برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

IGO مخفف عبارت Initial Game Offering و جذاب‌ترین فرآیند در دنیای ارزهای دیجیتال است. IGO یا عرضه اولیه بازی مفهومی مرتبط به بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین هستند که اخیراً در بین دوست‌داران ارزهای دیجیتال محبوبیت و رواج زیادی پیدا کرده‌اند. با آشنایی با این مفهوم، بخش زیادی از اطلاعات مورد نیاز دررابطه با این فناوری جدید را به‌راحتی به‌دست خواهید آورد. در این تکنولوژی، nft یا توکن‌ها به عنوان ارز و پاداش درون بازی در پروژه‌های ارائه شده نقش اساسی ایفا می‌کنند.

IGO چیست

شما در IGO می‌توانید nft یک بازی بلاک‌چین را از قبل خرید کنید؛ به عبارتی دیگر قبل از آغاز یک پروژه بازی مبتنی بر بلاک‌چین، روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید. در نتیجه با راه‌اندازی و گسترش بازی و اجرای آن در صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال می‌توانید انتظار بازگشت سرمایه چشم‌گیری را داشته باشید. در ادامه در این مقاله با این فناوری جدید بیش‌تر آشنا می‌شویم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره دوره nft که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

عرضه اولیه بازی یا IGO چیست؟

 Initial Game Offering سرمایه‌گذاری روی یک بازی مبتنی بر بلاک‌چین شناخته شده است. این تکنولوژی توسط پلتفرم‌های لانچ پد اجرا می‌شود. این پلتفرم‌ها روند اجرا کل بازی را آسان می‌کنند. BSCPad ,TrustSwap و Binance از نمونه پلتفرم‌هایی هستند که برای خرید و مشارکت در وقایع IGO ایجاد شده‌اند. به‌خاطر مشارکت سرمایه‌گذار در IGO با هر کدام از این پلتفرم‌ها، لازم است تا مقدار معینی از توکن‌های اصلی آن پلتفرم خریداری شود.

توکن‌های خریداری‌شده باید برای زمان مشخصی در استخر قفل شوند. با شروع و پیشرفت بازی، این nft‌ها بر اساس شیوه‌ای معین بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شوند. IGO را می‌توان یکی از روش‌های جمع‌آوری و ازدیاد سرمایه در بازی‌های بلاکچین معرفی نمود. افراد شرکت‌کننده با خرید nft یا توکن هر پروژه بازی از طریق صرافی‌های غیر متمرکز و بازارهای nft بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

عرضه اولیه بازی یا IGO چیست؟
عرضه اولیه بازی یا IGO چیست؟

هر فرد سرمایه‌گذار می‌تواند علاوه بر nftهای ارز دیجیتال بازی به دارایی‌های داخل بازی از جمله شخصیت‌ها، وسایل جانبی، جعبه‌های جادویی و سلاح‌ها نیز دسترسی پیدا کند. در عصر ارزهای دیجیتال رسیدن به سودهای زیاد ملزم به سرمایه‌گذاری در اولین فرصت است. سرمایه‌گذاری زود هنگام در بازی به‌شکل خرید توکن مرتبط به آن با پایین‌ترین قیمت ممکن تعریف می‌شود. در IGO نیز با سرمایه‌گذاری زودتر و خرید توکن مرتبط به بازی با پایین‌ترین قیمت ممکن، می‌توانید توقع رشد بی‌شمار ارزش nft خریداری‌شده را داشته باشید.

ويژگی های IGO چیست؟

برای شناخت ویژگی‌های Initial Game Offering در ابتدا باید بیان کنیم که عرضه اولیه بازی (IGO)، شیوه‌ای از سرمایه‌گذاری جمعی است، این روند به‌طور معمول به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بودجه بیش‌تری برای پروژه‌های خود به‌دست آورند و در عین حال به گیمرها دسترسی سریع می‌دهد. بهترین بازی‌ها در گروه IGO در Kickstarter هستند، مکانی که هزاران پروژه توسط میلیون‌ها حامی در سراسر جهان تأمین مالی شده‌اند.

علت ظهور IGO چیست؟

علت ظهور IGO این است که پروژه‌های گیمینگ بیش‌تر در حال شکل‌گیری هستند، در این میان آن‌ها پروژه‌های خوبی نیز هستند؛ اما باز کردن فروش توکن در صرافی‌های CEX در زمان‌های فروش عمومی سخت است، پس پلتفرم‌های Initial Game Offering ایجاد شدند. IGO هم‌چنین یک فرصت مناسب و سودآور برای اشخاصی است که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با بازی هستند.

علت ظهور IGO چیست؟
علت ظهور IGO چیست؟

 عرضه اولیه بازی IGO چگونه کار می کند؟

همه IGOها یک صفحه فرود مختص به‌خود دارند تا کاربران بتوانند به شکل کامل در مورد بازی تحقیقات خود را انجام دهند. در واقع، شما می‌توانید مانند هر پلتفرم دیگری در NFT به آنها دسترسی داشته باشید. در این صفحات بازی، اطلاعات مختلفی مانند معرفی کوتاه بازی، نقشه راه رشد بازی، پیش نمایش‌های داخل آن، توکن‌های موجود برای فروش و سایر موارد را خواهید یافت.

IGO برای چه کسانی مناسبتر است؟

معمولاً افراد سرمایه‌گذاری که گیمر هستند، پروژه‌های بازی نسبت به پروژه‌های DeFi روی بلاک‌چین ارجحیت دارد، زیرا این سرمایه‌گذاران وقت خود را صرف بازی و کسب تجربه بازی‌های ویدیویی متنوع کرده‌اند. بنابراین، پلتفرم Initial Game Offering فضای مناسبی برای گیمرها برای دریافت سود با شرکت درIGOهای پروژه‌های بازی  است IGo،  همین‌طور‌ می‌تواند برای توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند تضمین کنند، هیچ فرصتی از بازاریابی یا توسعه را از دست نمی‌دهند، مناسب باشد.

مزايای IGO چیست؟

IGO‌ها برخی مواقع فروش توکن نامیده می‌شوند.آن‌ها شامل اشخاص سرمایه‌گذاری هستند که nft را خریداری می‌کنند که دسترسی به یک سرویس یا پلتفرم را امکان‌پذیر می‌کند و همین‌طور در حالت تقاضا می‌تواند در صرافی‌های ارز دیجیتال قابل معامله باشد.

مزايای IGO چیست؟
مزايای IGO چیست؟

بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند از مزایای ویژه همچون تخفیف، خدمات و دسترسی‌های رایگان و سایر موارد بهره‌مند شوند. از دیگر مزایای IGO این‌است که به جای سرمایه‌گذاری سنتی که برای همه افراد ممکن است، تمایل دارد در اختیار افراد یا شرکت‌های بزرگ با سود خالص و مبالغ هنگفتی پول، قرار گیرد.

نحوه یافتن پروژه های عرضه اولیه بازی

اشخاص می‌توانند پروژه‌های مرتبط با عرضه اولیه بازی را در اینترنت جست‌وجو کنند. با سرچ هشتگ IGO یا IGO# در توییتر، پروژه‌های تازه ظهور زیادی را می‌توان یافت. استفاده از خدمات خاصی همچون Play To Earn Club  و یا GameFi Hunters از جمله دیگر راه‌های یافتن پروژه‌های عرضه اولیه بازی می‌باشد. این دو بستر در ارتباط با پروژه‌های جذاب، مطالبی را منتشر می‌کنند.

این معرفی ممکن است به شکل مداوم انجام نشود، اما از آن جایی که مطالب انتشار یافته مورد تأیید اولیه کارشناسان این سایت‌ها هستند؛ یک مزیت بزرگ برای این عامل به‌شمار می‌رود. در لانچ‌پد‌ها نیز می‌توان پروژه‌های قابل‌توجهی را پیدا کرد. لانچ‌‌پد‌ها تعیین‌کننده وظیفه تسهیلIGOها و تأمین آن‌ها با توسعه‌دهندگان است.

البته لانچ‌پدهای مشارکتی دیگری وجود دارند که تسهیل دارایی و امور مالی کل انواع پروژه‌های بلاک‌چین را برعهده دارند. پولکا استارتر (Polkastarter) از جمله لانچ‌پد‌هایی است که در این گروه قرار دارند. از لانچ‌پد‌های اصلی IGO می‌توان به Gamefi ،Speedify ،Enjin starter، Gamefi Launchpad اشاره داشت. بر روی پلتفرم‌های بزرگ و مشهوری مانند CoinList نیز امکان ایجاد تعدادی از پروژه‌ها وجود دارد.

مثالهایی از عرضه اولیه بازی (IGO)

با پیدایش بازی‌های بلاک چین، IGOها در حال تبدیل شدن به پروژه‌های بزرگ بعدی در محیط کریپتو هستند. بازی‌هایی مثل Axie Infinity (AXS) ,CryptoBlades  و Alien Worlds) TLM) هر روز هزاران کاربر فعال دارند.

Axie Infinity هم‌اکنون با بیش از 1.1 میلیارد دلار فروش در سال 2021 نمونه بارز این مفهوم است. به خاطر محبوبیت زیاد این IGO، تعدادی لانچ پد در بخش IGO همچون Gamefi (GAFI) ، Enjinstarter (ENJINSTARTER) ,Gamestarter (GAME) ،Seedify.fund (SFUND)  و غیره ایجاد شده‌اند.

GameFi از اولین لانچ پدهای اولیه است که شامل پیشنهادات اولیه بازی (IGO) است. هم‌اکنون، دو      IGO  به شکل زنده بر روی پلتفرم GameFi وجود دارد، یعنی $KABY Pool و Deathroad IGO  هر دو بازی nftهای اولیه خود را به گیمرهایی عرضه می‌کنند که می‌توانند آن‌‌ها را ذخیره کرده و منتظر ازدیاد قیمت باشند یا از nft‌ها برای بهتر شدن تجربه بازی‌ حیطه بلاک‌چین خود استفاده کنند.

Enjinstarter از دیگر لانچ پدهای Initial Game Offering است که پروژه‌ها و ویژگی‌های خاصی را عرضه می‌کند، ییلد فارمینگ، برنامه‌های مبتنی بر NFT و پلتفرم‌های DFI را شامل می‌شود. این پروژه بر روی Enjin’s Jumpnet ایجاد شده است که یک برنامه برای توسعه‌دهندگان بازی با هدف ایجاد جوامع و اجرای کمپین‌های بازاریابی برای کمک به پروژه‌های بازی را شامل می‌شود.

تفاوت عرضه اولیه بازی (IGO) با عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO)

عرضه اولیه بازی شباهت بسیاری به عرضه اولیه یک ارز دیجیتال دارد. اما تفاوت آن در پلتفرمی است که بر روی آن سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. IGO پلتفرم سرمایه‌گذاری بازی‌های بلاک‌چینی بوده اما ICO  برابر عرضه اولیه عمومی است. شرکتی که به دنبال جمع‌آوری پول برای راه‌اندازی رمزارز، پلتفرم یا سرویس جدید است، ICO   را به عنوان راه‌حلی برای جمع‌آوری سرمایه ایجاد می‌کند.

تفاوت عرضه اولیه بازی (IGO) با عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO)
تفاوت عرضه اولیه بازی (IGO) با عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO)

مشارکت در یک IGO چگونه است؟

مشارکت درIGO ، می‌تواند باعث کمک به اقتصاد یک کشور شود تا راحت‌تر به بازار دسترسی داشته و باعث افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) شود یا امکان دسترسی به تکنولوژی‌های جدید را فراهم کند. با این وجود، شرکت در یک IGO نیز ممکن است اثرات مخربی داشته باشد. بسیاری ازIGOها برای آسان کردن تجارت بین‌المللی هستند و سرمایه‌گذاران ممکن است از پرداخت مالیات فرار کنند.

هم‌چنین، کشورهایی که مؤسسات قوی ندارند، به احتمال بسیار توسط رقیبان قوی‌تر ،IGoهایشان دست‌کاری می‌شوند. حضور در یک IGO، معمولاً اطلاعات عمومی را در مورد ارزهای رمزپایه و تقاضا افزایش می‌دهد؛ زیرا Initial Game Offering معمولاً برای خرید nft‌ها در مراحل اولیه، پاداش می‌دهند. عرضه‌های اولیه بازی معمولاً شامل کاغذ سفیدی هستند که طرح تجاری، فناوری و روش توزیع nft‌ها پس از تکمیل IGO را توضیح می‌دهد.

نکات قابل توجه جهت مشارکت در یک IGO

از نکات مهم برای مشارکت در رویدادهای IGO یافتن پروژه‌هایی است که ریسک سرمایه‌گذاری شما را در آینده کم می‌کند. دسترسی به این نوع پروژه‌های مهم، معروف و آینده‌دار از راه تحقیق درباره‌ اعضای تشکیل‌دهنده تیم توسعه‌دهنده ‌بازی، تجارب آنها، نظارت اشخاص معروف در مورد پروژه و وایت پیپر پروژه ممکن است.

به عبارت دیگر؛ با بررسی هر یک از موارد ذکرشده می‌توان اعتبار یک پروژه عرضه اولیه بازی را مورد ارزیابی قرار داد. بهتر است برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در یک پروژه بازی به هیچ وجه احساساتی یا هیجانی وارد عمل نشوید. نحوه اجرا و لانچ پد یا پلتفرم احداث یک پروژه IGO از نکات مهم و موثر در موفقیت آن محسوب می‌شوند.

تجربه افراد شرکت‌کننده در بازی، نقش آن‌ها در پیشرفت تعداد بسیاری پروژه و مدت زمان لازم برای کسب دستاوردهای مورد انتظار برای سرمایه‌گذاری و کسب سود نیز از دیگر ملاک‌های قابل تأمل در بررسی یک پروژه IGO شناخته می‌شوند. از دیگر عوامل مهم برای مشارکت در یک عرضه اولیه بازی، جوامع فعال آن است.

در حقیقت شانس بیش‌تر برای رسیدن به موفقیت در بازی تا حدود زیادی به تلاش گروه بزرگی از اشخاص و هم‌فکری آنها با فعالان پروژه بازی بستگی دارد. سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان یک پروژه IGO هم از سایر عوامل مهم در دستیابی به موفقیت این پروژه هستند. حضور اسامی مشهوری از سرمایه‌گذاران و شرکای پروژه، به عنوان یک نقطه قوی در پروژه به حساب می‌آید.

نکته مهم جهت مشارکت و سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه بازی عدم تضمین این تکنولوژی در رسیدن به سود است IGO هم مثل هر سرمایه‌گذاری دیگری پرریسک خواهد بود و صدمات احتمالی مرتبط با خود را دارد. به عنوان نمونه ممکن است پروژه بازی شما تقلبی یا کلاهبرداری باشد.

بنابراین، خوب است قبل از هر گونه اقدام و سرمایه‌گذاری در پروژه تحقیقات جامعی انجام دهید و از شیوه سازماندهی پروژه شناخت کافی بدست آورید. علاوه بر این، ممکن است بازی تولید شده به خوبی کار نکند و در نتیجه با استقبال زیادی از سوی اشخاص جهت بازی و مشارکت روبه‌رو نشود.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر تعداد بازی‌های زیادی مبتنی بر بستر بلاک‌چین ایجاد شده‌اند. با این حال Initial Game Offering موقعیت مناسبی برای توسعه‌دهندگان و گیمر‌هاست که می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند. IGO پدیده‌ای تازه است که خطرات احتمالی بسیاری را در بردارد و نمی‌توان آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری کم ریسک دانست.

بنابراین برای یک سرمایه‌گذاری مناسب و بی ضرر لازم است تحقیقات لازم را انجام دهید تا امنیت دارایی‌های خود را بالا ببرید. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه و شناخت بازار به سایت نیموگری که یکی از  بهترین سایت‌های آموزشی ارزهای دیجیتال است سر بزنید. از طریق تماس با کارشناسان این سایت می‌توانید از نحوه ثبت‌نام و چگونگی شرکت در کلاس‌ها مطلع شوید.

سوالات متداول درباره IGO یا عرضه اولیه بازی

  • مزايای IGO چیست؟

در استفاده از IGO در صرافی‌های مختلف می‌توان از دارا بودن مزایای زیادی هم‌چون تخفیفات خاص و پلتفرم‌های رایگان استفاده کرد.

  • معایب IGO چیست؟

در صورت عدم‌موفقیت IGO در مرحله اول، باید تمام سهام خریداری سرمایه‌گذار به او بازگرداننده شود. از معایب دیگر یک پروژه Initial Game Offering این است که با توجه به تعداد بالا افراد شرکت کننده در این پروژه، پایان دادن زودتر از مدت زمان تعیین شده، کار آسانی نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید