برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

توکن NFT اوردینال

توکن NFT اوردینال را می توان به عنوان یک پروتکل بسیار منحصر به فرد بر روی شبکه محبوب بیت کوین معرفی کرد. بلاک چین اتریوم که امروزه یکی از بزرگترین بلاک چین های بازارهای مالی است توانست در مدت زمان بسیار طولانی صنعت توکن های بدون تعویض NFT را هدایت کند، این در حالی بود که شبکه بیت کوین این ویژگی را نداشت. پس از مدتی با ظهور توکن NFT اوردینال وضعیت تغییر کرد، بعد از به وجود آمدن توکن NFT اوردینال کاربران توانستند دارایی های با ارزش دیجیتال که در نوع خود بسیار خاص هستند را به کار بگیرند؛ یکی از این دارایی های باارزش Inscription است، لازم به ذکر است که Inscription ها داده های دلخواهی هستند که بر روی کوچکترین واحد بیت کوین یعنی ساتوشی، به طور پیوسته بر روی بلاک چین ذخیره می شوند؛ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی توکن NFT اوردینال بپردازیم.

توکن NFT اوردینال چیست؟

مفهوم توکن NFT اوردینال

باید بگوییم که اوردینال (Ordinal) در حقیقت یک پروتکل بسیار خاص است که بر روی شبکه اصلی بیت کوین قرار دارد. بهتر است بدانید که توکن NFT اوردینال با همکاری اسمارت کانترکت ها می توانند قابلیت ایجاد توکن های غیر مثلی NFT را بر روی شبکه بلاک چین به وجود آورند. همچنین کاربرد دیگر توکن اوردینال این است که داده های بزرگی را بر روی بلاک چین بیت کوین پیاده سازی کند.

نکته قابل توجهی که در مورد توکن NFT اوردینال وجود دارد این است که کتیبه ها هیچ تغییر قابل توجهی در شبکه وسیع بیت کوین به وجود نمی آورند و قوانین این شبکه همانند گذشته ملزم به رعایت است.

تاریخچه پیدایش توکن NFT اوردینال

در ماه ژانویه سال 2023 کیسی رودرمور برای اولین بار ایده اوردینال را مطرح کرد، ایده او یک ایده منحصر به فرد بود و تفاوت بسیار زیادی با دیگر مفهوم NFT ها داشت. بهتر است بدانید که توکن اودینالز بیت کوین که امروزه آن را با NFT مبتنی بر روی شبکه بیت کوین نیز معرفی می کنند یکی از کارآمدترین راه های اختصاص تصاویر و همچنین متن و ویدیو به کوچکترین واحد بیت کوین که با نام ساتوشی شناخته می شود است؛ به بیان ساده این گونه می توان ایده کیسی رودرمور را بیان کرد که اوردینال ها هنرهای دیجیتالی هستند که همانند کتیبه ها حکاکی شده اند و در انتها بر روی ساتوشی ها که کوچکترین واحد بیت کوین است ثبت می شود تا بتوانند برای همیشه در بلاک چین باقی بمانند.

البته بهتر است بدانید که همه توکن های گفته شده به عنوان دارایی اختصاصی شناخته می شود و توکن اوردینال می تواند آن ها را ردیابی کند؛ کاربران می توانند این توکن ها را با قیمت های مشخصی به وسیله ساتوشی ها خریداری کنند یا توکن های خود را به فروش برسانند، برخی از این توکن ها بسیار با ارزش هستند.

تفاوت توکن NFT اوردینال با NFT ساده

تفاوت توکن NFT های اوردینال با دیگر NFT های ساده

همان طور که در قسمت بالا گفتیم کیسی رودرمور برای اولین بار ایده توکن NFT را بیان کرد. او بر این باور است که توکن NFT اوردینال تفاوت بسیار زیادی با NFT ساده دارد و نمی توان آن دو را در یک پله قرار داد. اصلی ترین تفاوت های این دو در سه مورد خلاصه می شود اولین مورد سانسور ناپذیری، دومین مورد تغیر ناپذیری و اخرین مورد ضرب بدون دخالت فرد غریبه است. اگر برای شما نیز وجه تمایز توکن NFT اوردینال با دیگر NFT ها سوال شده است باید بدانید که بدون تردید فرایند به وجود آمدن آن است که سرمایه بسیار زیادی می خواهد و همین امر موجب شده است که عرضه و تولید مجموعه های کم ارزش به شدت کاهش یابد.

معمولا توکن های NFT اوردینال با بلاک چین محبوب بیت کوین همکاری می کنند و در نتیجه این پیروی باعث می شوند که ماینرها بتوانند از این محیط سود خوبی به دست بیاورند و این امر یکی از مهم ترین مزیت های توکن های NFT اوردینال است که در پذیرش بیت کوین از سوی مردم نیز تاثیر گذاشته است. از دیگر ویژگی های توکن های NFT اوردینال می توان به ردیابی و قابلیت آنچین اشاره کرد، این در حالی است که بسیاری از NFT های ساده این ویژگی را ندارند.

از دیگر تفاوت های توکن های NFT اوردینال با دیگر NFT های ساده می توان به بهره وری بسیار زیاد اوردینال و امنیت بالای شبکه بلاک چین بیت کوین اشاره کرد. اگر بخواهیم بیت کوین اوردینالز با سایر NFT های ساده مقایسه کنیم خواهیم دید که بیت کوین اوردینالز بسیار منحصر به فرد است، این درحالی است که سایر NFT ها دارای شکاف های امنیتی هستند و این یک مزیت بسیار بزرگ برای توکن NFT اوردینال به شمار می رود.

یکی از مهم ترین فاکتورهای توکن های غیرمثلی این است که آن ها یونیک و منحصر به فرد برای یک شخص است. سایر ان اف تی ها خیلی ساده و راحت قابل ضرب بوده و هزینه کمی برای تیم توسعه دهنده دارد اما نکته قابل ذکر این است که برای ایجاد اینسکریپشن باید تمام نودهای بیت کوین را در اختیار داشته باشد؛ اینسکریپشن داده های بزرگی هستند که به صورت مدام العمر و دائمی بدون کوچکترین تغییری در بلاک چین پادشاه بازار ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین ثبت می شود.

مهم ترین توکن های NFT اوردینال

مهم ترین توکن های NFT اوردینال

شاید تا به این قسمت از مقاله متوجه شدید که اوردینالز از زمان تاسیسش تا به الان توانسته محبوبیت بسیار زیادی در میان کاربران به خود کسب کند. امروزه ما شاهد توکن های بسیار زیادی هستیم که مبتنی بر پروتکل اوردینال ارز محبوب و پر طرفدار بیت کوین راه اندازی شده اند. اگر بخواهیم معروف ترین این توکن ها را بیان کنیم می توانیم به Taproot Wizard، Ordinal Maxi Biz، Ordinal Punks اشاره کنیم که توانستند جز معروف ترین توکن های NFT اوردینال باشند. بهتر است بدانید که توکن های گفته شده به طور کلی بر مبنای پروتکل اوردینال به وجود آمده اند و این توانایی را دارند که که متادیتا یا اطلاعات مختلفی همانند متن، تصاویر و ویدیو را در درون خود داشته باشند.

اگر شما نگاهی به توکن های اوردینال ارز بیت کوین که تا به الان در پلتفرم های مختلف معامله NFT در دسترس کاربران هستند توجه کنید متوجه این امر خواهید شد که دارای حجم بالای معامله هستند.

 همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

کیف پول های توکن NFT اوردینال

بهتر است بدانید که تا همین چند وقت پیش ما نمی توانستیم کیف پول مشخصی را برای ذخیره و انتقال اینسکرپیشن رمز ارز بیت کوین اوردینالز بیابیم؛ با این حال مدتی بعد با وجود تغییرات گسترده در زیر ساخت، ما امروزه شاهد کیف پول های متعدد هستیم که از معروف ترین این کیف پول ها می توان به کیف پول Ordinals ،Xverse و Hiro Wallet اشاره کرد. علت معروف بودن این کیف ها به این موضوع ربط دارد که این کیف پول ها اعلام کرده اند که از سوی Bitcoin Ordinals پشتیبانی می شوند. البته اگر شما علاقه ای به استفاده از کیف پول های گفته شده ندارید می توانید به راحتی یک کیف پول بیت کوین به وجود آورید و از طریق کیف پولی که راه اندازی کرده اید به دریافت اینسکرپیشن اوردینال بپردازید.

پلتفرم های اوردینال بیت کوین را از کجا می توانیم دریافت کنیم؟

پلتفرم های اوردینال بیت کوین را از کجا می توانیم دریافت کنیم؟

اگر شما نیز به دنبال پلتفرم های اوردینال بیت کوین هستید اما نمی دانید که این پلتفرم ها را از کجا دریافت کنید باید بدانید که می توانید بدون هیچ واسطه ای از طریق بلاک چین بیت کوین اوردینال های بیت کوین را دریافت کنید. البته توجه داشته باشید که نسخه های دیگر اوردینال بیت کوین نیز از طریق شبکه های رمز ارز دیگر همانند شبکه پر طرفدار اتریوم قابل دسترسی است.

اوردینال های بیت کوین چه تاثیری دارند؟

اوردینال های بیت کوین امروزه یکی از مباحث بسیار پر تکرار حوزه ارزهای دیجیتال است، کسانی که طرفدارا اوردینال ها هستند بر این موضوع تاکید می کنند که اوردینال ها با ایجاد تقاضا در فضای بلاک یک مسیر بسیار عالی برای پایدار کردن بیت کوین به وجود آورده اند زیرا بیت کوین ممکن است در آینده پاداش های مربوط به بلاک را برای همیشه به پایان برساند و در نتیجه تمام درآمد ماینر ها به کارمزد تراکنش ها مربوط می شود. همچنین طرفداران اوردینال ها این موضوع را نیز بیان می کنند که اوردینال ها توانستند به طور چشمگیری توسعه دهندگانی را جذب کنند که در گذشته به سایر پروژه های بیت کوین علاقه نشان می دادند. امن بودن و غیرمتمرکز بودن و ضد سانسور بودن از مهم ترین ویژگی های اوردینال ها هستند که توانسته اند به محبوبیت توکن های NFT اوردنیال بیفزایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید