برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

NFT داینامیک نسل جدید فن‌آوری توکن NFT است که به عنوان یکی از مهم‌‌‌ترین کاربردهای بلاک‌چین و قرارداد هوشمند محسوب می‌شود. این توکن‌های غیرمثلی تحولات عظیمی در عرصه‌های مختلف به خصوص در زمینه هنر و موسیقی ایجاد کرده‌اند و بعضی از هنرمندان خلاق، با خلق آثار هنری چشم‌گیر از این طریق توانستند درآمدهای قابل توجهی به دست آورند.

NFT داینامیک

NFT داینامیک یا توکن‌های غیرقابل معاوضه پویا، دارایی کاملاً جدیدی هستند و فعالان دنیای کریپتوکارنسی و علاقه‌مندان دنیای هنر دیجیتالی را متعجب کرده‌اند. در این مقاله این دارایی جدید را بررسی کرده و با مفاهیم آن آشنا می‌شویم. در صورتی که به دنیای هنر دیجیتالی علاقه دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این نوآوری به دست آورید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

آشنایی با مفهوم NFT داینامیک

NFT داینامیک زیر مجموعه‌هایی از NFTها هستند که با رعایت شرایط خاصی ویژگی آنها تغییرپذیر است. هر NFT اطلاعاتی به نام ابرداده (Metadata) دارد که شامل نام، توضیحات و ویژگی‌های خاص NFT مورد نظر است. با توجه به عملکرد NFT، متا دیتای آن نیز متفاوت است؛ برای مثال NFT هنری می‌تواند شامل رنگ‌های متنوع یا لوازم جانبی اثر هنری، شکل و آیتم‌های به کار رفته باشد. NFTهای داینامیک توسط استاندارد توکن ERC-1155 طراحی می‌شوند که این NFTهای پویا بر خلاف NFT های ایستا تغییر پذیر هستند. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

آشنایی با مفهوم NFT داینامیک
آشنایی با مفهوم NFT داینامیک

روش کار NFT داینامیک چگونه است؟

با وجود رویکرد متفاوت به NFTهای استاتیک، کارکرد اصلی NFT داینامیک و استاتیک تا حد زیادی به‌هم شباهت دارد به عنوان مثال؛ هر دو بر بستر بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند کار می‌کنند و غیرقابل تعویض بودن از ویژگی‌های کلیدی مهم آنهاست. با این وجود،NFT های داینامیک کارکردهای خاص خود را دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

NFT داینامیک چگونه تغییر خواهد کرد؟

عملکرد NFT داینامیک را می‌توان به شکل زیر بیان کرد:

 • این توکن با نوعی از ابرداده‌های خاص در پلتفرم قرارداد هوشمند ضرب می‌شود.
 • دریافت قراردادهای هوشمند اطلاعات خارجی از طریق اوراکل (Oracle) است.
 • توکن از طریق داده‌های دریافت شده توسط اوراکل ارزیابی می‌شود و در طی مرحلهMinting تغییرات لازم در توکن رمزگذاری می‌شود.
 • در صورت لزوم اصلاح داده‌های NFT توسط اوراکل‌ها یا کاربران در طول زمان انجام می‌شود.

در کل اوراکل‌ها را می‌توان به عنوان واسطه‌های شخص ثالث در نظر داشت که به یک منبع خارجی مانند پایگاه داده مرکزی در دنیای واقعی وصل می‌شوند و تغییرات لازم را در NFTها یا هر توکن دیگری انجام می‌دهند.

کاربرد NFT داینامیک در دنیای واقعی

توکنیزه کردن دارایی‌ها در دنیای واقعی، یکی از مفیدترین و مهم‌ترین کاربرد NFTهای داینامیک است. دارایی‌ها در دنیای واقعی شامل مجموعه‌ای از متغیرها هستند که در اکثر مواقع در حال تغییرند. یکی از بهترین مثال‌ها در این مورد، املاک و مستغلات هستند. یک ملک را در نظر داشته اولین تغییری که شامل حال آن می‌شود، قدیمی شدن سن بناست. علاوه ‌بر این ممکن است چندی بعد این خانه دست‌خوش بازسازی و تعمیرات شود. کل این موارد به‌ عنوان متادیتا به‌طور دائم روی توکن این دارایی که همان NFT ملک است، تغییر کرده و ثبت می‌شود.

کاربرد NFT داینامیک در دنیای واقعی
کاربرد NFT داینامیک در دنیای واقعی

بازی‌ها و متاورس

بخش قابل توجهی از توکن‌های ERC-1155 در بازی‌های بلاک‌چین و محصولات متاورس و وب 3 استفاده می‌شوند. تغییرات در ویژگی‌های این توکن‌ها به صورت خودکار قابل انجام است. این نوع NFTها امکان فرصت مشارکت بازیکنان و تعامل آنها در بازی را ایجاد می‌کنند و حتی تغییراتی در نحوه پیشرفت بازی به وجود می‌آورند. زمانی که مالک یک توکن غیرمثلی در نبردی با شکست مواجه شود، NFT به صورت خودکار به برنده انتقال پیدا می‌کند و قابلیت‌های این NFT بهبود می‌یابد.

استفاده از NFT پویا در هنر

دامنه‌های هنری از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین دامنه‌های NFT داینامیک هستند؛ زیرا آنها به سازندگان NFT اجازه می‌دهند تا در ساختار و خصوصیات توکن‌ها تغییراتی ایجاد کرده و شرایط NFTها را در طول زمان نظارت کنند. یک مثال بارز آن، نقاشی منظره است؛ به این ترتیب که تصویر یک جنگل در فصل بهار کشیده می‌شود، حال تغییر فصول مختلف در طول زمان ممکن است باعث گردد ویژگی‌های این تابلو نیز تغییر کند و هنرمندان نیز نسبت به آن توجه داشته باشند.

استفاده از NFT پویا در ورزش

شرکت Candy Digital کلکسیون‌های دیجیتالی را در قالب NFT داینامیک برای لیگ برتر بیسبال (MLB) ایجاد کرده است. وقتی که آمار بازیکنان در طی فصول مختلف ارتقا پیدا می‌کند. این توکن‌ها در کلکسیون  NFT به‌روزرسانی می‌شوند.

استفاده از NFT پویا در ورزش
استفاده از NFT پویا در ورزش

معاملات مجازی املاک

مدتی است که معاملات املاک مجازی در کل جهان؛ به ویژه در ایالات متحده رایج شده است. برای استفاده بیشتر از بلاک‌چین در این صنعت، می‌توان به NFT اعتماد کرد. برای این امر،NFT های استاتیک ممکن است مورد خوبی نباشد؛ زیرا با تکامل تدریجی عواملی مثل قیمت، طول عمر ساختمان و حجم میزان معاملات در یک منطقه در طول زمان، نیاز به ساختاری انعطاف پذیر دارد، لذا NFTهای داینامیک این مزیت را برای ما محیا می‌کنند. در چنین موقعیتی، NFT های پویا می‌توانند داده‌ها را با تغییرات خارجی ایجاد شده مطابقت دهند و جزئیات مورد نیاز مرتبط با ویژگی‌ها را به‌روز کنند.

احراز هویت دیجیتال

مدیریت اطلاعات و احراز هویت در پلتفرم‌های دیجیتال یکی دیگر از کاربردهای NFT پویا است. به دلیل تنوع این توکن‌ها، امکان استفاده از آنها برای ثبت عملکردها و ویژگی‌های متغیر کاربران پروژه فراهم است، برای مثال، NFT داینامیک را می‌توان در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مخاطبان، برای نظارت بر انجام کارها و تعاملات آنها در طول زمان و ایجاد تغییراتی در وضعیت مخاطبان استفاده کرد.

مزایای NFT داینامیک

از مزایای NFT داینامیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرپذیر هستند و قابلیت به‌روزرسانی دارند.
 • توسط آن امکان مشارکت و تعامل برای کاربران فراهم می‌شود.
 • با تغییرات خارج از بلاک‌چین (Off-Chain) تطابق دارد.
 • در حیطه‌های مختلف قابل استفاده هستند.
 • قدرت نوآوری داشته و فرصت‌های جدید و مناسبی را برای کسب درآمد ایجاد می‌کنند.
مزایای NFT داینامیک
مزایای NFT داینامیک

معایبNFT داینامیک

NFT داینامیک علاوه بر اینکه مزایای قابل توجهی دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد که در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • نوسانات بازار بر روی NFTهای داینامیک بسیار تاثیر گذار است.
 • nftهای داینامیک هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.

آیا آینده NFT داینامیک روشن است؟

NFT داینامیک یک ایده جالب در حوزه دارایی‌های دیجیتال به‌شمار می‌رود. این دارایی‌ها با قابلیت تغییر در گذر زمان و همچنین با تعامل کاربران می‌توانند در پروژه‌های بیش‌تر و متنوع‌تری دیده شوند و ایرادهای NFTهای استاتیک را جبران کنند. با توسعه NFT پویا، استفاده از آن‌ها نیز بیش‌تر می‌شود و در آینده‌ای که چندان دور هم نیست، می‌توان شاهد استقبال بیشتری از توکن‌ها در دنیای واقعی باشیم.

ناگفته نماند که NFTهای داینامیک از مفاهیم جدید و نو محسوب می‌شوند و با در نظر داشتن  پتانسیل بالا، امکان ترسیم دقیقی از چشم‌انداز این توکن‌ها وجود ندارد. این نکته را هم باید در نظر داشت که این توکن‌ها از دارایی‌های ریسک‌دار نیز به شمار می‌روند هنگام سرمایه‌گذاری باید نسبت به این مسئله دقت بالایی داشت.

جمعبندی

در این مقاله مطالبی در خصوص مفهوم توکن NFT داینامیک مانند ویژگی‌ها و کاربردهای آن ارائه دادیم. همان طور که اشاره شد NFTهای داینامیک، تجسم آینده فن‌آوری غیرقابل تعویضی است که سطح عالی از تعامل را مشخص می‌کند که البته NFT استاتیک فاقد آن است. این نوع از NFTها ممکن است شروع دوره جدیدی از روند مینت توکن‌ در صنایع مختلف باشند. آینده درخشان است!

ما هنوز برای استفاده گسترده از فن‌آوری‌های NFT راه زیادی در پیش داریم؛ پس بهتر است با دقت بالا این مجموعه را زیر نظر داشته باشید تا روند توسعه و تکامل این فن‌اوری جدید و جذاب را در سال‌های پیش رو از دست ندهید. برای کسب آگاهی و اطلاعات بیش‌تر پیشنهاد می‌شود به سایت نیموگری که یکی از بهترین سایت‌های آموزشی در این زمینه است، مراجعه کنید تا از بهترین و اصولی‌ترین آموزش‌ها برخوردار شوید. از طریق تماس با کارشناسان این سایت می‌توانید از نحوه ثبت‌نام و شرکت در دوره‌های آموزشی مطلع شوید.

سوالات متداول درباره NFT داینامیک

 • NFT داینامیک چیست؟

NFT داینامیک نسل جدیدی از توکن‌های غیرقابل معاوضه است که زیر مجموعه نسل دوم NFTها محسوب می‌شود و ویژگی آنها، برخلاف مدل قبلی، با توجه به رویدادها و اتفاقات قابل تغییر است.

 • کاربرد NFT داینامیک چیست؟

از این توکن‌های غیرمثلی پویا می‌توان در زمینه‌های مختلف مثل بازی‌های بلاک‌چینی، کارهای هنری، رویدادهای ورزشی و املاک و مستغلات استفاده کرد و ویژگی‌های مرتبط با آنها را تغییر داد.

 • آینده NFTهای داینامیک چگونه است؟

این توکن‌ها از دارایی‌های نوظهور به شمار می‌روند و این احتمال وجود دارد که با توسعه آنها شاهد استقبال بیش‌تری از سوی طرفداران باشیم. به خاطر جدید و نوظهور بودن NFTهای داینامیک، امکان ترسیم دقیقی از چشم‌انداز این توکن‌ها وجود ندارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید