برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

الگوریتم اثبات حضور

در این مقاله ما قصد داریم به موضوع اینکه الگوریتم اثبات حضور (POAP) چیست و چه کاربردی در NFT ها دارد؟ بپردازیم تا شما عزیزان به طور کلی با این الگوریتم یا همان POAP آشنا شده و کاربرد آن را در NFT بدانید. شاید برای شما هم این اتفاق پیش آمده که هنگام حضور در یک رویداد منحصربه فرد، علاقه مند باشید که از آن رویداد یک یادگاری برای خود نگه دارید؛ هنگام حضور در کنسرت هنرمندان مشهور بلیط آن کنسرت می تواند مناسب ترین یادگاری برای شما باشد. بهتر است بدانید که الگوریتم اثبات حضور نیز نسخه دیجیتالی این یادگاری ها به شمار می رود، این درحالی است که نوآوری الگوریتم اثبات حضور کم کم در حال محبوب شدن است از همین رو ما تصمیم گرفتیم در این مقاله POAP را بررسی کنیم.

الگوریتم اثبات حضور چیست؟

الگوریتم اثبات حضور چیست؟

همانطور که از نام الگوریتم اثبات حضور POAP مشخص است، یک توکن غیرمثلی است که وظیفه دارد اثبات کند که کاربران در یک رویداد مجازی و یا واقعی شرکت کرده اند؛ این رویدادها ممکن است یک مراسم باشند یا یک ماموریت ویژه و یا حتی بازی، شما می توانید از الگوریتم اثبات حضور که در زبان انگلیسی با نماد POAP نشان داده می شود به عنوان نشان دیجیتال و یا استیکر برای کیف پول در قالب پاداش در مقابل حضور در این رویدادها استفاده کنید.

همچنین الگوریتم اثبات حضور می تواند دستاوردهای شما را اثبات کند، مانند این که شما در یک رویداد حضوری و یا مجازی شرکت کرده اید و در این رویدادها حضور داشته اید. همچنین ناگفته نماند که از الگوریتم اثبات حضور برای بزرگداشت حوادث درون بازی های دیجیتالی استفاده می شود، برخی از بازی های برجسته متاورس مانند بازی محبوب دسنترالند به صورت مدام الگوریتم های اثبات حضور برای کاربران خود ارسال می کنند و به این صورت از حضور مداوم آن ها قدردانی به عمل می آورند.

به صورت کلی می توان گفت که الگوریتم اثبات حضور برای به وجود آوردن توکن های ان اف تی و گسترش حوزه کریپتوکارنسی به وجود آمده اند و در ساخت این الگوریتم از مجموعه قراردادهای هوشمند استفاده شده است.

تاریخچه POAP

Dan Novaes برای اولین بار در سال 2012 ایده پروتکل اثبات حضور را در حوزه ارزهای دیجیتال مطرح کرد. به دلیل اینکه کاربران در یک رویداد، مدت زمان قابل توجهی را سپری می کنند، برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین برای آن ها پاداشی اعطا می کند اما اولین مورد که از این طرح بهره برد در سال 2019 بود. در این سال یک هکاتون مرتبط به کنوانسیون تحت عنوان ETH Denver به شرکت کنندگان پاداش اعطا شد و در این زمان بود که اولین استفاده از پواپ ثبت گردید.

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات حضور

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات حضور

اگر الگوریتم اثبات حضور را به صورت کلی بررسی کنیم خواهیم دید که پواپ در حقیقت یک نسخه ارتقا یافته برای اعلام حضور کاربران در رویدادها به شمار می رود. البته یک تفاوت بسیار مهم در این بین وجود دارد و آن هم مربوط به این موضوع است که در این نسخه ارتقا یافته، دیگر خبری از درز اطلاعات شخصی و حساس برای اثبات مشارکت نیست. امروزه رویدادهای بسیار بزرگی برگزار شده اند که از POAP استفاده کرده اند؛ برای مثال رویداد بزرگ اترگلوبال، دپ کوین و کنفرانس انجمن اتریوم در شهر پاریس از مهمترین رویدادها است که این الگوریتم در آن استفاده شده است. به خاطر داشته باشید که به دلیل شیوع کلاهبرداری و تقلب در حوزه کریپتوکارنسی برای این که بتوان الگوریتم اثبات حضور ایجاد کرد ابتدا باید به وسیله قرارداد هوشمند الگوریتم اثبات حضور مورد نظر که شامل داده هایی مربوط به زمان، تاریخ و همچنین تصویر مربوط به رویداد است ایجاد شود.

بدون شک می دانید که هزینه تراکنش در شبکه اصلی اتریوم بسیار چشمگیر است و همین امر موجب می شود که مبادلات در این شبکه به صورت چشمگیری کاهش یابد. توسعه دهندگان برای این که بتوانند از پرداخت گس فی بسیار بالا در شبکه اتریوم جلوگیری کنند، الگوریتم اثبات حضور را در تاریخ ماه اکتبر سال 2020 به زنجیره ای بسیار ارزان و سریعتر به نام جنوسیس منتقل دادند. بهتر است بدانید که گس فی در شبکه بلاک چین بسیار پایین است و همین امر موجب شده است که POAP در این بلاک چین به صورت رایگان عرضه شوند و سازگار بودن جنوسیس با شبکه محبوب اتریوم باعث شده است که کلکسیونرها تصمیم گیرند در مقابل پرداخت هزینه های تراکنش الگوریتم اثبات حضور، پواپ های خود را به این شبکه منتقل کنند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد آموزش NFT بر روی لینک کلیک کنید.

مزایای الگوریتم اثبات حضور

درحالی که گردآوری مجموعه توکن های پواپ می تواند به شما در ایجاد هویتی غیرمتمرکز بسیار مثمرثمر باشد، در عین حال دارندگان توکن های POAP می توانند از مزایای مالی هم برخوردار شوند. همانطور که در قسمت بالا گفتیم بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال از توکن های غیرقابل تعویض با هدف اعطای پاداش و برقراری روابط نزدیک و مدام با اعضای ثابت خود بهره می برند. البته الگوریتم اثبات حضور دارای ویژگی های منحربه فرد تری نیز است، برای نمونه بسیاری از پروژه های موجود در این حوزه، POAP را به عنوان رزومه استفاده می کنند و سوابق فعالیت کاربران را با این توکن ها راستی آزمایی می کنند.

اولین مزیت الگوریتم اثبات حضور، افزایش حریم خصوصی است: حریم خصوصی امروزه یکی از مسائل بسیار مهم است که کاربران توجه بسیار خاصی به آن نشان می دهند زیرا در فناوری های بسیار کاربردی همانند گوگل و متا این ویژگی نقض می شود و کاربران از این بابت رضایت کافی از آن ها ندارند. POAP تلاش کرده تا در حوزه حریم خصوصی رضایت کاربران خود را کسب کند، این الگوریتم به کاربران خود توانایی می بخشد که به صورت آزادانه به جمع آوری و ذخیره بپردازند و فاش نشدن هیچ گونه اطلاعات شخصی کاربران یکی از مهم ترین ویژگی های این الگوریتم به شمار می رود.

دومین مزیت الگوریتم اثبات حضور مالکیت دارایی های کمیاب است: پواپ ها این توانایی را دارند که با ایجاد ارتباط با رویدادهای مهم تاریخی و فرهنگی ارزشمند شوند. در حوزه متاورس نیز الگوریتم اثبات حضور که با فناوری های بنیادی مانند رمزارز محبوب اتریوم و رویدادهای حضوری اولیه آن در ارتباط هستند می توانند به دارایی های ارزشمند تبدیل شوند.

نحوه دریافت توکن های POAP

نحوه دریافت توکن های POAPشاید تا به این قسمت از مقاله نحوه دریافت توکن های POAP برای شما نیز سوال شده باشد، در جواب باید بگوییم که دریافت توکن های پواپ دارای یک فرایند بسیار ساده است، با توجه به اطلاعات موجود در سایت رسمی POAP شما می توانید با روش های گفته شده در قسمت زیر به دریافت آن بپردازید.

تحویل جمعی اولین راه دریافت توکن های پواپ است، اگر شما آدرس کیف پول اتریوم خود را به هنگام ثبت نام وارد کرده باشید، ارائه دهنده پواپ بدون هیچ مانعی و به صورت خودکار توکن ها را برای شما ارسال می کند.

دریافت دستی دومین راه دریافت توکن های پواپ است، صادر کننده پواپ این توانایی را دارد که کد QR کیف پول شما را برای رویدادهای فیزیکی اسکن کرده و در سریعترین زمان ممکن پواپ را برای شما ارسال کند.

سومین روش دریافت پواپ از طریق Dapp است، در این روش کاربران می توانند به واسطه یک اپلیکیشن غیرمتمرکز توکن خود را دریافت کنند، شما می توانید با اسکن کد QR و وارد کردن کد اختصاصی، توکن پواپ را دریافت نمایید.

به صورت کلی کاربران این توانایی را دارند که یک کد QP را اسکن کرده و یا بر روی لینکی که پواپ به وجود آورده است کلیک کنند و پس از آن آدرس کیف پول اتریوم را برای دریافت توکن پواپ مورد نطر خود وارد نمایند. پس از این که پواپ را دریافت نمودند می توانند در اپلیکشن اختصاصی این پلتفرم و کیف پول متامسک، توکن های خود را مشاهده کنند.

کاربرد توکن های POAP

توکن های پواپ کاربردهای بسیار زیادی دارند و شما می توانید به نگه داشتن این توکن ها، از مزایای مختلف این توکن ها برخوردار شوید. از مهم ترین کاربرد توکن های پواپ می توان به این موضوع اشاره کرد که احتمال دارد در برخی مواقع کاربران بتوانند آن ها را به به عنوان یک دارایی به فروش برسانند. در حقیقت ممکن است توکن هایی که در برخی رویدادهای مهم عرضه می شوند دارای ارزش مالی باشند اما نباید ناگفته بماند که این احتمال نیز وجود دارد که برخی از این توکن ها هیچ ارزش مالی نداشته باشند.

البته توکن های پواپ علاوه بر کاربردهای گفته شده کاربردهای دیگری نیز دارند، برای نمونه بسیاری از پلتفرم ها شرایطی به وجود می آورند که فقط افرادی که در رویدادها حضور دارند بتوانند حق رای داشته باشند؛ بنابراین کاربرانی که توکن های POAP را دارند می توانند بدون هیچ مانعی در مدیریت پلتفرم ها شریک شده و در رای گیری ها شرکت نمایند.

هزینه راه اندازی الگوریتم اثبات حضور

همانطور که در بالا گفتیم الگوریتم اثبات حضور در سال 2019 بر روی شبکه اصلی اتریوم ساخته و عرضه شد اما در آن زمان شبکه اتریوم سرعت مورد نیاز را دارا نبود و در عین حال از کاربران هزینه کارمزد در تراکنش بسیار بالایی دریافت می کرد؛ تمام این موارد در سال 2020 برای این که از هزینه های بالا جلوگیری شود POAP ها به زنجیره ای به نام Gnosis منتقل شدند.

اکنون بهتر است بدانید که در ایجاد پروتکل اثبات حضور نیاز نیست هزینه ای بپردازید و تمام هزینه ها به وسیله پواپ پوشش داده می شوند، پس نتیجه می گیریم که برای تمام صادرکنندگان و شرکت کنندگان می توانند به صورت رایگان به راه اندازی پواپ بپردازند.

نحوه فروش پواپ ها

شما این توانایی را دارید پواپ هایی که جمع آوری کردید را در همه فروشگاه های توکن های غیرقابل تعویض مانند Opensea و xDAI به فروش برسانید اما پیشنهاد ما به شما این است که پواپ های محبوب خود را به فروش نرسانید زیرا این پواپ ها به تمام اتفاق های خاطره انگیز زندگی شما مربوط هستند. اگر قصد دارید پواپ های خود را به فروش برسانید می توانید از پلتفرم های معرفی شده استفاده نمایید.

آینده الگوریتم های اثبات حضور

آینده الگوریتم های اثبات حضور

NFT ها امروزه توانستند از جایگاه بسیار برجسته ای در بازار ارزهای دیجیتال برخودار باشند و کاربران روز به این روز به این توکن ها علاقه مند می شوند. پیش بینی می شود پواپ ها در آینده به دلیل کارایی و نوآوری هایشان و در عین حال حمایت های ویتالیک بوترین بتوانند به جایگاه بسیار روشنی برسد. بدون تردید شما نیز تاکنون نام ویتالیک بوترین را شنیده اید او یکی از بزرگترین بنیانگذاران اتریوم است که توانسته با توییت های پی در پی خود در شناخت POAP بسیار تاثیرگذار باشد. با تمام این موارد پروژه های بسیار معتبر کریپتویی هم از پروتکل اثبات حضور نیز استقبال کرده اند که می توان با وجود این عوامل به آینده الگوریتم اثبات حضور امیدوار بود. پیش بینی ما این است که در آینده نیز پلتفرم های مشهور بسیار زیادی به استفاده از الگوریتم اثبات حضور بپردازند و توسعه دهندگان نیز کاربردهای بسیار زیادی به آن اضافه کنند.

جمع بندی
دانستیم که توکن پواپ در حقیقت یک نشان دیجیتالی است که با هدف اثبات حضور کاربران در رویدادهای منحصربه فرد به آن ها ارائه می شود. این نشان ها بسیار خاص هستند و کاربران فقط با حضور در رویدادهای مختلف این توکن ها را دریافت می کنند. همانطور که می دانید پواپ های ان اف تی هنوز در مراحل اولیه به سر می بردند و کاربران درک درستی از آن ها ندارند. به نظر می رسد این توکن ها در آینده بتوانند در آینده بسیار پیشرفت کنند، البته نباید فراموش کنید که پواپ ها هیچ وقت نمی توانند به عنوان سرمایه گذاری برای شما عمل کنند و نباید به چشم سرمایه به آن ها نگاه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید