VR یا واقعیت مجازی چیست؟

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

یکی از بزرگ‌ترین آمال و آرزوهای بشر دستیابی به دنیایی فراتر از تصورات واقعیت‌ها است. امروزه VR یا واقعیت مجازی این امکان را به ما داده که دنیایی کاملاً خودساخته اما جدید و مسحورکننده برای خود بسازیم که در آن واقعیت‌ها تحقق پیدا می‌کنند.

VR یا واقعیت مجازی

تصور اکثریت ما انسان‌ها درباره VR یا واقعیت مجازی تصویری شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی است؛ اما امروزه این فناوری یک دستاورد بزرگ انسانی است که کاربردهای بسیار زیادی در زمینه‌های هنر، سرگرمی، پزشکی و آموزشی و بسیاری از رشته‌های دیگر دارد و در حال ترکیب‌شدن با زندگی روزمره‌ی ماست. در این مقاله می‌خواهیم شما را با واقعیت مجازی آشنا کنیم. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره ترید NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

VR یا واقعیت مجازی به زبان ساده

همان‌طور که از نام واقعیت مجازی پیداست این فناوری به ما امکان تجربه فضاهای مجازی را فراهم می‌کند که به‌صورت فیزیکی در اطراف ما وجود ندارد. این فناوری شبیه‌سازی مجازی تجربه‌هاست، اما برخلاف سابق به‌جای تماشای صفحه مانیتور دوبعدی، در دنیای سه‌بعدی از واقعیت‌ها غرق می‌شوید. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

با فناوری واقعیت مجازی شما می‌توانید بدون داشتن محدودیت جغرافیایی با یک کامپیوتر که شبیه‌سازی حواس پنج‌گانه انسان در آن انجام شده تجارب مختلف و هیجان‌انگیزی داشته باشید.

VR یا واقعیت مجازی به زبان ساده
VR یا واقعیت مجازی به زبان ساده

انواع VR یا واقعیت مجازی

واقعیت مجازی به نسبت امکانات و شرایطی که به مخاطب خود می‌دهد انواع مختلفی دارد که به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • واقعیت کاملاً شناور (Fully Immersive Simulation)

در این نوع از VR تجربه کاربر از دنیای مجازی به‌صورت کامل است به‌طوری‌که دنیای فیزیکی اطراف خود را فراموش می‌کند این نوع واقعیت‌ها بیشتر در بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که نیاز به قدرت پردازشی بسیار بالا در سیستم دارند وجود دارد. این سیستم‌ها می‌توانند با ردیابی حرکت بدن فرد و به کمک عینک، هدست و گاهی اوقات لباس‌های واقعیت مجازی آن سرگرمی را پردازش کند. با وجود این گستردگی در واقعیت مجازی همچنان جای پیشرفت بسیار زیادی در حوزه این بازی‌ها وجود دارد یکی از بهترین بازی‌های واقعیت مجازی، half life Alyx است.

 • واقعیت نیمه شناور (Semi Immersive Simulation)

واقعیت مجازی در این نوع به‌صورت نیمه شناور است و بیشتر در حوزه آموزش به کار می‌رود که با کمک شبیه‌سازی برای آموزش‌هایی مانند آموزش مقدماتی خلبان‌ها برای شبیه‌سازی پرواز استفاده می‌شود. این واقعیت نیاز به سخت‌افزارهایی مانند صفحه‌نمایش بزرگ با لوازم جانبی‌هایی مانند هدفون و غیره دارد. اما این نوع از واقعیت مجازی انسان را از واقعیت فیزیکی و محیط اطرافش جدا نمی‌کند.

 • واقعیت غیر شناور (Non Immersive Simulation)

در این واقعیت مجازی مانند بسیاری از بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری فرد در یک محیط فیزیکی حضور داشته و با محیط مجازی که در سیستم وجود دارد تعامل می‌کند. در این نوع از واقعیت مجازی فرد می‌تواند هم‌زمان محیط فیزیکی و محیط مجازی خود را کنترل کند.

سخت‌افزارهای مورداستفاده در VR یا واقعیت مجازی

برای استفاده از قابلیت‌های موجود در واقعیت مجازی به‌وسیله سیستم‌ها باید سخت‌افزارها و لوازم جانبی خاصی مانند ردیاب‌های نوری، موس سه‌بعدی، دستکش‌های سیمی و غیره تهیه کنیم. در این بخش پرکاربردترین ابزارهای موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم.

 • دستکش‌های VR یا واقعیت مجازی

این دستکش‌ها که یکی از پرکاربردترین و پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهای موردنیاز در این فناوری هستند با شبیه‌سازی احساسات و از طریق حرارت دست‌ها و یا لرزش آنها و ردیابی حرکت‌های دست سعی می‌کنند که حس لامسه واقعی را در کاربر به وجود آورند.

 • هدست‌های VR یا واقعیت مجازی

این ابزارها جز اولین دسته سخت‌افزاری مورداستفاده در این فناوری هستند. نمونه‌های بسیار زیادی از این هدست‌ها در دنیا وجود دارد. ازآنجایی‌که مهم‌ترین وسیله جانبی در بازی‌های واقعیت مجازی آن دسته از وسایلی است که بر روی سرخود می‌گذارید باید از نمونه‌های باکیفیت این هدست‌ها مانند مدل‌های   playstation VR شرکت سونی، مدل Viva شرکت اچ‌تی‌سی، Daydreamview شرکت گوگل استفاده کنید.

 • عینک‌های VR یا واقعیت مجازی

این عینک‌ها محیط سه‌بعدی بازی و یا فعالیت شما را در واقعیت مجازی فراهم می‌کنند. با کمک این عینک‌ها تمامی فناوری موجود در سیستم را در مقابل چشمان خود قرار می‌دهید.

سخت‌افزارهای مورداستفاده در VR یا واقعیت مجازی
سخت‌افزارهای مورداستفاده در VR یا واقعیت مجازی

کاربردهای مختلف VR یا واقعیت مجازی

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد واقعیت مجازی کاربردهای بسیار زیادی در زمینه‌های پزشکی تا گردشگری دارد و این فناوری پایه‌ی استراتژی‌های تحول دیجیتال در شرکت‌ها شده است. در بسیاری از رشته‌ها واقعیت مجازی ایفای نقش کرده و به‌راحتی تجارب بسیار زیادی برای متخصصان فراهم کرده است به طور مثال در معماری برای تجربه بررسی طرح‌های اولیه و تجسم دقیقی از فضا و اشکال ساخته شده به معماران کمک کرده است همچنین به متخصصان برای شبیه‌سازی اتاق‌های کنفرانس و در هوانوردی برای شبیه‌سازی کابین‌های واقعی و تجربه پرواز مجازی دانشجویان کمک‌های شایانی کرده است. برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی کلیک کنید.

 کاربردهای این فناوری در هر زمینه بسیار گسترده است به همین علت به شرح چند کاربرد عمومی آن در دنیا می‌پردازیم.

 • کاربرد در آموزش

کاربرد این فناوری در آموزش یکی از بارزترین موارد استفاده از VR است که غالباً در حوزه آموزش اصولی کارکنان استفاده می‌شود این آموزش‌ها نیاز به استفاده از هدست دارد؛ بنابراین شما می‌توانید در هر محلی حتی خانه از این آموزش‌ها استفاده کنید. کاربرد این فناوری تا جایی پیش می‌رود که امکان تجربه حضور درگذشته و تجربه اتفاقات تاریخی و بررسی آنها را به شما می‌دهد.

 • کاربرد در گردشگری

فرض کنید برای سفر در یک شهر یا کشور جدید نیاز به پیداکردن هتل موردنیاز خود دارید؛ اگر هتل‌ها از این فناوری بهره‌مند شوند شما می‌توانید تجربه استفاده از امکانات و سپری‌کردن زمان خود در آن هتل را با استفاده از واقعیت مجازی به دست آورید و به‌راحتی بررسی کنید که آیا انتظارات شما در آن هتل برآورده می‌شود؟

 • کاربرد در پزشکی

VR  در دانشگاه‌های پزشکی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که خود را در موقعیت‌های مختلف قرار دهند و برای مدیریت بحران بهتر تجربه‌های بهتری را به دست آورند به طور مثال آموزش ارتباط با بیمار و همدلی با وی در شرایط سخت می‌تواند یکی از این آموزش‌ها باشد که در تجارب واقعی به پزشک کمک بسیار زیادی می‌کند.

 • کاربرد در سرگرمی

VR در بازی‌های کامپیوتری باعث تجربه واقعیت توسط بازیکن می‌شود، برای استفاده از این فناوری در بازی‌ها باید از دستگاه‌های مانند کلاه کنترلرها و دستکش و سایر تجهیزات واقعیت مجازی استفاده کرد تا وارد یک‌دنیای سه‌بعدی شد و احساس کامل از آن بازی را دریافت کرد. در این کاربرد از واقعیت مجازی افراد می‌توانند به‌صورت فعال در فضای سرگرمی‌ها و بازی‌ها حرکت کنند، با اشیا و اشخاص تعامل داشته باشند و یک سری از واکنش‌های زنجیره‌ای شبیه‌سازی شده را تجربه کنند که تجربه این واقعیت‌ها برای مخاطب بسیار هیجان‌انگیز است. یک سری از بازی‌ها وجود دارند که ورود به فضای متاورسی را با تجهیزات واقعیت مجازی فراهم می‌کنند که در ادامه به چند نوع از این بازی‌ها اشاره می‌کنیم.

بازی (Decentraland): در این بازی که یک جهان متاورسی است بازیکنان باید در جهان مجازی دیسنترالند جستجو کنند تا بتوانند با افراد املاک و اشیا دیجیتالی ارتباط برقرار کنند.

بازی (Somnium Space): در این بازی می‌توانند در جهان‌های مجازی که کاربرهای دیگر به وجود آورده‌اند کاوش کنند، به تعامل با آنها بپردازند و از ساختمان‌ها و املاک مجازی ساخته شده توسط آنها خریداری کنند.

بازی (Bloktopia):بازی از یک برج بلند ساخته شده است که کاربران می‌توانند در طبقات مختلف این برج به تفریح و ارتباط با باقی ساکنان که بازیکنان دیگر هستند بپردازند.

کاربردهای مختلف VR یا واقعیت مجازی
کاربردهای مختلف VR یا واقعیت مجازی

بازی (Highstreet): این بازی که تا حدودی شبیه بازی دیسنترالند هست امکان خریدوفروش ملک‌های مجازی در شهرهای ایجاد شده توسط واقعیت مجازی را به شما می‌دهد که در آینده قصد دارد با پروژه دیسنترالند مشارکت کند تا به جذابیت هر دو افزوده شود.

سخن پایانی

برای اختتام این مقاله بهتر است درباره آینده VR در تجارت و کسب‌وکارها صحبت کنیم همان‌طور که تا اینجا متوجه شدیم کسب‌وکارها می‌توانند به کمک این فناوری خدمات خود را متمایز کرده و نوآوری‌های بسیار زیادی به کار خود اضافه کنند. اما این فناوری با چالش‌هایی مانند بالابودن قیمت ابزارها روبروست اما با گستردگی در خدماتی که ارائه می‌دهد در طولانی‌مدت صرفه‌جویی در هزینه‌هایی مانند هزینه‌های حمل‌ونقل و رفت‌وآمد می‌شود در نتیجه با خیال آسوده می‌توانیم بیان کنیم که ترازوی ویژگی‌های مثبت و کاربردی این فناوری بسیار سنگین‌تر از ترازوی ویژگی‌های منفی آن است و در سال‌های آینده باید منتظر دستاوردهای بسیار وسیع‌تری در واقعیت مجازی باشیم.

سؤالات متداول درباره VR یا واقعیت مجازی

 • VR چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که واقعیت مجازی یک‌دنیای سه‌بعدی غیرواقعی اما باورپذیر است که در آن می‌توان به تعامل و تجارب مختلف دست‌یافت. این فناوری به کمک شبیه‌سازی حس حضور فیزیکی در یک‌دنیای مجازی را برای شما فراهم می‌کند.

 • کاربرد واقعیت مجازی چیست؟

VR کاربردهای بسیار زیادی دارد که در رشته‌های مختلف برای آموزش‌های مفیدتر و کم‌خطرتر استفاده می‌شود. این فناوری با تجسم فضا به‌صورت مجازی به کاربر کمک می‌کند تا تجارب تازه در کار خود به دست آورد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید