برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

فری مینت NFT

فری مینت NFT در حقیقت به پروسه ای اطلاق می شود که در آن توکن های غیرقابل تعویض به شکل کاملا رایگان به وجود می آیند و عرضه می شوند، در فری مینت شما فقط باید کارمزد شبکه را بپردازید. فری مینت توکن های غیرمثلی را می توان به عنوان یک فرصت طلایی برای کاربران در نظر گرفت. با تمام این موارد گفته شده، پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شرکت در هر فری مینتی، تحقیقات لازمه را انجام دهید تا با ریسک های احتمالی آشنا شوید تا وجود آن ها شما را غافلگیر نکند.

فری مینت NFT چیست؟

فری مینت NFT چیست؟

هنرمندان و یا پروژه های توکن غیرمثلی از فری مینت NFT با هدف جذب کاربران جدید و همچنین ایجاد هیجان در حوزه توکن های غیرمثلی بهره می برند، همچنین فری مینت ها این توانایی را دارند که به عنوان یک راه حل منحصربه فرد برای کاهش هزینه های ورود به حوزه توکن های غیرقابل تعویض استفاده شوند.

نحوه کاری فری مینت NFT

در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی نحوه کاری فری مینت NFT بپردازیم، بهتر است بدانید توکن های غیرمثلی که فری مینت می شوند به طور کلی از یک مفهوم تحت عنوان لیزی مینتینگ بهره می برند؛ به بیان ساده تر ان اف تی ها هنگامی که به وسیله سازندگان به وجود می آیند بر روی شبکه بلاک چین قرار داده نمی شوند، در مقابل هنگامی که این ان اف تی ها به فروش می رسند بر روی شبکه بلاک چین قرار داده می شوند.

در پروسه فری مینت، سازنده ان اف تی به جای اینکه توکن های غیرقابل تعویض خود را بر روی شبکه بلاک چین قرار دهد این توکن ها را در یک پلتفرم یا بازار اختصاصی فری مینت توکن های غیرمثلی قرار می دهد. خالق از بازار یک لینک مخصوص دریافت می کند که این لینک مربوط به پروژه توکن غیرمثلی متعلق به او است؛ لینک مورد نظر دارای اطلاعات و متادیتای توکن های غیرقابل تعویض، همانند نام، توضیحات، تصویر، قیمت و حقوق فروش است و آن را می توان به عنوان یک گواهی اصالت و مالکیت برای ان اف تی معرفی نمود.

هنگامی که یک کلکسیونر تصمیم بگیرد یک ان اف تی فری مینت به دست آورد می تواند بدون هیچ مانعی به لینک گفته شده مراجعه کرده و تمام جزئیات و پیش نمایش ان اف تی ها را مشاهده کند و در انتها برای خرید آن اقدام نماید. پس از اینکه کلکسیونر خرید را انجام می دهد و تراکنش را تایید می کند، ان اف تی براساس تقاضای کلکسیونر بر روی بلاک چین به وجود می آید و به کیف پولش منتقل می شود. خالق اصلی ان اف نیز حق فروش خود را به دست می آورد و پلتفرم درصد کمی از تراکنش به وجود آمده را دریافت می نماید. ناگفته نماند که پس از این پروسه، خالق در هر بار فروش توکن های غیرمثلی و انتقالش به کیف پول دیگر حق فروشی دریافت می نماید.

نحوه دریافت فری مینت NFT

اگر شما نیز قصد دارید که فری مینت NFT دریافت نمایید باید بدانید که می توانید آن را به وسیله راه های مختلفی به دست بیاورید. در قسمت زیر راه های مختلف دریافت فری مینت NFT را برای شما شرح می دهیم.

  1. از مهم ترین راه های دریافت فری مینت NFT این است که شما اقدام به پیدا کردن فری مینت مربوط به استفاده از پلتفرم هایی مانند NFT Calendar بپردازید که در آن تمام زمان بندی NFTdrop های حال و آینده در حال برگزاری مخصوصا فری مینت ها را به شما نشان می دهد.
  2. دومین راه دریافت فری مینت NFT این است که افراد مشهور و تاثیرگذار حوزه توکن های غیرقابل تعویض را در تمام شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات دسته اول در اختیار داشته باشید. بهتر است بدانید که تعدادی از چهره های مشهور توکن های غیرمثلی همانند Pranksy، Gary Vee، Beeple و 3LAU، معمولا اخبار جدید پروژه های توکن ان اف تی ها را توییت می کنند و در بسیاری از مواقع از شرکت کنندگان فری مینت ها میزبانی می نمایند. شما می توانید با شرکت در گروه های مربوط به توکن های غیرقابل تعویض در شبکه های مجازی، با افراد فعال در این حوزه در تعامل باشید و از تجربیات آن ها استفاده کنید.
  3. علاوه بر موارد ذکر شده از دیگر راه هایی که شما می توانید فری مینت NFT دریافت کنید این است که همواره بازار توکن های غیرقابل تعویض که فری مینت عرضه می کند را چک کنید؛ این بازارها شامل OpenSea، Rarible، Binance NFT یا Mintable هستند. شما می توانید در این بازارها که همواره پروژه ان اف تی جدید ارائه می کنند کنکاش کنید و فری مینت دریافت نمایید. برای نمونه بسیاری از پروژه های ان اف تی به کاربران این اجازه را می دهند که یک توکن غیرمثلی رایگان مینت کنند، البته با این شرط که بخش خاصی از توکن ها و یا ان اف تی های آن را نگه داشته باشید و یا اینکه در پیش فروش و یا رویداد افتتاح آن شرکت نمایید.

بهترین روش ایجاد فری مینت

بهترین روش ایجاد فری مینت NFT

شما می توانید به وسیله پلتفرم یا بازار فری مینت یک فری مینت ایجاد نمایید، بهتر است بدانید که پلتفرم های مختلفی برای ایجاد ان اف تی فری مینت وجود دارد که از برجسته ترین این پلتفرم ها می توان به پلتفرم اوپن سی، نیفتی گیت وی، مینتبل و رریبل، اشاره کرد.

پس از اینکه پلتفرم خود را انتخاب کردید در گام بعدی باید آیتم دیجیتال مورد نظر خود را بر روی پلتفرم انتخابی خود تبدیل به توکن غیرمثلی فری مینت کنید. تمام پلتفرم های گفته شده برای شما یک پروسه بسیار همواره ایجاد فری مینت را برقرار می کنند؛ برای نمونه اگر شما قصد داشته باشید که در پلتفرم اوپن سی فری مینت ایجاد کنید باید ابتدا به وب سایت پلتفرم اوپن سی وارد شوید و در این وب سایت یک حساب کاربری افتتاح کنید؛ پس از آن باید کیف پولتان را به پلتفرم اوپن سی متصل نمایید، گزینه های متفاوتی برای کیف پول در دسترس هستند اما پشنهاد ما به شما کیف پول متامسک است.

پس از این که کیف پولتان را به پلتفرم متصل نمودید، پلتفرم اوپن سی از شما درخواست می کند که برای ادامه پروسه قرارداد را امضا کنید. پس از امضا شما می توانید حساب خود را پس از وارد کردن نام کاربری، عکس پروفایل افتتاح کنید و پس از آن کالکشن ان اف تی خود را در این پلتفرم به وجود آورید. برای این که بتوانید یک کالکشن ایجاد کنید باید ابتدا بر روی گزینه حساب کاربری در منوی قسمت بالای صفحه کلیک کنید و گزینه My collections انتخاب نمایید. در گام بعدی شما باید بر روی Create new collection کلیک کنید و اطلاعات کالکشن خود را همانند لوگو، نام، لینک، توضیحات، دسته بندی و لینک وبسایت و یا شبکه اجتماعی که در آن فعالیت می کنید را وارد کنید. در قسمت دیگر شما باید حق امتیار را مشخص نمایید و این بدان معنی است که در هربار فروش توکن ان اف تی که شما ایجادش کرده اید درصدی از فروش را دریافت کنید که این مبلغ ماهیانه به حساب شما واریز می شود.

Add Item

توجه داشته باشید که حداکثر حق امتیاز فقط ده درصد است و اگر قصد دارید فری مینت بدون پرداخت هزینه گس ایجاد کنید باید گزینه بلاک چین را بر روی پالیگان تنظیم کنید ولی اگر از شبکه مشهور اتریوم استفاده می کنید مکلف هستید که هزینه تراکنش را به شکل کامل پرداخت کنید. در انتها گزینه Create را لمس کنید تا کالکشن شما افتتاح شود، همچنین شما این توانایی را دارید که با کلیک بر روی گزینه Add Item آثاری که به آن علاقه مندید را به کالکشن اضافه کنید. ناگفته نماند که طیف گسترده ای از پلتفرم های توکن غیرمثلی به شما این اجازه را می دهند که به صورت کاملا رایگان توکن های ان اف تی خود را برای فروش لیست کنید. پس از اینکه فری مینت را ایجاد کردید می توانید برای هر NFT دکمه Sell را فشار داده و قیمت محصول مورد علاقه خود را مشخص کنید، همچنین می توانید با استفاده از گزینه Complete Listing محصولات خود را برای فروش در پلتفرم محبوب اوپن سی لیست نمایید.

برترین پروژه های فری مینت NFT

برترین پروژه های فری مینت NFT

در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی مهم ترین پروژه های فری مینت NFT بپردازیم، بهتر است بدانید که بسیاری از پروژه ها توانسته اند در زمینه فری مینت موفق عمل کنند و بدین ترتیب افرادی زیادی را جذب نمایند و سود کلانی به دست آورند، شما در قسمت زیر با چهار مورد از برترین پروژه های فری مینت آشنا خواهید شد.

پروژه گابلین تاون

این پروژه را می توان به عنوان موفق ترین پروژه های فری مینت NFT معرفی کرد، هویت سازندگان این پروژه ناشناس است. پروژه گابلین تاون امروژه شامل یک مجموعه از 10,000 گابلین با ظاهر منحصربه فرد و وحشتناک بر روی شبکه بلاک چین اتریوم قرار دارد. همانطور که در قسمت بالا گفتیم هویت تیم سازنده پروژه گابلین تاون ناشناس است و نمی توان هیچ اطلاعاتی از آن ها به دست آورد زیرا همه چیز در این پروژه به زبان گابلین ها است.

پروژه WAGDIE

پروژه We Are All Going to Die) WAGDIE) را می توان یکی دیگر از برترین پروژه های فری مینت NFT معرفی کرد. این پروژه از پروژه گابلین تاون الگو برداری شده است، پروژه WAGDIE دارای مجموعه ای 6666 تایی از توکن های غیرقابل تعویض فری مینت است که همواره به نشان دادن افراد حاضر در قرون وسطی با لباس های قدیمی و محیط تیره و تاریک می پردازد. ناگفته نماند که این پروژه حتی وب سایت نیز ندارند و همانند پروژه گابلین تاون هیچ آینده ای برای خود پیش بینی نکرده است.

پروژه For the Culture

پروژه For the Culture نیز در میان برترین پروژه های فری مینت قرار می گیرد، شعار این پروژه این است که پروژه For the Culture بدون نقشه راه است، بدون وب سایت است و فقط برای فرهنگ به وجود آمده است. این پروژه به افراد این توانایی را می بخشد که فری مینت انجام دهند، این پروژه زمانی تشکیل شد که یک اینفلوئنسر فعال در حوزه توکن های غیرقابل تعویض به نام آرتچیک، او در یک توییت ایده پروژه For the Culture را بیان کرد که در این پروژه به کاربرانی که مینت می کنند 01/0 اتریوم داده می شود؛ در این میان خالق ان اف تی به نام سیبل توجه اش به این توییت جلب شد و تصمیم گرفت پروژه For the Culture را خلق کند.

پروژه اوکتاگون The Octagon

این پروژه چهارمین پروژه ای است که قصد داریم در میان معرفی برترین پروژه های فری مینت به آن بپردازیم، پروژه اوکتاگون The Octagon نیز از موفق ترین پروژه های این حوزه به شمار می رود که شرکت دکا در تاریخ ماه مه سال 2022 تصمیم گرفت آن را ایجاد کند. شرکت دکا برای اینکه این پروژه را آغاز کند به عرضه 10 هزار توکن غیرقابل تعویض پرداخت.

مزایای فری مینت

مزایای فری مینت NFT

افزایش رقابت یکی از مهم ترین مزایای فری مینت است، فری مینت ها می توانند به صورت چشمگیری در افزایش رقابت در بازار توکن های غیرقابل تعویض تاثیرگذار باشند. دسترسی همگانی دومین مزایای مهم فری مینت است، به دلیل اینکه خالق مکلف نیست که هزینه گس زیادی برای فروش ان اف تی های خود پرداخت کند. تمام کاربران و همچنین هنرمندان مختلف با سرمایه اندک نیز می توانند در این بازار حضور داشته و آثار خود را به دیگر کاربران عرضه کنند. سهولت استفاده سومین مزایای فری مینت است، تمام پلتفرم های فری مینت دارای طراحی کاربری بسیار ساده ای هستند که تمام کاربران می توانند بدون هیچ مانعی از آن ها استفاده کنند؛ حتی اگر شما هیچ دانش فنی در حوزه توکن های غیرقابل تعویض و دنیای کریپتوکارنسی ندارید می توانید در این پلتفرم ها یک ویترین از فروشگاه خود ایجاد کنید؛ همچنین در آن ویترین توکن های غیرمثلی خود را برای خریداران به نمایش گذاشته و در تمام مزایده های مربوطه شرکت کنید تا آثارتان دیده شود.

مزیت دیگر فری مینت، تنوع بالا است. همانطور که دانستید در فری مینت ایجاد یک مجموعه ان اف تی بدون هزینه اولیه صورت می گیرد و نیاز نیست که کاربران حتما به دانش فنی بالا مجهز باشند و همین امر سبب شده است که تمام کاربران به این حوزه علاقه مند شوند. همچنین حوزه فری مینت تنوع بسیار بالای آثار را برخودار است، این تنوع بالا فرصت هایی را برای هنرمندان مشهور به وجود آورده است تا بتوانند آثار خود را در مکانی دور از پلتفرم هایی همیشگی شان عرضه کنند. سودآوری نیز آخرین مزیت فری مینت است، بسیاری از پروژه های فری مینت هستند که در این زمینه بسیار خاص عمل کرده اند و توانسته اند سود کلانی را از این حوزه به دست آورند؛ برای نمونه در سال 2018 فری مینت کریپتو پانک به مبلغی به میزان 443 دلار خریداری شد و سه سال بعد از این موضوع یعنی در سال 2021 با قیمت 4.4 میلیون دلار به فروش رسید.

گرچه فری مینت یک فرصت بسیار ایدآل برای به دست آوردن دارایی های دیجیتال است اما نباید هرگز ریسک های این حوزه را فراموش کنید زیرا این حوزه نیز همانند دیگر حوزه ها نیز سرشار از ریسک است.

ریسک های فری مینت

فیک بودن ان اف تی ها از مهم ترین ریسک های موجود است، احتمال این که توکن های غیرقابل تعویض فیک و بی کیفیت باشند وجود دارد. در این شرایط خریداران ناآگاه برای خرید فری مینت ها هزینه گس فی بالایی پرداخت می کنند و هزینه کلانی پرداخت می کنند؛ وجود خطر کلاهبرداری نیز یکی دیگر از ریسک های موجود است. رشد بی نظیر و محبوبیت فری مینت سبب شده است که کلاهبرداری در این حوزه بسیار متداول شود، در این نوع کلاهبرداری معمولا قراردادهای هوشمند دستکاری می شوند و همین امر سبب می شود که سرمایه گذاران در انتقال توکن های غیرقابل تعویض دارایی های خود را از دست دهند. عدم رعایت کپی رایت سومین ریسک موجود در فری مینت است، بسیاری از توکن های غیرقابل تعویض فری مینت ممکن است بدون اجازه خالق در یک پلتفرم قرار بگیرند، این امر نیز یکی دیگر از ریسک های فری مینت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید