برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

Lazy Minting

Lazy Minting موجب می شود که کاربران بازار توکن های غیرقابل تعویض، برای استخراج ان اف تی ها هزینه گس نپردازند؛ موضوعی که کاربران مدت زمان بسیار طولانی در انتظارش بودند. همانطور که می دانید توکن های ان اف تی برای تبدیل آثار هنری و کلکسیونی به دارایی های دیجیتالی مورد استفاده کاربران قرار می گیرند. شما نیز می توانید با بهره گیری از توکن های غیرقابل تعویض دارایی های دیجیتالی خود را در فروشگاه های مبتنی بر شبکه محبوب بلاک چین برای فروش در معرض دید بگذارید اما بهتر است قبل از پرداختن به Lazy Minting ابتدا به یکی از مشکلات بارز صنعت بلاک چین بپردازیم. مشکل شلوغی شبکه در واقع به دلیل وجود حجم بسیار انبوه تراکنش ها در این شبکه به وجود می آید، این شلوغی ها در انتها باعث می شود که هنگام ضرب یک توکن غیرقابل تعویض، هزینه ها به شکل چشمگیری افزایش یابد؛ کاربران این هزینه ها را در قالب هزینه گس می شناسند.

Lazy Minting چیست؟

Lazy Minting چیست؟

Lazy Minting در واقع یک راهکار بسیار مناسب برای کاهش چشمگیر هزینه ضرب توکن است، کاربرانی که توکن های ان اف تی مورد علاقه خود را می سازند از یک انرژی محاسباتی برای این کار بهره می برند. این انرژی محاسباتی با هدف تایید تراکنش ها در شبکه بلاک چین مورد استفاده کاربران قرار می گیرد؛ به بیان بهتر کاربران برای ضرب کردن دارایی های خود به شکل توکن های غیرمثلی، مکلف هستند که هزینه گس را در مقابل جابجایی منابع ماینرها پرداخت کنند.

بهتر است بدانید که هزینه گس ارتباط بسیار زیادی با میزان قدرت محاسباتی و حجم تراکنش ها دارد، هر چقدر که این دو فاکتور بیشتر باشند شما باید هزینه گس بیشتری بپردازید اما در این شرایط لیزی مینتینگ به کمک مخاطبان شتافته و موجب می شود که کاربران هزینه کمتری در قالب هزینه گس بپردازند. اگر نحوه کار Lazy Minting برای شما نیز سوال شده است در جواب باید بگوییم که لیزی مینتینگ بدین شکل عمل می کند که توکن غیرمثلی خارج از زنجیره یا همان شبکه بلاک چین باشد و پس از فروش ضرب شود؛ در این شرایط دیگر کاربران مکلف نیستند که قبل از ضرب توکن های خود هزینه گس را پرداخت کنند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش NFT و نحوه ساخت آن، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه کار با Lazy Minting

نحوه کار با لیزی مینتینگ

تا زمانی که داده های بلاک چین را مطالعه می کنید نیاز نیست هیچ هزینه ای پرداخت نمایید البته این مساله تا زمانی است که شما تصمیم بگیرید داده ها را نوشته یا ویرایش کنید؛ در این صورت باید تمام هزینه گس فی را بپردازید. در مورد توکن های غیرقابل تعویض، شما هنگام عرضه آن ها بر روی شبکه بلاک چین هزینه بسیار زیادی را باید پرداخت کنید، اگر شما نیز قصد دارید که NFT های خود را بفروشید باید مراحل گفته شده در قسمت زیر را انجام دهید:

  • یک قرارداد هوشمند برای ساخت توکن ان اف تی بسازید.
  • ان اف تی را بر روی بلاک چین قرار دهید.
  • به درخواست خرید ان اف تی پرداخته و آن را به آدرس بلاک چین انتقال دهید.

توجه داشته باشید که اگر فروشنده دارای اعتبار نباشد، فرآیند ساخت ان اف تی می تواند برای شما بسیار خطرناک باشد و شما مکلف می شوید که هزینه های موجود را بپردازید و در قرارداد اصلی، برنامه ای که برای ضرب ان اف تی استفاده می کنید، ثبت نام کرده و یا قرارداد هوشمند خود را به وجود آورید؛ در انتها برای ضرب ان اف تی که قصد دارید آن را بفروشید هزینه مازاد پرداخت کنید و این احتمال نیز وجود دارد که به هیچ عنوان نتوانید توکن های غیرقابل تعویض خود را به فروش برسانید.

lazy Minting دقیقا برای حل مشکلات گفته شده در قسمت بالا به وجود آمده است زیرا پلتفرم محبوب اوپن سی قابلیتی برای کاربران به وجود آورده که کاربران بتوانند ان اف تی های خود را به شکل رایگان فهرست کنند. شاید در دید اول این موضوع برای شما کمی عجیب باشد که یک فروشنده بتواند ان اف تی های خود را به شکل رایگان فهرست کند؛ در حالی که هزینه ضرب توکن های غیرمثلی به واسطه خریدار پرداخت می شود، در بازار توکن های غیرمثلی به این پروسه Lazy Minting گفته می شود.

به صورت کلی می توان گفت که توضیحات ارائه شده در قسمت بالا، عملکرد این روش را نشان می دهند که در حقیقت امضای رضایت نامه است. این رضایت نامه به معنی این است که فروشنده مجوز ضرب NFT در لحظه ای است که خریدار اقدام به کلیک خرید می کند، البته همانطور که می دانید این روش یک روش غیرعملی و غیرقابل تصور است و فروشنده موظف است که در انتظار درخواست تایید از طرف کیف پول خود بماند اما پلتفرم بسیار کاربردی اوپن سی این مشکل را برای کاربران هموار کرده است.

از سوی بررسی کننده امضا برای هر نوع ورودی یک امضا صادر می شود که این امضا برای یک تابع فقط خواندنی اجرا می شود؛ همچنین خریدار تا زمانی که موجودی کافی و امضای مورد نیاز را دارا باشد می تواند منابعی مانند کلید خصوصی شناسه توکن و غیره را در اختیار داشته باشد و به خرید توکن های غیرمثلی بپردازد.

مراحل Lazy Minting موارد زیر را در بر می گیرد:

مراحل Lazy Minting موارد زیر را در بر می گیرد:

  1. کاربران پس از ایجاد اثر هنری، برای اینکه بتوانند قرارداد هوشمند شخصی خود را به وجود آورند گس فی پرداخت می کنند و پس از آن به قرارداد این توانایی را می بخشند که از سوی فروشنده ان اف تی ضرب کرده و بفروشد.
  2. در این بین فروشنده تلاش می کند که بر اساس فاکتورهایی مانند کیف پول، شناسه توکن ان اف تی و قیمت مد نظرش یک امضا به وجود آورد که نیازمند به پرداخت هزینه گس نباشد.
  3. در مرحله سوم فرد خریدار اقدام به ارسال امضای دیجیتال می کند و در انتها به پرداخت قیمت ان اف تی و هزینه های ضرب کردن و هزینه های انتقال می پردازد.

پلتفرم های ارائه دهنده Lazy Minting

اولین پلتفرم ارائه دهنده Rarible ،Lazy Minting نام دارد، شما می توانید با استفاده از این پلتفرم تا زمانی که خریدار پیدا می شود قرار دادن توکن های غیرمثلی را بر روی شبکه بلاک چین به تعویق بیندازید؛ یا به بیان بهتر خریدار زمانی که خرید را انجام می دهد کارمزد گس را پرداخت می کند. در شرایط گفته شده توکن های غیرقابل تعویض، کاربران این امکان را به دست می آورند تا زمانی که NFT ها به فروش می رسند همانند دیگر توکن های ان اف تی بر روی بازار فهرست شوند و داده ها را به صورت کاملا معتبر ذخیره سازند.

همچنین دومین پلتفرمی که قصد داریم در قالب پلتفرم های ارائه دهنده Lazy Minting به شما معرفی کنیم، پلتفرم Mintable نام دارد. این پلتفرم نیز یکی از پلتفرم های بسیار منحصربه فرد برای ایجاد توکن های غیرقابل تعویض به شکل رایگان به وجود آمده است که کاربران مبتدی می توانند به وسیله آن موانع ورود را به شکل چشمگیری کاهش دهند. تنها اختلافی که می توان در این پلتفرم مشاهده کرد این است که توکن های غیرقابل تعویض به وجود آمده در بلاک چین اتریوم را می توان پیدا کرد و ایجاد نمود. توکن های ان اف تی این توانایی را دارد که آن را به کیف پول خود بیفزاید، این درحالی است که این پلتفرم به کاربران خود فقط پنجاه بار اجازه ایجاد توکن های غیرمثلی را می دهد.

مزایا و معایب استفاده از لیزی مینتینگ

عدم نیاز به پرداخت هزینه گس را می توان اولین و مهم ترین مزیت لیزی مینتینگ معرفی نمود اما شاید این سوال برای شما به وجود آید که با اینکه در Lazy Minting کاربران مجبور به پرداخت هیچ هزینه گس نیستند چرا از این روش برای ساخت توکن های غیرقابل تعویض خود استفاده نمی کنند؟ در جواب باید بگوییم که بسیاری از سازندگان معروف توکن های غیرمثلی همانند Beeple هیچ دلیلی برای پرداخت نکردن کارمز شبکه ندارند و در عین حال نیز به پلتفرم های رایگان مانند اوپن سی وابسته نیستند.

در سوی دیگر از مهم ترین معایب Lazy Minting می توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از لیزی مینتینگ می تواند دزدی آثار کاربران را هموار سازد. هنگامی که کاربران از Lazy Minting استفاده می نمایند، آثارشان هنوز بر روی هیچ شبکه بلاک چینی مینت نشده است و افراد سودجو می توانند با کپی کردن اطلاعات یک ان اف تی جدید به وجود آورند و ادعا کنند که این اثر متعلق به آن ها است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید