برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

CC0 NFT

توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی توانسته اند در چند سال اخیر محبوبیت بسیار بالایی را در میان فعالان بازارهای مالی کسب کنند لذا همین امر باعث شده که مالکیت دیجیتال و همچنین مالکیت معنوی به عنوان یک راه حل مناسب توسط مردم دنیای کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال مورد استقبال قرار گیرد. لازم به ذکر است بعد از این همه ویژگی های مختلف در صنعت NFT، دسته جدیدی از توکن های ان اف تی به اسم CC0 NFT ایجاد شدند که تاثیر بسزایی در توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی گذاشت.

CC0 NFT چیست؟

CC0 NFT چیست؟

CC0 NFT برای سازندگان توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی؛ مانند یک نرم افزار اوپن سورس (منبع باز) برای اشخاص توسعه دهنده است. اگر بخواهیم مفهموم CC0 NFT را به صورت ساده بگوییم؛ باید گفت که هدف از طراحی توکن های ان اف تی، مالکیت دیجیتال و حفاظت از آی پی می باشد؛ چندین پروژه، از جمله Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks، از دارندگان این توکن های غیرمثلی (NFT) که دارای IP برای هنر خود هستند، بهره مند شده اند.

اشخاصی که دارنده توکن های غیرمثلی هستند می توانند با اجازه دادن به کسب و کارها، سازندگان و برنده ها در قبال پرداخت یک هزینه از آثار هنریشان استفاده کنند؛ چراکه می توانند از این طریق شانس درآمد را افزایش دهند. CC0 NFT الهام گرفته از مجوز Creative Commons Zero بوده، این مجوز امکانی را به اشخاص دیگر می دهد که بتوانند از اثر هنری برای ساختن محصول، هنر و یا حتی نام تجاری بصورت آزادانه استفاده کنند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد آموزش NFT و نحوه خرید و فروش آن، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه اتفاق افتادن CC0 NFT

لازم به ذکر است که CC0 NFT بدون چالش نیست، این نکته حتی برای دارندگان توکن های غیرمثلی یعنی ان اف تی های شخصی که مایل است از حقوق مالکیت خود کسب درآمد کند. البته باید این چالش از نظر فعالان در صنعت ان اف تی طبیعی به نظر برسد چرا که هیچ کاری آسان نبوده بخصوص که فردی بخواهد با استفاده از حقوق مالکیت خود درآمد دلاری ایجاد کند. در برخی از سناریوها هنگامی که تیم توکن ان اف تی یا همان توکن های غیرمثلی راه CC0 NFT را انتخاب می کند، دارندگان NFT فرصت بسیار خوبی را که این فرصت قابل توجه نیز است را از دست می دهند؛ لازم به ذکر است که فرصت ها در قراردادهای مجوز است.

ظهور CC0 NFT چه پیامدهایی برای تیم طراح NFT دارد؟

پیامدهای CC0 NFT برای تیم طراح NFT

باتوجه به اینکه دنیای وب 3 (WEB3) توانسته با استفاده از کد تاحد قابل قبولی شفافیت را در این حوزه افزایش دهد؛ تیم ها و سازندگان توکان های غیرمثلی یا همان ان اف تی ها نیز همین امر را سرلوحه کار خود قرار دادند. CC0 NFT نیز می تواند در برخی مواقع به عنوان یک اثر هنری کاملتر شناخته شود که در آن مالکان و سازندگان توکن های غیرمثلی اقدامات خودشان را مبنی بر واگذاری فرآیند ساخت به جامعه خود و فراتر از آن می کنند. اگر یک سازنده یا حتی گروهی از سازندگان توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی ها بخواهند مسیر CC0 NFT را طی کرده و آن را انتخاب کنند؛ باید به صورت اکتیو و فعال آن را برای مجموعه های ان اف تی خود استفاده کنند.

دلیل اینکه CC0 NFT در میان جوامع فعال صنعت ان اف تی موفق است، به علت مقیاس پذیری آن است؛ چرا که دلیل مقیاس پذیری CC0 NFT اوپن سورس بودن آن همراه پایگاه کد قوی است. می توان با ارائه یک مثال درک CC0 NFT را برای شما بسیار راحت تر کرد، فرض کنید کمپانی کفش نایک، بر روی کفش های خود از تصویر Moonbirds استفاده کند؛ تصور می کنید زمانی که این کار اتفاق بیفتد چه پیامدی پیش می آید؟ با توجه به استفاده از تصویر Moonbirds آگاهی در بین مخاطبان بازار هدف خود را افزایش داده و این آگاهی باعث تبلیغ برند جدید می شود که در این برند از کفش ها از تصویر Moonbirds استفاده می شود.

 بررسی آینده پروژه های مبتنی بر CC0 NFT

همان طور که می دانید کلمه ان اف تی کوتاه شده عبارت Non-Fungible Token است؛ ان اف تی ها به توکن های غیرقایل تعویض اشاره دارند؛ این دارایی ها یک مالک دارند و نمی تواند این داریی کپی شود و حتی در آینده می توان خیلی از موارد را به صورت ان اف تی درآورد. برای مثال حتی می توان گواهینامه ها یا حتی کارنامه مدارس یا دانشگاها را به صورت توکن ها غیرمثلی درآورد چراکه آن ها منحصر به فرد هستند؛ لذا این موارد می تواند آینده خود ان اف تی را به ما نشان دهد و با درک آن بتوان در بلندمدت روی ان اف تی هایی که پروژه خوبی دارند سرمایه گذاری کرد.

با توجه به موارد گفته شده دنیای توکن های غیرمثلی هنوز در ادامه راه است و راه طولانی دارد چرا که این حوزه، یک حوزه نوظهور است. همانطور که هنرمندان و سازندگان برای اینکه بتوانند از محتوای ساخت خود درآمدهایی را داشته باشند، به جستجو می پردازند؛ محصولات و پلتفرم هایی وجود دارند که سازندگان و هنرمندان بتوانند برای ارائه چارچوب هایی به نسبت خواسته خود از آن ها استفاده کنند. در سال های اخیر مدل خاصی از نوع اقتصادی برای هنرمندان و سازندگان توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی ها ایجاد شده است که توانسته استراتژی های مختلفی را برای هر کسب و کار ارائه دهد.

توکن های غیرمثلی توانسته اند نحوه کسب درآمد از برندها را نشان دهند؛ یکی از مشکلات اساسی ان اف تی ها، قابلیت همکاری بود؛ لازم به ذکر است که در بین بسیاری از بلاک چین های مختلف، بلاک چین توکن های غیرمثلی یا همان ان اف تی ها، یک بلا کچین پنهان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید