از NFTها در شبکه اتریوم ایجاد شدند.

ساخت NFT روی شبکه بیت کوین

اما در 12 ژانویه ۲۰۲۳ (۱ بهمن ۱۴۰۱) ورق برگشت و بیت‎کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال ساخت NFT روی شبکه بیت کوین  را ممکن ساخت. ساخت NFT روی این شبکه از طریق پروتکل جدیدی به نام اوردینالز (Ordinals) انجام گرفت. از زمان عرضه این پروتکل و اضافه شدن NFT به بیت‌کوین مشاهدات نشان می‌دهد اگر چه هنوز به تولد یک سالگی پروتکل اوردینال نرسیده‌ایم اما همین بازه زمانی کوتاه گواه بر آن است که این پروتکل، اشتیاق کاربران به بلاک‌چین بیت‌کوین را تقویت کرده است. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

NFT بیت کوین چیست؟

ساده‌ترین تعریف NFT‌های بیت‌کوین این است که آن‌ها توکن‌های غیرقابل تعویض در بلاک‌چین بیت‌کوین هستند. آنها از طریق فرآیند اینسکریپشن با استفاده از پروتکل اوردینال ایجاد می‌شوند. اوردینالز روشی برای ردیابی ساتوشی‌ها در بیت‌کوین با اختصاص اعداد به آنها است. در واقع هر NFT بیت‌کوین یک شماره سریال یا ترتیبی دارد که روی یک ساتوشی (یا یک صد میلیونم یک بیت‌کوین) منفرد حک شده است. این عدد منحصر به فرد، هر یک از این دارایی‌های دیجیتال را کمیاب و ارزشمند می‌کند.

ساخت NFT روی شبکه بیت کوین از طریق چندین ارتقاء به بلاک‌چین در چند سال گذشته امکان‌پذیر شده است که می‌توان به سگویت (SegWit)، تپ‌روت (Taproot) و کانال‌های پرداخت لایه 2 گوناگون اشاره کرد.

NFT بیت کوین چیست؟
NFT بیت کوین چیست؟

چرا NFT‌های بیت‌کوین در حال افزایش محبوبیت هستند؟

ساخت NFT روی شبکه بیت کوین در عرض چند هفته پس از راه‌اندازی آن‌ها، به چند صد هزار تا در بلاک‌چین رسید و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. این اتفاق نشان‌دهنده جذابیت قوی NFT‌های بیت‌کوین و تقاضای سرکوب شده برای آن‌ها است.

از دیگر دلایل محبوبیت می‌توان به سوآپ‌های اتمی (Atomic swaps) بدون واسطه که با کارمزد 2.7 درصدی بازار انجام می‌شود، اشاره کرد. همچنین اوردینالز از فناوری تراکنش بیت‌کوین با امضای جزئی (PSBT) استفاده می‌کنند که ایمن و غیرقابل اعتماد است. به زودی، سازندگان بیت‌کوین NFT از حق امتیاز 4.2 درصدی بهره‌مند خواهند شد که احتمالاً منجر به افزایش محبوبیت آنها خواهد شد.

نحوه ساختNFT  روی شبکه بیت‌کوین

اکوسیستم اوردینالز (Ordinals) در حال تکامل توسعه‌ی خود است، اما در حال حاضر دسترسی به آن برای مینت کردن یک NFT اوردینال به دو روش اصلی محدود است.

روش اول؛ در ابتدا نیاز به راه‌اندازی یک گره کامل بیت‌کوین و سپس اجرای کیف پول Ord روی این گره دارید. در ادامه و برای ساخت NFT روی شبکه بیت کوین ، تنها کافیست با استفاده از کیف پول خود داده‌های دل‌خواه را بر ساتوشی‌ها حک کنید. البته این روش به مهارت و دانش شما از NFT‌‌ها بستگی دارد و به همه توصیه نمی‌شود.

در انتخاب کیف پول خود بایستی دقت داشته باشید. زیرا تنها دو نوع کیف پول بیت‌کوین می‌توانند اوردینالز (Ordinals) را پردازش کنند. ویژگی هر دو نوع این کیف پول‌ها این است که هر دو باید با تپ‌روت (Taproot) سازگار بوده و قابلیت “کنترل سکه” را داشته باشند تا از هزینه کردن ساتوشی‌های اوردینال به عنوان کارمزد شبکه یا ارسال تصادفی آنها در تراکنش دیگر جلوگیری کنند. به عنوان مثال کوین‌بیس (CoinBase) و بایننس (Binance) از تپ‌روت پشتیبانی نمی‌کنند؛ همچنین صرف‌نظر از کیف پولی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که مقداری بیت‌کوین برای پرداخت هزینه تراکنش در دسترس دارید.

روش دوم؛ این روش نسبت به روش اول، گزینه آسان‌تری برای ساخت NFT روی شبکه بیت کوین  است و شامل استفاده از یک ابزار بدون کد، مانند گاما (Gamma) یا Ordinalsbot.com برای حک NFT اوردینال شما است.

در زیر مراحل ضرب کردن اوردینال  قدم به قدم آمده است:

  • ابتدا وارد سایت بشوید. نوع اینسکریپشنی (متن یا عکس) را که می‌خواهید برای ضرب کردن بیت‌کوین NFT استفاده کنید، انتخاب کنید.
  • فایل مربوط را از کامپیوتر خود آپلود کنید.
  • کارمزد تراکنش را بسته به مدت زمانی که می‌خواهید منتظر بمانید تا NFT ضرب شود، انتخاب کنید.
  • آدرس بیت‌کوینی که می‌خواهید NFT اوردینالز به آن ارسال شود را کپی کرده و آن را در جای ارسال مصنوع دیجیتالی قرار دهید، توجه داشته باشید که این آدرس باید یک آدرس سازگار با اوردینال یا یک آدرس تپ‌روت (Taproot) باشد.
نحوه ساختNFT  روی شبکه بیت‌کوین
نحوه ساختNFT  روی شبکه بیت‌کوین

صبر کنید تاNFT  ساخته شود. میزان انتظار، بستگی به هزینه‌ای دارد که برای تکمیل فرآیند پرداخت کرده‌اید و ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها به طول بیانجامد.

شما می‌توانید وضعیت ضرب را از طریق پیوندی که از طریق ایمیل خود دریافت خواهید کرد، مشاهده کنید. در پایان می‌توانید اوردینال ضرب شده خود را در OrdinalsViewer مشاهده کنید.

نحوه معامله NFTهای بیت کوین

NFT‌های بیت‌کوین را فقط می‌توان با کیف پول‌هایی که با تپ‌روت (Taproot) سازگار هستند خرید و فروش کرد. از جمله آن‌ها می‌توان به کیف پول Hiro، Xverse و کیف پول Ordinals اشاره کرد. در نظر داشته باشید که بازارهای NFT، بازارهای غیرقابل تنظیم همتا به همتا (Peer-to-Peer) هستند و کاربران آنها در معرض کلاهبرداری هستند. به همین دلیل، تمام معاملات NFT بیت کوین باید به دقت کنترل شوند.

در حالی که باید هنگام معامله NFT بیت‌کوین دقت زیادی به خرج دهید، بد نیست بدانید روند این فرآیند نسبتاً ساده است. شما می‌توانید این کار را از طریق سرورهای اختصاصی Bitcoin Ordinals Discord، که ممکن است کمی پرمخاطره‌تر باشند انجام دهید. همچنین می‌توانید معامله را در بازارهای دیگر NFT بیت‌کوین، مانند بازار Magic Eden Bitcoin NFT  Generative.xyz  یا Gamma.io انجام دهید.

بازار Magic Eden Bitcoin NFT یکی از جدیدترین بازارهای NFT است که در ارائه فروش بیت‌کوین اوردینالز به این گروه ملحق شده است و در 22 مارس 2023، پس از افزایش محبوبیت NFT‌های بیت‌کوین، راه‌اندازی شد. برای معامله بیت‌کوین اوردینالز در Magic Eden، کافیست یک کیف پول سازگار را متصل کرده و مجموعه‌های NFT  بیت کوین موجود را مرور کنید.

نحوه معامله NFTهای بیت کوین
نحوه معامله NFTهای بیت کوین

 Magic Eden به دنبال گسترش پشتیبانی خود، فراتر از فروش ثانویه بیت‌کوین اوردینالز رفته است. با ابزارهای آینده در حال رشد، سازندگان به زودی قادر خواهند بود NFT‌های بیت‌کوین را به راحتی ضرب یا حک کنند.

جمع‌بندی

NFT  بیت‌کوین که به بیت‌کوین اوردینال (Ordinal) یا NFT اوردینال (Ordinal) نیز معروف است، چیزی نیست جز توکن‌های غیر قابل تعویض که در شبکه بیت‌کوین ساخته و ایمن شده‌اند. پیش از این، ساخت NFT روی شبکه بیت کوین  به دلیل معماری ساده و عدم قابلیت قراردادهای هوشمند قابل اجرا نبود. با این حال، ظهور کتیبه اوردینالز (Ordinals) و دیگر راه‌حل‌های لایه 2، NFT بیت‌کوین را ممکن کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 میلادی به اندازه بازار 4.5 میلیون دلار برسد.

ما در سایت نیموگری میزبان دوره‌های آموزش شما خواهیم بود، در دوره آموزشNFT  نیموگری از صفر تا کسب درآمد با بازارهای  NFT آشنا خواهید شد. آموزش ساخت NFT روی شبکه بیت کوین، آموزش ترید و مینتNFT و… در دوره NFT نیموگری به شما آموزش داده خواهد شد؛ یعنی هر آنچه که برای کسب درآمد از NFT‌ها به آن نیاز دارید!

سوالات متداول درباره ساخت NFT روی شبکه بیت کوین

  • آیا ساخت NFT روی شبکه بیت کوین ممکن است؟

بله، NFT‌های بیت‌کوین را می‌توان به راحتی از طریق بیت‌کوین اوردینالز (Ordinals) و راه‌حل‌های لایه 2 مانند Stacks، RSK، شبکه لایتنینگ (Lightning network) و غیره ایجاد و ضرب کرد.

  • قیمت بیت‌کوین NFT چقدر است؟

قیمت بیت‌کوین NFT یا NFT اوردینال (Ordinal) به کمیاب بودن، تاریخچه مالکیت، نقدشوندگی (liquidity)، کاربرد (utility) و به قابلیت تعامل‌پذیری بستگی دارد.

  • چگونه می‌توان بیت‌کوین NFT را ضرب کرد؟

دو راه برای این کار وجود دارد. راه اول اجرای یک گره است. این راه می‌تواند فرآیندی زمان‌بر و انرژی‌بر باشد، زیرا اجرای یک گره به قدرت محاسباتی و ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارد. راه‌اندازی آن ممکن است چند روز طول بکشد و همچنین ممکن است لازم باشد شما اطلاعاتی در مورد فناوری بلاک‌چین بدانید. راه دوم استفاده از ابزار اینسکریپشن بدون کد به نام گاما (Gamma) است که به شما امکان می‌دهد به راحتی یک NFT را ضرب کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید