برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

استاندارد ERC-6551

استاندارد ERC-6551 توانسته به کلی فضای توکن های غیرقابل تعویض را متحول نماید؛ پیش بینی می شود در آینده بسیار نزدیک، توکن های غیرقابل تعویض بتوانند گام بزرگی برداشته و به فناوری فراتر از عکس ارتقا یابند. این استاندارد برای این هدف به وجود آمده است که بتواند مهم ترین مشکل استاندارد ERC-721 را حل نماید. بهتر است بدانید که توکن های غیرقابل تعویض ERC-721 فقط می توانند مالکیت و انتقال را انجام دهند و در عین حال نمی توانند با دیگر قراردادهای هوشمند در تعامل باشند یا اینکه در طول زمان تغییر پیدا کرده یا کامل شوند. در مقابل استاندارد ERC-6551 همانند یک کیف پول عمل می کند، قرارداد هوشمند توکن ها و سایر ان اف تی ها را حفظ می کند، همچنین ERC-6551 توانسته با فراهم نمودن امکان ایجاد حساب متصل به توکن TBA مشکل تعامل ان اف تی با قراردادهای هوشمند را به کلی از بین ببرد.

استاندارد ERC-6551 چیست؟

استاندارد ERC-6551 چیست؟

استاندارد ERC-6551 توانسته به وسیله ایجاد قابلیت های قراردادهای هوشمند برای توکن های غیرقابل تعویض، به ارتقا عملکرد و ارزش آن ها بپردازد. همانطور که در قسمت بالا گفتیم توکن هایی که به ERC-6551 مبتنی هستند مانند یک کیف پول قرارداد هوشمند عمل می کنند که می توان آن را به یک کیف پول تشبیه کرد که می تواند توکن ها و دیگر ان اف تی ها را حفظ کنند. البته این موضوع را می توان به تراکنش ها نیز مربوط دانست، حساب هایی که به توکن متصل هستند با استفاده از یک ریجستری بدون اجازه که با توکن های غیرقابل تعویض مبتنی بر استاندارد ERC-721 موجود سازگار است به وجود می آیند و هدایت می شوند.

استاندارد ERC-6551 برای اولین بار به دست بنی گیانگ نوشته شده است، بنی گیانگ از برجسته ترین بنیانگذاران Dapper Labs است و در کارنامه فعالیتش سوابقی مانند فعالیت طولانی بر روی استاندارد توکن ERC-721 و پروژه هایی مانند کریپتوکیتیز درج شده است.

دلیل ایجاد استاندارد ERC-6551

شاید برای شما این سوال به وجود آید که دلیل ایجاد این استاندارد چیست و چرا معامله گران برای معامله توکن های غیرقابل تعویض به این استاندارد نیاز دارند؟ در جواب این سوالات باید بگوییم که توکن های غیرمثلی در حقیقت دارایی هایی هستند که نگهداری و ایجاد تغییرات بر روی آن ها بسیار دشوار است.

برای مثال تصور کنید که شما ان اف تی رایگان با گوشی ساخته اید و حال قصد دارید آن را وارد یک بازی دیجیتالی کنید، از مهم ترین لازمه های انتقال ان اف تی به بازی دیجیتالی این است که تعدادی ویژگی ها و یا توکن های دیگر را همزمان با توکن غیرقابل تعویض نگهداری کنید اما شما نمی توانید با استاندارد ERC-721 این کار را انجام دهید.

استاندارد ERC-6551 این کار را برایتان هموار می سازد و همین امر سبب شده است که افراد بسیار زیادی به استفاده از ERC-6551 ترغیب شوند؛ همچنین کاربران فعلی نیز تلاش می کنند تا از امکانات بیشتر آن بهره مند شوند. برای نمونه می توان از توکن های غیرمثلی به عنوان پروکسی استفاده نمود، همچنین این توکن ها به کاربران این امکان را می بخشند تا دارایی های دیجیتالی را به همراه آن حفظ کنند.

نحوه کار استاندارد ERC-6551

نحوه کار استاندارد ERC-6551اگر بخواهیم نحوه کار این استاندارد را برای شما بیان کنیم باید بگوییم که شرایطی را به وجود می آورد که ان اف تی های استاندارد ERC-721 تغییر کنند. استاندارد ERC-6551 این عمل را با استفاده از یک ریجیستری بدون مجوز انجام می دهد؛ در نتیجه این کار، یک قرارداد هوشمند برای توکن های ان اف تی تعریف می شود. اگر شما نیز تمایل داشته باشید می توانید با پرداخت هزینه بسیار کم یک حساب متصل به توکن های غیرمثلی به وجود آورید که حساب جدید، قابلیت بسیار جدیدی برای nft ها تعریف می نماید.

ERC-6551 چگونه توکن های NFT را تقویت می کند؟

استاندارد ERC-6551 موجب شده است که عملکرد توکن های غیرقابل تعویض به شکل چشمگیری ارتقا یابد، در این ارتقا توکن های غیرمثلی به چیزی بیشتر از یک گواهی های مالکیت معمولی برای دارایی های دیجیتال تبدیل می شوند. این استاندارد موجب می شود که توکن های غیرقابل تعویض با تعامل با قراردادهای هوشمند و داشتن توکن های دیگر و حتی ساختن نماد برای مواردی که در دنیای واقعی وجود دارد در بلاک چین شرکت کنند. علاوه بر تمام موارد گفته شده، استاندارد ERC-6551 موجب می شود که امنیت ان اف تی ها به شکل قابل توجهی افزایش یابد و همچنین حساب های توکن باند در سریع ترین زمان ممکن بر روی بلاک چین ثبت می شوند که در نتیجه هکران نمی توانند امنیت آن را تهدید کنند؛ ERC-6551 موجب می شود که عملکرد توکن های غیرقابل تعویض با سایر بلاک چین ها تقویت شود.

مزایای استاندارد ERC-6551

استاندارد ERC-721 توانسته راه را برای گسترش ان اف تی ها و پذیرش آن از سوی کاربران فراهم کند و موجب شود که کاربران بتوانند از ویژگی های متنوع دارایی های دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین برخوردار شوند، استاندارد ERC-6551 بار دیگر برای کاهش محدودیت های مربوط به توکن های غیرقابل تعویض ERC-721 شتافت. این استاندارد توانسته به کلی فضای NFT ها را دچار تغییرات بسیار گسترده ای کند، کاربران می توانند از ERC-6551 به عنوان یک کیف پول استفاده کرده و قرارداد هوشمند و توکن ها و دیگر ان اف تی ها را نگهداری نمایند. در اصل از مهم ترین مزایای استاندارد ERC-6551 می توان به حل مشکلات توکن هایی که با استاندارد ERC-721 ساخته شده اند اشاره نمود، این استاندارد به این توکن ها این توانایی را می بخشد که با دیگر قرارداد های هوشمند تعامل داشته باشند.

موارد استفاده از ERC-6551

موارد استفاده از ERC-6551

استاندارد ERC-6551 توانسته شرایط بسیار جدیدی برای کاربران فراهم سازد، ERC-6551 توانسته ان اف تی ها را که در گذشته یک تصویر ساده بودند به یک دارایی گران قیمت تبدیل نماید. همانطور که می دانید کاربران حرفه ای در بازارهای مالی سرعت عمل و دقت بسیار زیادی در مواجه با ارزهای آینده دار دارند تا بتوانند به وسیله این ارزها، سود خوبی به دست بیاورند؛ کاربران هوشمند نیز این استاندارد را همانند یک فرصت می بینند.

اولین موردی که قصد داریم معرفی کنیم پویایی بیشتر توکن های غیرقابل تعویض است، شما می توانید با بهره گیری از استاندارد ERC-6551 کاری کنید که ماهیت توکن های غیرمثلی با توجه به تغییرات داخل حساب دگرگون شده و به این طریق یک ارزش افزوده به اثر هنری اضافه گردد. شما می توانید ارتباط بین شکل ان اف تی و میزان ارز ذخیره شده را در حساب متصل به وسیله فاکتورهایی مانند شکل، رنگ، اندازه و یا موارد دیگر مشاهده نمایید.

سادگی در نقل و انتقال یکی دیگر از موارد استفاده از ERC-6551 است، اگر شما نیز قصد دارید در دنیای کریپتوکارنسی معامله کنید و یا ارزی را به کسی بفرستید، دیگر همانند گذشته نیاز نیست که از یک کیف پول متفاوت استفاده نمایید و به حساب مقصد خودتان متصل شوید. استاندارد erc-6551 فرصتی برای شما به وجود آورده است که بتوانید به شکل مستقیم از رمزارز داخل حساب توکن های غیرمثلی استفاده کنید و تراکنش خود را نهایی کنید. توجه داشته باشید که در این صورت هویت بصری شما حفظ می شود و دیگر کاربران هویت شما را با تصویر ان اف تی مخصوص به خود می شناسند.

شناسایی منبع یکی دیگر از موارد استفاده از استاندارد ERC-6551 است، شما می توانید با این استاندارد به یک حساب ان اف تی متصل شده و تاریخپه تمام تراکنش ها و نقل و انتقالات و دیگر موارد دارایی را دانسته و آن را بررسی کنید. شما می توانید با استفاده از این استاندارد متوجه شوید که یک ان اف تی چه زمانی به وجود آمده و تا الان چند بار توسط کاربران به فروش رسیده است.

مدیریت حساب نیز یکی دیگر از موارد موجود است، استاندارد ERC-6551 توانسته محیطی را به وجود آورد که کاربران بتوانند مشخص نمایند که کدام حساب مربوط به ان اف تی در حساب باقی مانده و کدام به فروش برسد.

حوزه گیم نیز در استفاده از استاندارد ERC-6551 عقب نمانده است، بهتر است بدانید که ان اف تی ها در حوزه گیمینگ کاربرد بسیار زیادی دارند. امروزه ما شاهد بازی های بسیار زیادی هستیم که حول محور توکن های غیرمثلی ساخته شده اند. شما می توانید با بهره گیری از ERC-6551 بازی را به یک حساب ارزی جداگانه متصل کنید، همچنین شما می توانید تمام موارد مدنظرتان را در یک حساب ذخیره کرده و به شکل یک پکیج نگهداری کنید.

چالش های استاندارد ERC-6551

چالش های ERC-6551

همانطور که می دانید فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و بازار توکن های غیرقابل تعویض همواره با محدودیت های بسیار زیادی همراه است. برای مثال کاربران ایرانی تبار همواره در مسئله تبدیل تتر به تومان با محدودیت روبرو می شوند، البته در بسیاری از مواقع این مشکلات به نقض سیستم مربوط نیست بلکه به بهبود مکرر حوزه کریپتو مرتبط است. استاندارد ERC-6551 ممکن است به دلیل جدید بودنش در تطابقت با بسیاری از تکنولوژی های قدیمی با چالش هایی مواجه شود، در ادامه به معرفی چالش های این استاندارد می پردازیم.

اولین چالشی که ERC-6551 با آن مواجه است این است که این استاندارد یک مورد بسیار متناسب برای کلاهبرداری است. دلایل مختلفی وجود دارد که موجب شده از توکن های غیرمثلی که با این استاندارد به وجودآمده اند در معرض حمله کلاهبرداران قرار گیرد؛ همچنین به دلیل جدید بودن این فناوری، کاربران هنوز به درک درستی از آن نرسیده اند و احتمال دارد در مقابل کلاهبرداران فریب بخورند.

از سوی دیگر ارزش این دارایی ها به دلیل وجود امکان ذخیره شده بخشی از ارز دیجیتال در کیف پول مربوط به این توکن غیرمثلی افزایش یافته است و کلاهبرداران تلاش می کنند تا این نوع دارایی را مورد هدف قرار دهند. گرچه ویژگی های گفته شده در ظاهر بسیار مثبت دیده می شوند اما همواره مانند یک عیب هستند که موجب می شوند استاندارد ERC-6551 کمتر مورد توجه کاربران قرار گیرد.

عدم تطابق با تکنولوژی های قدیمی از دیگر چالش های ERC-6551 است، عدم تطابق و هماهنگی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که همواره در برابر تکنولوژی های جدید قرار می گیرد. البته این موضوع را نباید چالش دانست زیرا اگر پیشرفتی رخ ندهد این فضا کارایی خود را از دست می دهد. در انتها استاندارد ERC-6551 با ویژگی های بسیار جذابش توانسته بیشتر از استاندارد ERC-721 مورد توجه کاربران قرار گیرد؛ البته ناگفته نماند که این استاندارد نیز با بسیاری از فناوری هایی که در حوزه توکن های ان اف تی فعالیت می کنند همخوانی ندارد.

نو بودن و آشنا نبودن کاربران از دیگر چالش های استاندارد ERC-6551 به شمار می رود، گرچه این استاندارد توانسته امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار دهد اما هنوز کاربران زیادی وجود دارند که هنوز با این سیستم آشنا نیستند. تغییر سیستم و شرایط استفاده موجب می شود که کاربران سردرگم شده و تصمیم گیرند آن را امتحان نکنند، نیاز است کاربران راه اندازی ERC-6551 یاد گرفته و بتوانند دارایی های خود را به این ان اف تی انتقال دهند و حساب خود را هدایت کنند.

از بین رفتن دارایی کاربران آخرین چالشی است که کاربران استاندارد ERC-6551 با آن مواجه شده اند. اگرچه ذخیره ان اف تی در یک حساب مجزا و جداگانه یک موضوع بسیار مثبت است اما ممکن است کاربران هنگامی که از یک تکنولوژی قدیمی به این استاندارد نقل مکان می کنند دچار مشکلاتی شده و تمام سرمایه خود را از دست دهند.

آینده ERC-6551

از زمان ارائه این استاندارد معامله گران بسیار زیادی از آن استقبال کردند، پیش بینی ما این است که این استاندارد بتواند در آینده ویژگی های بسیار جذابی برای ان اف تی ها به وجود آورد و در نتیجه کاربران شاهد عملکرد بسیار عالی توکن های غیرمثلی باشند.

نتیجه گیری

در این مقاله دانستیم که استاندارد ERC-6551 این پتانسیل را دارد که دنیای توکن های غیرمثلی را با دگرگونی مواجه سازد، استاندارد ERC-6551 بدین صورت عمل می کند که به هر توکن ERC-721 یک کیف پول قرارداد هوشمند می بخشد تا از این طریق بتواند مالکیت دارایی را داشته و با دیگر برنامه ها در تعامل باشد؛ در نتیجه توکن های غیرمثلی بیشتر از قبل فعال شده و از قابلیت تعامل چشمگیری نیز برخوردار می شوند. این قابلیت موجب می شود که فرصت های بسیار جدیدی در حوزه هایی مانند بازی، هنر و هویت به وجود آید و کاربران بتوانند بهترین عملکرد را از توکن های ان اف تی مشاهده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید