برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

در این مقاله از نیموگری به بررسی توکن‌های NFT 2.0 خواهیم پرداخت. توکن‌های NFT 2.0 به دستاوردهای جدید و توانمندی‌های فراگیرتری اشاره دارند که در توکن‌های NFT مدل اول یا NFT 1.0 حضور دارند. این نسل جدید از توکن‌ها امکانات ویژه‌ای دارند و از قابلیت‌های توکن‌های نسل اول هم استفاده می‌کنند.

NFT 2.0

در حالی که NFT 1.0 تنها می‌توانستند به عنوان دارایی منحصر به فرد در بلاکچین ظاهر شوند و قابل خرید و فروش بودند، NFT 2.0  امکان ترکیب و تعامل با سایر توکن‌ها را دارند. همچنین مالکان می‌توانند با توکن‌های خودشان تعامل کرده و آن‌ها را بهبود بخشند یا تغییراتی در آن‌ها اعمال کنند. این توانایی‌های جدید باعث شده است که NFT 2.0 یک پله به جلو در تکنولوژی توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT 1.0 باشد. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

توکن های NFT 2.0

توکن‌های NFT نسل اول، به طور اساسی فایل‌های دیجیتالی با فرمت‌هایی مانند jpg یا gif بودند که ارزششان به‌وسیله بازار و تقاضا تعیین می‌شد؛ اما این نوع توکن‌ها دارای مسائل امنیتی بودند و ریسک‌هایی برای مالکانشان به همراه داشتند. با ظهور  NFT 2.0، این ریسک‌ها کاهش یافته است. توکن‌های NFT نسل دوم از امکاناتی برخوردارند که امکان هک شدن آن‌ها را کاهش می‌دهند. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

این توکن‌ها، قابلیت‌های پیشرفته‌تری از جمله امکان تعامل با سایر توکن‌ها، ارتقا و تغییرات در خودشان را فراهم می‌کنند. همچنین، مالکان می‌توانند قسمت‌هایی از توکن‌های خود را به دیگران بفروشند و خریداران هم می‌توانند با نگه‌داشتن یا حتی اجاره دادن توکن‌ها، از آن‌ها درآمد کسب کنند.

توکن های NFT 2.0
توکن های NFT 2.0

NFT 2.0  با این ویژگی‌های پیشرفته‌تر و قابلیت‌های سفارشی‌سازی بیشتر، ارتباط و اتصال با سایر توکن‌های بی‌همتا را امکان‌پذیر می‌سازد و که این امکانات منجر به افزایش ارزش و قیمت این توکن‌ها شده است.

ویژگی‌های NFT 2.0 چیست؟

NFT های نسل دوم، با توجه به ویژگی‌های توسعه‌پذیری، ارتقاپذیری و پویایی که دارند، به نوعی به توکن‌هایی اشاره دارند که امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به نسل اول NFT دارند.

ویژگی توسعه‌پذیری در NFT 2.0 به معنای قابلیت ارتباط با توکن‌های دیگر، نگهداری توکن‌های غیرقابل تعویض درون خود و اتصال به داده‌های متفاوت است. این امکانات به مالکان اجازه می‌دهد تا توکن‌هایشان را با ارتباطات مختلف و داده‌های متنوع بهبود ببخشند.

همچنین، ویژگی ارتقاپذیری به معنای توانایی به‌روزرسانی توکن در آینده است تا با نیازها، فرصت‌ها و پیشرفت‌های فناوری همگام شود. این به‌روزرسانی می‌تواند شامل به‌روزرسانی آثار هنری، تغییرات در متادیتا، افزودن منابع جدید و سایر امکانات باشد.

همچنین، ویژگی پویایی به توکن‌های نسل دوم قدرتی بیشتر از آنچه در NFTهای نسل اول مشاهده می‌شد می‌بخشد. این توانایی به سازنده یا مالک توکن اجازه می‌دهد که دستوراتی را صادر کند که تغییرات در توکن‌های دیگر اعمال کند، ظاهر آن‌ها را تغییر دهد و یا دستورات دیگری را اجرا کند.

با توجه به این ویژگی‌ها، NFTهای نسل دوم امکانات و ابزارهای پیشرفته‌تری نسبت به نسل اول دارند.

NFT 2.0 های طراحی شده توسط RMRK

توکن‌های NFT 2.0 و بی‌همتای RMRKverse دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردارند.

  1. در هم تنیدگی توکن‌ها: این ویژگی به توکن‌ها این امکان را می‌دهد که با یکدیگر مرتبط شوند و مانند شبکه‌ای از توکن‌هایی باشند که مالک هم هستند.
  2. تنوع در منابع توکن‌ها: RMRKverse به توکن‌ها اجازه می‌دهد تا منابع مختلفی را در خود جای دهند و از آن‌ها به عنوان منبع نمایش استفاده کنند. به‌عنوان مثال، یک توکن بی‌همتای کتاب می‌تواند فرمت‌های مختلفی از جمله PDF، فایل صوتی و تصویری داشته باشد.
  3. واکنش‌پذیری توکن‌ها: این ویژگی به توکن‌ها این امکان را می‌دهد که بر اساس شرایط خاصی تغییر کنند، مانند تغییر منبع توکن بر اساس زمان یا شرایط دیگر. به‌عنوان نمونه، یک توکن بی‌همتای منظره ممکن است بین دو منبع مختلف، مانند منظره روز و شب، جابه‌جا شود.
NFT 2.0 های طراحی شده توسط RMRK
NFT 2.0 های طراحی شده توسط RMRK

سایر کاربردهای NFT 2.0 چیست؟

با استفاده از تکنولوژی چندمنبعی، می‌توان فضای ذخیره‌سازی توکن‌های بی‌همتای RMRKverse را گسترده‌تر کرد. اکثر توکن‌های NFT در حال حاضر از IPFS برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند که این سرویس نیاز به پرداخت هزینه به نودهای شبکه دارد. اما پروتکل RMRK به توکن‌ها اجازه می‌دهد که منابع جدیدی را به آن‌ها اضافه کنند و به جای اتصال به IPFS، از سرویس‌های دیگری مانند Arweave یا Crust استفاده کنند. این امکان باعث می‌شود که ذخیره‌سازی این توکن‌ها غیرمتمرکزتر شود و با فراوانی منابع، دسترسی به آن‌ها در آینده بیشتر و سریع‌تر باشد.

یکی از کاربردهای این تکنولوژی، استفاده در صنعت موسیقی است. این پروتکل به لیبل‌های موسیقی اجازه می‌دهد که به‌صورت غیرمتمرکز از استعدادها و هنرمندان برای تولید موسیقی استفاده کنند. با ساخت یک NFT، اعضای دائو (سازمان‌های غیرمتمرکز) می‌توانند رای دهند که کدام قسمت از موسیقی بهتر است و بر اساس این آراء، بخش‌های مختلفی از آهنگ تشکیل می‌شوند.

همچنین، از توکن‌های نجات سگ به عنوان یکی از کاربردهای دیگر این پروتکل شناخته می‌شود. این توکن‌ها نمایانگر سگ‌های پناهگاهی هستند که امکان قبول کردن آن‌ها به‌عنوان حیوان خانگی وجود ندارد، اما می‌توانید به‌صورت مالی از آن‌ها حمایت کنید. این توکن‌ها می‌توانند هزینه‌های مرتبط با نگهداری و درمان سگ‌های پناهگاهی را فراهم کنند و به این ترتیب، حمایت مالی از زندگی بهتر این حیوانات را ارائه دهند.

سایر کاربردهای NFT 2.0 چیست؟
سایر کاربردهای NFT 2.0 چیست؟

سخن پایانی

NFT 2.0 یک نوع توکن بی‌همتای پیشرفته است که با ویژگی‌هایی مانند درهم تنیدگی با سایر NFTها، چند منبعی بودن، واکنش‌پذیری و قابلیت داشتن دائوها، ارتقاء یافته است. این نوع از NFTها، ارزش و کاربردهای گسترده‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی خود دارند و از قابلیت‌های بیشتری در محیط‌های متنوع مانند هنر، موسیقی و تکنولوژی بهره می‌برند. برای آشنایی بیش‌تر با NFT 2.0 پیشنهاد می‌کنیم دوره آموزشی نیموگری را از دست ندهید.

سوالات متداول درباره NFT 2.0

  • چه کاربردهایی برای NFT 2.0 وجود دارد؟

NFT 2.0 در بسیاری از زمینه‌ها مانند هنر، موسیقی، تکنولوژی، بازی‌های ویدئویی و حتی خیریه کاربرد دارد.

  • چطور NFT 2.0 از پروژه‌های مختلفی بهره می‌برد؟

NFT 2.0  می‌تواند از پروژه‌های هنری، موسیقی، متاورس و حتی مباحث مربوط به حوزه‌های خیریه و اجتماعی بهره ببرد.

  • چه مزایایی برای دارندگان NFT 2.0 وجود دارد؟

دارندگان NFT 2.0 از ویژگی‌هایی مانند امکان درهم تنیدگی با سایر NFTها، چند منبعی بودن و داشتن دائوها بهره‌مند می‌شوند که ارزش اضافی به توکن‌هایشان می‌بخشد.

  • چطور می‌توانید NFT 2.0 را ایجاد کنید؟

برای ایجاد NFT 2.0 نیاز به دانش فنی در زمینه بلاکچین و استفاده از پروتکل‌های خاصی مانند RMRK و… دارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید