برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

NFT جعلی دسته‌‌ای از NFTهای نامعتبر هستند که به دلیل رشد انفجاری این توکن‌ها، کلاهبرداران از این بستر سوءاستفاده کرده و آن‌ها را به بازار تزریق کرده‌اند. در سال‌های اخیر که صنعت دیجیتال رو به پیشرفت گذاشت، توکن‌های غیرقابل‌تعویض در یک تحول‌ انقلابی، رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

NFT جعلی

در این زمان بود که توجه کلاهبرداران  به این سمت جلب شد؛ چراکه برای کلاهبرداران اینترنتی این فضا می‌توانست بسیار مناسب تلقی شود. در ادامه این مقاله به بررسی NFT جعلی می‌پردازیم و مطالب مفیدی را به شما ارائه می‌دهیم، با ما همراه شوید. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

نگاهی کلی به NFT جعلی

توکن‌های NFT به دلیل ساختار و ماهیت کارکردی خود؛ تاثیرگذاری فوق‌العاده در دنیای موسیقی، هنر و حتی مستغلات مجازی گذاشتند. این برای عموم افراد بسیار جذاب تلقی می‌شد. البته توکن‌های NFT را بر خلاف ارزهای دیجیتالی ماند بیت‌کوین‌ها، نمی‌توان تک‌تک مبادله نمود، به دلیل این‌که هر کدام دارای ارزش منحصر به فرد خود هستند.‌ این توکن‌ها توانایی ایجاد مالکیت در عرصه دیجیتال را دارند که شاخصه برجسته آن‌ها نیز در این قابلیت نهفته است. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

لذا با توجه به این‌که این حیطه فعال و پویا در این عرصه همچنان می‌تازد، محل مناسبی برای کلاهبرداران سایبری شده است. اما باید بگوییم جای نگرانی نیست، اگر شما تفاوت  NFTجعلی را با نوع واقعی آن درک کنید! بر اساس‌ داده‌های موجود NFT‌هایی که تقلبی هستند بیشتر در حوزه‌های پرطرفدار گسترش دارند. به طور مثال فردی قطعه هنری دیجیتال را خریداری می‌کند البته به عنوان یک توکن دارای اعتبار؛ اما فی‌الواقع توکنی را خریداری کرده که فاقد ارزش است. ما برای ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه، به انواع  NFTهای جعلی پرداختیم.

نگاهی کلی به NFT جعلی
نگاهی کلی به NFT جعلی

انواع NFTهای تقلبی

همان‌طور که اشاره کردیم این توکن‌ها همانند دیگر محصولات دیجیتالی به صورت جعلی وارد بازار می‌شوند. هرچند این کلاهبرداران با روش کپی‌برداری از آثار هنرمندان و حتی در پی ادعایی بی اساس مبنی براین‌که خود آثار را خلق کرده‌اند به شما NFT جعلی و تقلبی عرضه می‌کنند. البته مواردی نیز گزارش شده‌ است که NFT به طور کامل جعلی بوده و حق مالکیت را به افراد ارائه  نمی‌دهد.

با این اوصاف بهتر است بپذیریم، هر فضایی که برای سرمایه‌گذاری افراد معرفی می‌شود، هجوم کلاهبرداران نیز به آن‌جا بیشتر می‌شود. اما ماجرا به این مورد نیز ختم نمی‌شود؛ این کلاهبرداران شیوه‌های متنوع و جدیدی را به کار می‌برند تا به هدف خود برسند. ما در ادامه به معرفی شیوه‌های متنوع آن‌ها می‌پردازیم.

راهنمای تشخیص انواع NFTهای جعلی

NFT جعلی با اشکال خاص می‌تواند شما را فریب دهد. راه‌های زیادی برای بررسی اعتبار آن‌ها وجود دارد، اما در مواردی حتی بررسی موشکافانه این روش‌ها، پاسخ‌گوی ترفندهای فریبکارانه کلاهبرداران نیست! حال به طور معمول چه روش‌های تشخیصی وجود دارد که ما را متوجه جعلی بودن NFT می‌کند؟

  • در گام نخست، ارائه قیمت‌های جذاب و طمع‌برانگیز؛ در یک قانون کلی باید گفت در هر معامله اقتصادی اگر یک سر طیف معامله، پیشنهاد جذاب و گیرا را ارائه دهد آن‌هم بدون دلایل منطقی! باید به آن شک کرد. این امر در این عرصه بسیار صدق می‌کند.

اغلب NFTهای تقلبی با قیمتی پایین‌تر از نرخ بازار به کاربران پیشنهاد می‌شود که خریداران را جذب کنند، چراکه در این صورت است که کاربر بدون بررسی و باعجله اقدام به خرید سریع می‌کند. هرچند که پس از پایان معامله به بررسی می‌پردازند اما نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب است و بی‌فایده!

  • شاخصه دوم‌، عدم ارائه اطلاعات معتبر؛ دقت به این روش تشخیص برای NFT جعلی بسیار مهم است.‌ در NFTهای دارای اعتبار، زنجیره‌ای از اطلاعات معتبر را عرضه می‌کنند؛ مانند جزئیات مرتبط با سازنده توکن، تاریخچه و منشأ تراکنش که در نوع جعلی آن نمی‌توانید این مشخصات را مشاهده کنید. لذا بررسی این مشخصات لازم است تا بتوانید بهNFT مورد نظر خود اطمینان کنید.
  • شاخصه سوم، ارائه آثار هنری ناسازگار و فاقد کیفیت استاندارد؛ این از ساده‌ترین و راهبردی‌ترین نکاتی است که می‌تواند ما را به تشخیص انواع NFT جعلی برساند. در ساخت این توکن‌ها به دلیل عدم مهارت سازنده، به جزئیات آثار توجهی نشده است و ضعف مهارت سازنده به خوبی در آن مشهود است. البته در برخی از آن‌ها سعی شده است، کار شخص دیگری را با تلاش فراوان به شما ارائه دهند، اما عدم موفقیت آن‌ها نشان از تقلبی بودن NFT مورد نظر است. بنابراین در این شاخصه دقت لازم را به عمل آورید، چراکه با کمی توجه به اصل قضیه پی خواهید برد.
راهنمای تشخیص انواع NFTهای جعلی
راهنمای تشخیص انواع NFTهای جعلی

مخاطرات و مضرات خرید و فروشNFT جعلی

زمانی‌که‌ بدون توجه یا حتی به دلیل عدم آگاهی و آماتور بودن در این فضا،NFT جعلی را خریداری می‌کنید پیامدهایی را برای شما به همراه می‌آورد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ضرر مالی بدیهی‌ترین پیامدی است که به آن دچار می‌شوید. خریداری این توکن‌های تقلبی به متضرر شدن شما می‌انجامد، چراکه شما چیزی را خریداری کرده‌اید که کاملا بی ارزش است! در این امر کلاهبرداران با توجه به محبوبیت بازارNFT این راه را برای سوءاستفاده انتخاب کرده‌اند.

اگر هنرمند یا کلکسیونر هستید، NFT جعلی موجب مخدوش شدن وجه هنری و اعتبار شما خواهد شد. زمانی که اعتبار هنرمندی زیر سوال برود راه بازگشت سخت و حتی غیر ممکن خواهد بود.

ارائه گام های درست برای سرمایه‌گذاری مناسب

با انتخاب درست، از خرید NFT جعلی  پیشگیری کنید. در دنیای دیجیتال، وجود کلاهبرداران بسیار طبیعی است؛ چراکه فضای مجازی به نوعی بستر مناسبی برای اهداف آن‌ها محسوب می‌شود. اینک زمانی رسیده است که با معرفی گام‌هایی معتبر، شکست NFT جعلی را اعلام می‌کنیم.

گام نخست؛ بررسی خالق اثر

بدون‌شک این نکته پیش از خرید NFT می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد، بررسی اعتبار و شهرت هنرمند یا سازنده آن و همچنین مشاهده آثار پیشین آن، روشی معتبر برای محقق شدن هدف شما خواهد بود.

گام دوم؛ اعتبار NFT

اطلاعات بیشتری راجع به NFT مورد نظر خود کسب کنید، مانند گواهینامه اصالت یا دیدن پروسه تایید. البته هیچ‌گاه از پرسش‌های لازم  در این زمینه نهراسید و در پی جستجوی شواهد تایید کننده اعتبارNFT باشید. چراکه اگر برخلاف این باشد، بعد از خرید باید چندین برابر انرژی صرف کنید بدون آن‌که راه به جایی داشته باشید.

گام سوم؛ از بازار امن و معتبر برای خرید و فروش استفاده کنید

نکته‌ای مهم و کلیدی! بازار امن به منظور جلوگیری از کلاهبرداری دارای اصول و قوانین است که راه را برای ورود کلاهبرداران سد کرده است. پلتفرم‌هایی در این بازارها وجود دارند که اعتبار هنرمندان را تایید می‌کند. لذا از استفاده سایت‌هایی که ابهام‌برانگیز هستند، خودداری کنید. درک اهمیت این توصیه را با یک مصداق ساده به پایان می‌رسانیم؛ اگر شما می‌دانید که ساعت رولکس اصل را نباید از دست‌فروش بخرید؛ پس ریسک در این زمینه شما را به نتایج خوبی نمی‌رساند.

ارائه گام های درست برای سرمایه‌گذاری مناسب
ارائه گام های درست برای سرمایه‌گذاری مناسب

جمع‌بندی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌ و صنعت دیجیتال، NFT بازاری گرم و هیجان‌انگیز در پیش رو دارد؛ چراکه هنوز به تکامل خود نرسیده است. این بدان معناست که دست کلاهبرداران در این عرصه باز است لذا همان‌گونه که تکنولوژی در این عرصه پیشرفت می‌کند، آن‌ها نیز بیکار ننشسته‌اند و دائم شیوه‌های نوین و جدید را برای محقق شدن اهداف خود در سر می‌پرورانند. برای شرکت در آموزش شنا کلیک کنید.

اگر دامنه اطلاعات افراد به‌روز شود به پیشگیری افراد از خرید NFT جعلی کمک می‌کند. سایت نیموگری می‌تواند به شما چه در نقش تریدر باشید و  چه در نقش هنرمند یا خریداران عادی،  کمک کند این مسیر را اصولی پیش روید. آکادمی نیموگری با برگزاری کلاس‌های مجازی شما را حرفه‌ای وارد این بازار می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره‌های درج شده تماس بگیرید و از نحوه برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مطلع شوید.

سوالات متداول درباره NFT جعلی

  • چگونه از سازنده NFT مطلع شویم؟

با توجه به این امر که هر NFT دارای یک سازنده و خالق اثر است و تاریخچه خودرا ارائه می‌دهد؛ در قسمت زنجیره (chain) می‌توانید اطلاعات را بررسی و نشان تایید آن را مشاهده کنید.

  • مهمترین ملاک NFT واقعی و اصیل چیست؟

اولین نکته انتخاب پلتفرم مناسب و معتبر است و در گام‌های بعدی اثبات شهرت اجتماعی، کاربرد، نقدینگی، کمیابی و تعامل‌پذیری NFT از ملاک‌های مهم آن‌ها برای انتخاب است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید