برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

استاندارد ERC-4907

بدون تردید شما نیز هنگام شنیدن استاندارد ERC-4907 پروسه اجاره و کرایه برایتان تداعی می شود، گران شدن توکن های غیرقابل تعویض موجب شده است که کاربران به اجاره کردن آن ها بپردازند. البته این امر زمانی جالب می شود که کاربران قصد داشته باشند توکن های غیرقابل تعویض تراشه آبی یا بلو چیپ را تصاحب نمایند. بهتر است بدانید که تراشه های آبی قسمتی از منحصربه فردترین و کاربردی ترین توکن های غیرمثلی هستند که کاربران زیادی در بازار سهام از آن استقبال می کنند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی استاندارد ERC-4907 بپردازیم تا شما نیز به طور کامل با این استاندارد و کاربردهای آن آشنا شوید. استاندارد ERC-4907 در حقیقت یک شکل تکامل یافته و آپدیت شده استانداردهای دیگر است که توانسته مشکلات موجود را در این عرصه بکاهد و امکان سود دهی دو طرفه را برای افراد میسر سازد.

استاندارد ERC-4907 چیست؟

استاندارد ERC-4907 چیست؟

سهام های بسیار ارزشمند در واقع یک عنوان برای تراشه های آبی به شمار می روند که کمپانی های بزرگ در سراسر جهان مانند آمازون و گوگل مالکیت این نوع توکن های غیرقابل تعویض را برعهده دارند. ارزش و اعتبار بسیار زیاد این NFT ها به قیمت ثابت و سوددهی بسیار زیاد آن ها در بلندمدت مربوط می شود، همچنین ناگفته نماند که قیمت بالای این توکن ها با طرفداری افراد معروف نیز رابطه مستقیمی دارد و این طرفداری ها موجب شده است که قیمت این توکن ها روز به روز افزایش یابد. از مشهور ترین توکن های غیرمثلی این حوزه می توان به Bored Ape Yatch Club (BAYC) اشاره کرد؛ این توکن های غیرمثلی ارزشی بیشتر از دلار به دست آورده اند و همین امر سبب شده است که افراد فعال حوزه توکن های ان اف تی تصمیم بگیرند که این ان اف تی ها را اجاره کنند.

با تمام این موارد گفته شده، استاندارد ERC-4907 به عنوان یکی از این راه حل ها به شمار می رود، استاندارد ERC-4907 در واقع یک فناوری جدید است که همواره برای اجاره توکن های غیرمثلی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. ایجاد استاندارد ERC-4907 ابتدا به عنوان یک پیشنهاد معرفی شد و در انتها تیم توسعه دهنده ارز اتریوم آن را تایید کردند و پس از آن، این استاندارد طراحی و به کاربران ارائه شد.

اجاره NFT چه اهمیتی دارد؟

همانطور که می دانید توکن های nft دارای کاربردهای متنوع و منحصربه فردی هستند که اجاره این توکن ها یکی از بهترین راه هایی است که کاربران می توانند به وسیله آن، کار خود را با دارایی های دیجیتال آغاز کنند. روزانه کاربران زیادی به بازار nft ها علاقه مند می شوند و همین استقبال موجب می شود که توسعه دهندگان این صنعت تلاش کنند تا راه کاربران را به این بازار هموار کنند. بهتر است بدانید که اجاره توکن های غیرمثلی دارای مزیت دو طرفه است، از سویی مالک توکن ان اف تی را اجاره می دهد و از این طریق درآمدی به دست می آورد و از سوی دیگر کاربری که نمی تواند توکن غیرمثلی خریداری کند می تواند به راحتی توکن مورد علاقه اش را اجاره نماید.

امروزه تکنولوژی بلاک چین توانسته قابلیت اجاره توکن های غیرقابل تعویض را برای کاربران فراهم نماید. برای نمونه کاربران می توانند بدون هیچ مانعی آثار هنری دیجیتال و یا قطعات زمین در دنیای غیرحقیقی درون بازی را به شکل اجاره کردن در اختیار داشته باشند؛ با این تفاسیر پلتفرم های اجاره توکن های غیرقابل تعویض همواره باید بازار اجاره بسیار گسترده و قوی بسازند که کاربران بتوانند بدون هیچ مانعی از آن استفاده کنند. از دیگر چالش های بزرگ این صنعت می توان به بحران نقدینگی اشاره کرد که امروزه به یکی مشکلات بزرگ بازار NFT تبدیل شده است. معمولا راه حل های متداولی برای آن از سوی کاربران ارائه شده است که یکی از مهم ترین این راه حل ها پیشنهادی برای کمبود نقدینگی در مارکت پلیس توکن های غیرقابل تعویض، کمک به بلوغ و گسترش صنعت اجاره توکن های غیرمثلی است.

چگونه می توان حوزه بازی های P2E را به وسیله استاندارد اجاره NFT تقویت کرد؟

بازی هایی که برای کسب درآمد به وسیله گیمرها انجام می شود یکی از جدیدترین پدیده های حوزه کریپتوکارنسی و صنعت گیمینگ به شمار می روند، با این حال بازی های P2E به این دلیل که توانسته اند دو گزینه پر طرفدار یعنی سرگرمی و پول را ترکیب نمایند دارای پستانسیل بسیار زیادی برای رشد هستند. استاندارد ERC-4907 در واقع برای تقویت و تشویق کاربران به حوزه گیمینگ به وجود آمده است. این استاندارد شرایطی را به وجود آورده است که مالکان nft بتوانند توکن های ان اف تی را برای مدت زمان مشخصی به دیگر کاربران اجاره دهند؛ البته ناگفته نماند که پس از این که مدت زمان مشخص شده به پایان می رسد دسترسی اجاره کننده به این توکن ها از بین می رود.

روش های اجاره NFT

روش های اجاره NFT با استاندارد ERC-4907

در بررسی استاندارد ERC-4907 حال در این قسمت قصد داریم روش های اجاره NFT را برای شما شرح دهیم، امروزه دو روش برای اجاره توکن های غیرقابل تعویض وجود دارند:

  • اولین روش اجاره تضمین شده (Secured Rent) است.
  • دومین روش اجاره بدون تضمین (Unsecured Rent) است.

از مهم ترین مزیت های اجاره توکن های غیرقابل تعویض می توان به این نکته اشاره کرد که مالک در پایان مدت اجاره، این توانایی را دارد که مالکیت دارایی را به کاربری که اجاره کرده است ببخشد اما در این میان نباید ریسک های موجود را فراموش کرد. برای نمونه پس از این که مدت زمان اجاره به پایان می رسد، کاربری که اجاره کرده است باید توکن های غیرقابل تعویض را به شکل دستی به مالک بازگرداند و مالک اصلی نمی تواند کنترلی بر دارایی اش داشته باشد. استاندارد 4907-ERC که یک تکنولوژی نو در حوزه بلاک چین است توانسته نقش مالک و اجاره کننده را به صورت کامل حذف نماید؛ در این سیستم نوظهور هنگامی که زمان اجاره به پایان می رسد، تمام امتیازات کاربر اجاره کننده به شکل خودکار به پایان می رسد.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش NFT  بر روی لینک کلیک کنید.

مشکلات اجاره NFT و رفع آنها با استاندارد ERC4907

از مهم ترین ویژگی های استاندارد ERC4907 می توان به این مورد اشاره کرد که توانسته چالش های و مشکلات متعددی را که در استانداردهای قدیمی وجود داشت، برطرف کرده و در عین حال اجاره توکن های nft را ساده تر کند. در ادامه می توانید برخی از قابلیت های منحصربه فرد این استاندارد را مشاهده نمایید.

آشکار شدن حقوق مالک و کاربر

به دلیل این که استفاده از استاندارد ERC4907 موجب می شود که یک سیستم گسترده کد گذاری برای دو عنصر جداگانه یعنی مالک و کاربر به وجود آید می توان بدون هیچ مانعی حقوق کسی که وام می گیرد و کسی که وام می دهد را از هم جداسازی کرد و همین امر سبب می شود که مالکان توکن های nft بتوانند افرادی که توکن های ان اف تی را اجاره کرده اند را نظارت و کنترل نمایند. همچنین مالکان می توانند به راحتی دارایی های خود را مدیریت کرده و پس از آنکه مدت اجاره یک کاربر به پایان می رسد دارایی های خود را برای مدت زمان مشخصی به کاربر دیگر اجاره دهند.

مدیریت زمان آن چین آسان

هنگامی که یک دوره اجاره به اتمام می رسد، نقش کاربر برای بار دیگر به شکل خودکار تنظیم می گردد؛ در ادامه فردی که nft را اجاره کرده است، حقی که برای استفاده از دارایی را در اختیار داشت را از دست می دهد. در استانداردهای قبل از استاندارد ERC4907، برای طی این پروسه باید یک تراکنش آن چین اضافی انجام می شد که این تراکنش اضافی دو مشکل بسیار بزرگ داشت، اول اینکه از لحاظ کارمزد گس مقرون به صرفه نبود، دوم اینکه از دقت کافی نیز برخوردار نبود اما وجود استاندارد ERC4907 موجب شد که دیگر نیازی به انجام تراکنش دوم نباشد زیرا پس از این که زمان تعیین شده به پایان می رسد نقش کاربر به شکل خودکار تمام می شود.

استاندارد ERC4907 با استانداردهای قبلی سازگار است

بهتر است بدانید که می توان با اضافه کردن مجموعه ای از توابع این استاندارد آن را با استانداردهای قبلی سازگار کرد؛ همچنین NFT هایی که در آینده نه چندان دور به وسیله استاندارد ERC721 به وجود می آیند این قابلیت را به دست می آورند که به استاندارد ERC4907 ارتقا یابند.

توانایی یکپارچه سازی آسان با اشخاص ثالث

همچنین از دیگر توانایی های استاندارد ERC4907 می توان به این مورد اشاره کرد که این استاندارد توانسته همکاری پلتفرم های مختلف را بر روی شبکه اتریوم هموار سازد؛ به این ترتیب تعامل تمام اپلیکیشن های بازی، کارت های عضویت و دیگر پلتفرم ها با یکدیگر بسیار آسان شده است. ناگفته نماند که استاندارد ERC4907 توانسته هزینه توسعه و اجاره کاربردی توکن های غیرقابل تعویض در پلتفرم های گفته شده را ارزانتر کند؛ استاندارد ERC4907 همچنین قادر است که مدیریت حقوق استفاده از توکن های غیرمثلی را نیز آسانتر سازد زیرا دیگر نیاز به اجازه صادر کننده توکن و یا پلتفرم نیست. در انتها می توان نتیجه گرفت که این استاندارد می تواند مدیریت حقوق استفاده از توکن های غیرمثلی را آسانتر سازد.

آسان سازی دسترسی به توکن های غیرقابل تعویض

آسان سازی دسترسی به توکن های غیرقابل تعویض

قبل از به وجود آمدن استاندارد ERC4907 سیستم های قدیمی افرادی که NFT اجاره می کردند را ملزم بر پرداخت وثیقه تحت عنوان یک استیبل کوین و یا کوین اتر می کردند، بنابراین کسی که توکن های ان اف تی را اجاره می کرد به دلیل نیاز به وثیقه گذاری خارج از عرف مجبور می شد که سرمایه کلانی را قفل نماید که این سرمایه بیشتر از ارزش توکن ان اف تی بود؛ در انتها به دلیل اینکه کاربران سرمایه قابل توجهی را برای اجاره کردن توکن ها نیازمند می شدند روز به روز دامنه افرادی که قصد داشتند تا توکن های ان اف تی را اجاره کنند محدود می شد.

افزایش میزان نقدینگی بازار

استاندارد ERC4907 توانسته به صورت چشمگیری اجاره اشیای مجازی و همچنین ایجاد انواع اشیای مجازی را هموار سازد. بهتر است بدانید که اشیا مجازی در حوزه های مختلفی مانند گیمینگ، هنر و غیره کاربردهای بسیار مختلفی دارند. گسترش حوزه متاورس و نسل وب 3 موجب شده است که افراد تصمیم گیرند که به ایجاد راه هایی بپردازند که دسترسی به اشیا مجازی بدون نیاز به خرید برای کاربران هموار شود. این استاندارد قصد دارد که سیستمی مختص به اجاره اشیای مجازی و در عین حال دسترسی به دارایی های مجازی را بدون نیاز به خرید تشکیل دهد.

از کجا می توانیم توکن های غیرمثلی را اجاره کنیم؟

اگر شما نیز قصد دارید توکن های غیرمثلی را اجاره کنید اما نمی دانید که از کجا می توانید این توکن ها را اجاره کنید باید بدانید که بازار اجاره توکن nft همواره یک بازار نوظهور است و راه طولانی در پیش دارد و همین امر موجب شده است که هنوز مارکت پلیس های اجاره NFT زیادی موجود نباشد اما شما در حال حاضر می توانید از مارکت ‌‌پلیس‌ های Vera ،ReNFT و Trava NFT توکن های غیرقابل تعویض را اجاره کنید. این مارکت پلیس ها از محبوب ترین بازارهای اجاره توکن های غیرقابل تعویض به شمار می روند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که استاندارد ERC4907 برای شما شرح دهیم و تمام ویژگی ها و چالش های آن را برای شما تجزیه و تحلیل نماییم. همانطور که دانستید امروزه مبحث توکن های غیرمثلی یکی از مباحثی است که در صنعت کریپتوکارنسی بسیار محبوب است و در عین حال کاربران زیادی از آن استقبال می کنند؛ از این رو آن را می توان به عنوان یک عضو جدایی ناپذیر این حوزه معرفی کرد. البته اجاره و کرایه این توکن ها نیز یکی از گام های بسیار عالی در این حوزه به شمار می رود که کاربرد بی شمار این توکن ها را نمایان می کند.

اجاره توکن های ان اف تی در حقیقت نوع و نحوه مالکیت را معین می کند البته این اجاره باید همواره با تعیین مدت زمان مشخص انجام گیرد. یکی از مهم ترین عواملی که موجب شده است کاربران به اجاره و کرایه این توکن ها بپردازند، کاهش هزینه ها است. اگر شما نیز به بازی های دیجیتالی علاقه مند باشید بدون تردید اجاره توکن های غیرقابل تعویض می تواند برای شما بسیار کاربردی و منحصربه فرد باشد؛ همچنین بازی هایی که برای کسب درآمد انجام می شوند بهترین بستر برای اجاره توکن های غیرمثلی هستند، افراد می توانند با اجاره این توکن ها به کسب درآمد از این بازی ها بپردازند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید