برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

کاربرد NFT در صنعت مد و فشن

همانطور که می دانید ابداع توکن های غیرقابل تعویض به یک باره نحوه ارتباط انسان ها با صنایع را دچار تحول کرد. طبق آمارهای موجود در سال 2021 کاربران به میزان قابل توجهی از این توکن ها استقبال کرده و حتی طیف گسترده ای از صنایع به فناوری توکن های غیرمثلی روی آوردند؛ صنعت مد و فشن نیز همانند دیگر صنعت ها از این توکن ها استقبال کردند و توکن های nft نیز به این حوزه وارد شدند. شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که ان اف تی ها به چه شکل در این حوزه ظاهر شدند و چه کاربردی در صنعت مد و فشن دارند؟ درادامه به بررسی کاربرد NFT در صنعت مد و فشن می پردازیم تا شما نیز به طور کلی، کارکرد این توکن ها را در صنعت مد و فشن بیاموزید، تا انتها همراه ما بمانید.

چگونه می توان از NFT در صنعت مد و فشن استفاده نمود؟

چگونه می توان از NFT در صنعت مد و فشن استفاده نمود؟

قبل از آن که کاربرد NFT در صنعت مد و فشن برای شما شرح دهیم بهتر است از ابتدا در مورد چگونگی ورود nft به دنیای مد و فشن صحبت کنیم تا شما پیش زمینه ای از حضور این توکن ها در دنیای مد و فشن به دست آورید. از زمان حضور توکن های ان اف تی در دنیای مد و فشن، ما شاهد این هستیم که این توکن ها به شکل های مختلفی در این حوزه ظهور پیدا کردند. برای نمونه لباس های مجازی که وجود دارند و تمام کاربران می توانند از آن در محیط های مجازی استفاده کنند یا محتوای دیجیتالی که افراد می توانند با آن در تعامل باشند و یا دوقلوهای دیجیتالی که با هدف انعکاس دقیق جسمی و فیزیکی ایجاد شده اند.

پوشیدنی ها را می توان یکی دیگر از اشکال ان اف تی در صنعت مد و فشن معرفی کرد، اگر برای شما نیز مفهوم پوشیدنی سوال شده است باید بگوییم که پوشیدنی توکن های غیرقابل تعویض در حقیقت به آیتم های دیجیتالی گفته می شود که به وسیله کاربر و یا شخصیت های غیرواقعی در حوزه متاورس ها و بازی ها استفاده می شوند. پوشیدنی ها شامل مواردی مانند لباس، شلوار جین، جواهرات و گجت های پوشیدنی هستند. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که در سال 2019، اولین NFT فشن فروخته شد؛ این NFT فشن مربوط به لباس رنگین کمانی فابریکانت بود که به قیمتی معادل بر 9500 دلار به فروش رفت، این فروش جنجالی موجب شد که بسیاری از برندها از پروژه های NFT استقبال کنند.

دلایل محبوبیت پروژه های مد و فشن در NFT

دلایل محبوبیت پروژه های مد و فشن در NFT و کاربرد NFT در صنعت مد و فشن

نمی توان استقبال کاربران از NFT های مد و فشن را موضوع غیرقابل درکی دانست؛ هنگام شیوع ویروس کرونا، همه جهان درگیر این بیماری خطرناک شد و از این رو بسیاری از فروشگاه ها تعطیل شدند و برگزاری فشن شوها نیز کنسل شدند؛ در این زمان بود که استارت آشنایی برندها با کاربرد NFT ها زده شد. برندها با هدف برقراری ارتباط با مشتریان خود و کسب درآمد با این توکن ها و بازی های ویدیویی در متاورس پرداختند، کم کم که کاربران با مفهوم متاورس آشنا شدند، به انجام بازی و به وجود آوردن شخصیت ها و سبک های مورد علاقه خود روی آورند.

همه گیری ویروس کرونا موجب شد که علاقه به صنعت مد و فشن مجازی روز به روز افزایش یابد، همچنین پرو لباس به شکل مجازی و غیرواقعی را می توان یکی از گزینه های محبوبیت پروژه های مد و فشن توکن های غیرقابل تعویض معرفی نمود. کاربران برای خرید لباس نیاز نیست به فروشگاه های واقعی مراجعه کرده و لباس پرو کنند، آن ها این امکان را دارند که به وسیله اتاق پرو به نام YourFit لباس پرو کرده و در کنار آن توصیه های مفیدی برای تناسب اندام خود دریافت نمایند.

مزایا و کاربرد NFT در صنعت مد و فشن

توکن های غیرقابل تعویض کاربردهای بی شماری در صنعت مد و فشن دارند که در این بخش از کاربرد NFT در صنعت مد و فشن به معرفی بخشی از این مزایا می پردازیم. امکان تایید مالکیت و اصالت آثار بر روی شبکه بلاک چین به وسیله سازندگان را می توان به عنوان یکی از مهم ترین کاربردهای NFT در صنعت مد و فشن معرفی کرد. برندهای محبوب و مشهور با بهره گیری از این فناوری محصولات خود را به افراد معرفی کرده و احتمال جعل آثار خود را به کمترین میزان می رسانند؛ همچنین برندها می توانند آثار خود را در بازارهای ثانویه توکن های غیرقابل تعویض به فروش رسانده و از این طریق سود چشمگیری به دست آورند.

از دیگر کاربردهای توکن های غیرمثلی در صنعت مد و فشن دوستی با محیط زیست است، شاید شما نیز تاکنون با برند Levi’s آشنا شده اید. این برند یک برند بسیار مشهور و محبوب است که با ایجاد یک کمپین با هدف استفاده از مواد قابل بازیافت و ارگانیک در راستای پاکسازی و تکریم محیط زیست، گام بزرگی برداشته است. در این کمپین دارندگان توکن های غیرقابل تعویض ضمانت مادام العمر شلوارهای جین را دریافت کردند؛ بدین معنی که افرادی که توکن های غیرمثلی این برند را دارند می توانند تا آخر عمر شلوار جین های خود را برای تعمیر به فروشگاه ببرند؛ فروشگاه برند Levi’s در خیابان شانزلیزه شهر پاریس قرار دارد.

دفاع و حمایت از یک هدف نیز در میان کاربردهای توکن های غیرقابل تعویض در صنعت مد و فشن قرار می گیرد. برند مشهور گوچی در سال 2021 اقدام به انتشار توکن های غیرمثلی ویدئویی با عنوان اثبات حاکمیت؛ فروش توکن های غیر مثلی توسط Lady PheOnix کرد، هدف اصلی این برند در حقیقت حمایت از Covax بود. این ابتکار موجب شد که دسترسی به واکسن کرونا در سراسر جهان ترویج شود، برند گوچی در نهایت تمام درآمد حاصله از این کار را به یونیسف ایالات متحده آمریکا اهدا کرد و توانست در قالب یک برند محبوب و متعهد به مصرف کننده شناخته شود.

مقابله با اتلاف هزینه و تولید بیش از حد را نیز می توان آخرین مزایای توکن های غیرقابل تعویض بیان کرد. همانطور که می دانید تولید یک لباس به هزینه و زمان بسیار زیادی نیاز دارد؛ این درحالی است که لباس های مجازی برخلاف لباس های واقعی، منابع زیادی نیاز ندارند و همان سودی که ممکن است یک تولید کننده از لباس واقعی دریافت کند را به سازنده می دهد.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش NFT بر روی لینک کلیک کنید.

ترندهای NFT در صنعت مد و فشن

بررسی کاربرد NFT در صنعت مد و فشن

وجود توکن های غیرقابل تعویض به برندهای مد و فشن محبوب این توانایی را می بخشد که بر روی طیف جدیدی از کاربران که به ایجاد و مدیریت محتواهای جدید دیجیتالی علاقه مندند سرمایه گذاری نمایند. به جرات می توان گفت که استفاده از توکن های غیرقابل تعویض به وسیله برندهای مشهور و حتی برند های نوپا می تواند آن ها را پیش از پیش به تمام کاربران شناخته و بسیار سودمند باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی ترندهای NFT در صنعت مد و فشن بپردازیم تا شما عزیزان با این ترندهای ان اف تی آشنا شوید.

لباس واقعیت افزوده

احتمال این که توکن های غیرقابل تعویض یک دارایی دیجیتالی باشند بسیار زیاد است اما طیف گسترده ای از مصرف کننده گان تمایل دارند که قبل از اینکه لباسی را خریداری کنند آن را پرو کنند، این کار به وسیله بهره گیری از واقعیت افزوده به حقیقت پیوسته است. استقبال از AR در صنعت مد و فشن روز به روز درحال افزایش است، حتی برندهای مشهوری مانند DRESSX و XR couture از این فناوری استفاده می کنند؛ همچنین خرده فروشانی همانند GAP نیز از این فناوری بهره می برند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از برندهای مشهور، واقعیت افزوده را با فناوری توکن های غیرقابل تعویض ترکیب کرده اند و لباس هایی را به وجود آورده که کاربران می توانند این لباس ها را جمع آوری نمایند، بپوشند یا تجارت کنند.

متاورس فشن

NFT های مد و فشن به برندها این امکان را می بخشد که به مشتریان خود امکان پوشیدن کالاهای دیجیتال خود را به وسیله متاورس بدهند. بسیاری از برندهای مشهور همانند نایک، گوچی، لوییس ویتون، باربری، راف لورن، تلاش کردند که به بازار متاورس وارد شده و از کاربرد NFT در صنعت مد و فشن برخوردار شوند.

دوقلوهای دیجیتال

همانطور که در قسمت های قبل گفتیم ما در این حوزه شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از برندها تلاش می کنند تا توکن های غیرقابل تعویض را با کالاهای پوشیدنی ترکیب نمایند. کریپتوپانک، Cryptokicks متعلق به RTFKT و برند نایک تلاش کردند با ترکیب توکن ها با همتاهای فیزیکی مشتریانی از سراسر جهان به خود جذب کنند. مورگان استنلی پیش بینی کرده است که متاورس می تواند تا سال 2030، مبلغی به میزان 50 میلیارد دلار فروش اضافه را برای صنایع مد و فشن به ارمغان آورد.

در گذشته دوقلوهای دیجیتال فقط پس از اتمام مدل فیزیکی به وجود می آمدند اما امروزه با حضور توکن های غیرقابل تعویض کاربران می توانند دوقلوی دیجیتال را در پروسه چرخه، تولید کرده یا به فروش برسانند. بسیاری از برندها از دوقلوهای دیجیتال برای بهبود تصمیمات و انتخاب های تولید بهره می برند.

فروشگاه مجازی

فروشگاه های مجازی را می توان به عنوان کپی های دیجیتال سه بعدی از فروشگاه های فیزیکی معرفی نمود، این فروشگاه ها با هدف ارائه بهتر نسخه از ترکیب دنیای فیزیکی و مجازی به وجود آمده اند؛ این فروشگاه ها در زمین های غیرواقعی که برندها اقدام به خرید آن می کنند ایجاد می شود.

NFT و آینده صنعت مد

آشنایی با کاربرد NFT در صنعت مد و فشن

گرچه بازار توکن های غیرقابل تعویض در سال 2021 با رشد بسیار گسترده مواجه شدند و کاربران زیادی از این توکن ها استقبال کردند، پیش بینی می شود که اگر روند استقبال کاربران از این توکن ها ادامه دار باشد به احتمال زیاد تا سال 2030 ارزش این توکن ها، مرز 231 میلیارد دلار را رد کند. اگر این پیش بینی به واقعیت نزدیک شود به احتمال بسیار زیادی در آینده توکن های غیرقابل تعویض به جریان اصلی تبدیل شوند و کاربران بیشتری را به خود جذب کنند. همچنین برندها نیز می توانند از این نوآوری برای رشد بیشتر و کسب سود چشمگیر استفاده کنند، طبق گفته های Scalefast هنگامی که یک برند شناخته شده و مشهور درخواست خرید توکن های غیرقابل تعویض را از مصرف کنندگان داشته باشد احتمال خرید آن ها به میزان 31 درصد افزایش می یابد.

سخن آخر

در این مقاله با بررسی کاربرد NFT در صنعت مد و فشن در کنار شما بودیم، همواره با گسترش استقبال کاربران از توکن های غیرمثلی در صنعت مد و پوشاک بسیاری از برندهای مشهور در تلاش هستند که به وسیله این توکن ها مشتریانی از سراسر جهان جذب کنند. احتمال اینکه توکن های غیرقابل تعویض در آینده نقش بسیار کلیدی در صنعت مد داشته باشد بسیار زیاد است. با گسترش حوزه متاورس، امروزه شاهد پلتفرم های جدیدی هستیم که با هدف خریدهای دیجیتالی کاربران به وجود آمده اند زیرا مشتریان نسل جدید مشتاق هستند که خریدهای خود را دیجیتالی کنند؛ از سوی دیگر مزایای و کاربردهای ممتاز ان اف تی ها در صنعت مد و فش همواره به محبوبیت این توکن ها افزوده است. همه این عوامل موجب شده اند که ان اف تی ها در صنعت مد و فشن بسیار متمایز دیده شوند، همچنین بسیاری از برندهای مشهور و خرده فروشان کوچک با روش های بسیار جدیدی وارد بازار توکن های غیرقابل تعویض شده اند و ان اف تی های مد و فشن را در بازارهایی مانند بازار Opensea که این بازار اولین و بزرگترین بازار توکن های غیرمثلی است می فروشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید