برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

Foundation یک پلتفرم NFT (توکن‌های غیر قابل تعویض) است که به هنرمندان و خالقان دیجیتال امکان ساخت و معامله کردن NFTهای خود را می‌دهد. سایت foundation nft به عنوان یک بازار انحصاری برای هنر دیجیتال شناخته شده و با قابلیت‌ها و معماری خاص خود از سایر بازارهای NFT  متمایز می‌شود.

سایت foundation nft

امروزه مارکت پلیس های مختلفی در رابطه با آیتم ها و کالکشن های ان اف تی موجود هستند اما همواره هنرمندان به بازار NFT فاندیشن وفادار بوده و این بازار را به چشم یک پاتوق می بینند. همانطور که می دانید بازار NFT فاندیشن در گذشته یک بازار خصوصی بود و کاربران برای ورود به آن مجبور بودند که دعوت نامه داشته باشند اما پس از مدتی توسعه دهندگان این بازار به حذف الزام به داشتن دعوت نامه از کاربران پرداختند و کاربران توانستند بدون داشتن دعوت نامه به این بازار وارد شوند. در ادامه به بررسی بازار NFT فاندیشن می پردازیم و به شما نحوه مینت و ایجاد کالکشن در آن را آموزش می دهیم همراه ما بمانید.

بازار NFT فاندیشن چیست؟

بازار NFT فاندیشن چیست؟

فاندیشن در حقیقت یک مارکت پلیس است که همواره مبتنی بر بلاک چین محبوب اتریوم برای توکن های بی همتا ایجاد شده است؛ بازار ان اف تی فاندیشن در سال 2021 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. در ابتدای فعالیتش رویکرد بسیار متفاوتی در مقایسه با مارکت هایی مانند اوپن سی در پیش گرفت و فقط کاربرانی که دعوت نامه داشتند می توانستند به این بازار وارد شده و توکن ان اف تی ایجاد نمایند.

بازار NFT فاندیشن به دلیل اینکه از کاربران برای ورود دعوت نامه می خواست به یک پاتوق برای هنرمندان واقعی تبدیل شده بود و تحت عنوان بازار 1/1 شناخته می شد و امروزه نیز با این نام خطاب می شود؛ این بدان معنا است که این بازار یک بازار اختصاصی برای آثار تک نسخه ای است. یک سال پس از شروع به کار بازار NFT فاندیشن الزام به دعوت نامه داشتن کاربران حذف شد و اکنون همه کاربران می توانند آثار هنری خود را در قالب توکن یکتا برای فروش در این بازار در معرض دید دیگر کاربران قرار دهند.

از مهم ترین ویژگی های بازار NFT فاندیشن می توان به این موضوع اشاره کرد که همه تراکنش ها، پیشنهادها، سابقه Bid ها و دیگر موارد به شکل On-Chain ثبت می شوند. بهتر است بدانید که ساختن کالکشن های توکن های غیرمثلی مختص به قراردادهای هوشمند است؛ به این معنی که کاربران قبل از آن که به مینت توکن های غیرقابل تعویض بپردازند، اسمارت کانترک مجموعه خود را به وجود می آورند.

اگر وب سایت بازار NFT فاندیشن را بررسی کنیم خواهیم دید که هنرمندان محبوب تا به الان 60 هزار اتر از این بازار به دست آورده اند، حتی ادوارد اسنون که بدون تردید تاکنون نامش را شنیده اید در این بازار اثر توکن غیرمثلی دارد. او کارمند سابق سازمان اطلاعات کشور آمریکا است و یک چهره شناخته شده است که افشاگری های بسیار زیادی در کارنامه فعالیتش دیده می شود.

ایجاد حساب کاربری در NFT فاندیشن

قبل از آن که به آموزش ایجاد حساب کاربری در NFT فاندیشن بپردازیم باید بدانید که پروسه ایجاد حساب در این بازار بسیار ساده و هموار است. کاربران برای اینکه بتوانند در این بازار حساب افتتاح کنند ابتدا باید یک کیف پول وب 3 و کمی کوین اتر برای پرداخت هزینه ها و کارمزدها داشته باشند. توجه داشته باشید که کیف پول شما نقش یک پل را برای دسترسی به اکوسیستم وب 3 ایفا می کند، پیشنهاد ما به شما متامسک است که می تواند برای شما بهترین انتخاب باشد. در قسمت زیر می توانید آموزش کامل نصب آن را مشاهده کنید، متمامسک همواره از WalletConnect و کوین‌ بیس والت نیز در فاندیشن پشتیبانی می نماید.

ایجاد حساب کاربردی در NFT فاندیشن پس از این که کیف پول را نصب کردید باید برای افتتاح اکانت، کیف پولتان را به پروتکل فاندیشن متصل نمایید؛ برای این امر شما باید بر روی گزینه Connect Wallet که در قسمت بالای سایت سمت راست قرار دارد کلیک کنید؛ در گام بعدی متامسک را انتخاب کنید و در کیف پولتان گزینه Sing را انتخاب کنید، در انتها حساب کاربری شما بدون هیچ مانعی افتتاح می شود.

مینت و ایجاد کالکشن در بازار NFT فاندیشن

بهتر است بدانید که در پروتکل فاندیشن تعدادی کالکشن و قراردادهای هوشمند قرار دارند که توکن های بی همتا در درون آن ها قرار می گیرند. در گذشته به این شکل بود که تمام افراد مشهور ان اف تی های خود را در درون یک قرارداد هوشمند که مشترک بود و Foundation Collection نام داشت ایجاد می کردند اما از تاریخ 28 ژانویه سال 2022 یعنی یک سال پس از شروع به فعالیت این بازار، تمام کاربران توانستند برای مجموعه خود، قرارداد هوشمند شخصی به وجود آورند و اکنون نیز اسمارت کانترکت اشتراکی مسدود شده است. ناگفته نماند که ایجاد قرارداد هوشمند در این پلتفرم بسیار ساده است و نیاز به هیچ گونه کد نویسی ندارد.

کاربران می توانند با استفاده از قرارداد هوشمند شخصی، کنترل کامل بر روی توکن های غیرقابل تعویض داشته باشند و بتواند در آینده تمام مجموعه اش را به هر کجا که می خواهند منتقل کنند. در انتها خالق هر اثر به عنوان مبدا شناخته شده و مبدا بودن هر کاربر را می توان در مرورگر بلاک چین اتر اسکن مشاهده کرد.

کاربران می توانند کالکشن های دلخواه خود را با ایده های متفاوت و موضوعات گوناگون بسازند و به تعداد دلخواه توکن یکتا در آن ایجاد کنند، این کالکشن ها برای همیشه در کنار هم خواهند ماند.

نحوه ایجاد قرارداد هوشمند در بازار NFT فاندیشن

نحوه ایجاد قرارداد هوشمند در بازار NFT فاندیشن

پس از اینکه اکانت خود را در فاندیشن ساختید در گوشه بالا قسمت راست بر روی گزینه Create کلیک کنید، همانطور که در قسمت های بالا دانستید دیگر نیاز نیست که دعوت نامه داشته باشید و تمام کاربران می توانند بدون هیچ مانعی مجموعه خود را بسازند، با کلیک بر روی (+) پروسه ساخت کالکشن را شروع نمایید.

تائید پروفایلدر مرحله بعد شما ملزم هستید که با استفاده از شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام و توییتر، هویت خود را تایید کنید. شما در این مرحله باید در شبکه اجتماعی توییتر یک پست عمومی بگذارید و در این پست آدرس کیف پول خود را منتشر کنید و سپس لینک آن را وارد کنید، در انتها باید در اینستاگرام وارد اکانت شخصی خود شوید.

اکانت شخصی

هنگامی که وارد مرحله دیگر می شوید باید برای قرارداد هوشمند و یا مجموعه جدیدی که ایجاد کرده اید یک نام و نماد مشخص کنید؛ این نام و نماد را به شکل درست و بدون هیچ غلط املایی وارد کنید. توجه داشته باشید که پس از ارسال Smart Contract به بلاک چین دیگر، نمی توانید نام و نماد خود را تغییر دهید؛ پس با دقت نام انتخاب کنید که دیگران متوجه آنچه که در مجموعه شما وجود دارد بشوند. پیشنهاد ما به شما این است که یک نماد کوتاه انتخاب کنید زیرا نماد انتخابی شما در نام تمام توکن های یکتایی که در قرارداد هوشمند مینت می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

قرارداد هوشمند

بعد از آن که مجموعه خود را تکمیل کردید، برای اینکه بتوانید قرارداد هوشمندتان را بر روی بلاک چین اتریوم مستقر کنید باید بر روی گزینه Deploy Your Contract کلیک کنید، پس از آن شما باید تراکنشی را در کیف پول متامسک خود تایید کرده و در انتها به پرداخت کارمزد شبکه بپردازید.

سفارشی سازی مجموعه ها در NFT فاندیشن

سفارشی سازی مجموعه ها در NFT فاندیشن

تا به این قسمت از مقاله بدون تردید با بازار NFT فاندیشن آشنا شدید، در این بخش از مقاله قصد داریم به شرح سفارشی سازی مجموعه ها در NFT فاندیشن بپردازیم. در بخش سفارشی سازی کالکشن کاربران این توانایی را به دست می آورند که برای مجموعه ای که ایجاد کرده اند تصویر هدر، لوگو و توضیحات بنویسند و هر زمان که خواستند در آن تغییراتی ایجاد کنند. شما می توانید بر روی گزینه Continue در قسمت Customize Your Collection کلیک کنید و این تغییرات را ایجاد کنید، البته باید محدودیت های گفته شده در قسمت زیر را برای ایجاد تغییرات دلخواهتان رعایت کنید.

  • در قسمت عکس لوگو باید اندازه عکس 1920*1920 باشد همچنین تصویر لوگو باید با فرمت های JPG، PNG یا GIF و حداکثر حجم 10MB باشد.
  • عکس کاور 2000*2800 با فرمت‌ های JPG، PNG یا GIF و حداکثر حجم 10MB باشد.
  • فراموش نکنید که باید حداکثر 500 کلمه برای توضیحات به کار ببرید و بیشتر از 500 کلمه نباشد.

مینت NFT در بازار NFT فاندیشن

مینت NFT در بازار NFT فاندیشنپس از این که قرارداد هوشمند ایجاد کردید و مجموعه تان را سفارشی سازی کردید می توانید توکن های بی همتا را مینت کرده و آن را به مجموعه خود اضافه کنید، شما می توانید این کار را با کلیک بر روی گزینه Mint NFT انجام دهید.

در ادامه شما باید برای اثر خود یک عنوان و توضیحات بنویسید، توجه داشته باشید که فایل شما و تمام توضیحاتی که برای توکن یکتای خود می نویسید پس از مینت کردن برای همیشه بر روی شبکه بلاک چین ثبت شده و دیگر نمی توانید هیچ تغییراتی بر روی آن اعمال کنید. اگر پس از انجام مینت، تغییری را ضروری بدانید مجبور می شوید که توکن را بسوزانید و آن را برای بار دیگر به وجود آورید؛ همچنین بهتر است بدانید که پس از این که مینت کردن یک توکن غیرقابل تعویض در فاندیشن را به اتمام می رسانید تمام فایل های شما در IPFS نگهداری می شوند.

در هنگام ساخت توکن غیرقابل تعویض شما با یک گزینه به نام Create a Split مواجه می شوید، این گزینه به شما عزیزان امکان می دهد که چهار شریک و یا همکار برای این اثر اضافه کرده و پس از آن سهم این شریک ها را از فروش اولیه و فروش ثانویه معین نمایید. برای این که شما بتوانید سهم شرکای خود را مشخص کنید باید تک تک آن ها در فاندیشن اکانت شخصی داشته باشند.

از مراحل انتهایی ایجاد توکن بی همتا می توان به بازبینی اطلاعات وارد شده و کلیک بر روی گزینه Mint NFT اشاره کرد. شما باید پس از انجام این مراحل، تراکنش را در کیف پول شخصیتان امضا کرده و هزینه گس آن را نیز بپردازید. پس از پشت سر گذاشتن این مراحل، مرحله مینت کردن شروع می شود و پس از اینکه تراکنش را در شبکه اتریوم تایید کردید، این توانایی را به دست می آورد که توکن های غیرقابل تعویض خود را در قسمت پروفایل فاندیشن مشاهده نمایید.

چگونه می توانیم توکن های NFT را در بازار فاندیشن به فروش برسانیم؟

اگر قصد دارید که توکن های غیرمثلی را در بازار NFT فاندیشن بفروشید می توانید این کار را به وسیله سه روش گفته شده در قسمت زیر انجام دهید.

  • روش اول Buy NoW است، در این روش شما باید یک قیمت معین کنید، هر کاربری که بتواند این قیمت را بپردازد مالک توکن غیرمثلی می شود و شما در مقابل این فروش، اتر به دست می آورید.
  • روش دوم Offers است، برای توکن هایی که شما در این حالت قرار می دهید پیشنهادهایی ارائه می شود، هر کدام از این پیشنهادها که توجه شما را جلب کرد را می توانید بپذیرید.
  • روش سوم Reserve Auctions است، شما در این روش باید توکن خود را در لیست حراج قرار دهید و هر زمان که توکن شما انتخاب شد، در یک زمان 24 ساعته هر کاربری که بیشترین قیمت را پیشنهاد دهد توکن غیرقابل تعویض شما را می خرد و صاحب آن می شود.

در قسمت بالا سه روش را بیان کردیم که کاربران می توانند به وسیله آن توکن های غیرمثلی خود را در بازار فاندیشن به فروش برسانند، البته ناگفته نماند که کاربران می توانند هر سه این روش را به کار بگیرند و توکن خود را برای آن لیست نمایند، فراموش نکنید که تمام اتفاقات به شکل آن چین رخ می دهند.

آیا فاندیشن برای تمام کاربران مناسب است؟

اگر شما نیز در بازار توکن های غیرقابل تعویض در قالب کلکسیون دارها و توسعه دهندگان این حوزه فعالیت می کنید پلتفرم فاندیشن می تواند برای شما بسیار ایده آل باشد. توجه داشته باشید که اگر می خواهید به عنوان یک هنرمند به این مجموعه بپیوندید باید یک پروسه منحصربه فرد و اما کمی پیچیده را پشت سر بگذارید. بهتر است بدانید که تمام سازندگان آثار هنری تحت عنوان توکن غیرقابل تعویض برای این که به دنیای فاندیشن ملحق شوند باید در مرحله اول به وسیله اعضای فعلی انجمن FND دعوت شده و پس از تایید اعتبار و استقبال از سوی کاربران فعالیت خود را در قالب یک هنرمند شروع کنند، این مکانیزم سخت گیرانه فقط برای هنرمندان است در عین حال کلکسیونرها می توانند فقط با تامین مالی توکن اتر و دسترسی به کیف پول از تمام قابلیت های موجود در این پلتفرم بهره مند شوند.

نحوه یافتن NFTهای جدید در فاندیشن

در سایت Foundation، یافتن NFT های جدید و مورد علاقه‌تان بسیار آسان است. صفحه اصلی سایت شامل برترین حراجی‌های محبوب و NFTهایی است که در حال حاضر آنلاین هستند. در این صفحه می‌توانید NFTها را مشاهده و در صورت تمایل در حراجی‌ها شرکت کنید.

در بخش Offers، تمام NFTهایی که برای پیشنهاد قرار دارند نشان داده می‌شوند. سایت  NFT فاندیشن امکان جستجوی  NFTها بر اساس ویژگی‌های مختلف را فراهم می‌کند. شما می‌توانید در جعبه جستجو عبارت‌های مرتبط با NFT مورد نظرتان را وارد کنید و نتایج مرتبط را مشاهده کنید.

در سایت Foundation، از الگوریتم‌های ترکیبی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای پیشنهاد دادن NFTهای شما بر اساس تاریخچه خرید و علایق شما استفاده می‌شوند. اگر به دنبال NFTهای خاصی می‌گردید یا علاقه‌مند به مشاهده آثار جدید هنرمندان هستید، سایت Foundation امکانات کاملی برای یافتن و کشف NFTها فراهم می‌کند.

بخش Auction (حراج) در سایت Foundation.App چیست؟

بخش Auction سایت Foundation.App چیست؟

بخش حراج (Auction) در سایت Foundation.App یک بخش مهم برای فروش NFT هاست. در این بخش، هنرمندان می‌توانند NFT های خود را با قیمت رزرو لیست کنند و حراجی برای فروش آنها برگزار کنند. برخلاف دیگر بازارهای NFT که به صورت فوری فروش انجام می‌شود، Foundation از حراج‌ها به‌ عنوان روش اصلی برای فروش NFTها استفاده می‌کند.

شناخته‌ شده‌ ترین مجموعه NFT در فاندیشن

مجموعه NFT با عنوان “Edward Snowden, Stay Free” و تاریخچه‌ای که دارد، به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ ترین مجموعه‌ های NFT در فاندیشن است. این اثر با ارزش 2.224 اتر (ETH) یا معادل 5.4 میلیون دلار فروخته شد. این اثر هنری به نام “Stay Free” و به طور معنایی به مسئولیت ادوارد اسنودن اشاره دارد که اطلاعاتی درباره فعالیت‌های مخفیانه سازمان امنیت ملی ایالات متحده را منتشر کرد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا بازار NFT فاندیشن را برای شما شرح دهیم و دانستید که این بازار یکی از منحصربه فردترین مارکت پلیس ها برای توکن های غیرقابل تعویض است، بازار فاندیشن یک ساختار بسیار ساده و خاصی دارد که شما می توانید بدون هیچ مانعی توکن های غیرمثلی خود را در آن جستجو کنید، این بازار ابتدا مکانی برای فعالیت هنرمندان مشهور بود اما امروزه تمام کاربران می توانند در آن آثار ارزشمند خود را لیست نمایند. کاربران در این بازار این توانایی را به دست می آورند که توکن غیرمثلی خود را به شکل کامل کنترل کنند، همچنین کاربران می توانند بدون هیچ مانعی قراردادهای هوشمند خود را در این پلتفرم ساخته و توکن های غیرقابل تعویض خود را ایجاد نمایند، بازار NFT فاندیشن یک بازار بسیار ساده است که حتی کاربران مبتدی نیز می توانند به راحتی در آن فعالیت کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید