برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

 متاورس فیسبوک Horizon world (متا) پلتفرم وسیع و چندنفره‌ای است که به‌عنوان اولین دستاورد متا، دیدگاه مارک زاکربرگ از متاروس را مشخص می‌کند و پلتفرم روبلاکس و جهان واقعیت مجازی OASIS را به هم متصل می‌کند. در ابتدا نام این برنامه Horizon بود و به حساب فیسبوک احتیاج داشت تا به کاربران اجازه دهد با حداکثر ۲۰ نفر به شکل هم‌زمان در یک فضای مجازی تعامل کنند.
متاورس فیسبوک پس از گذشت بیش‌تر از دو سال بالاخره دسترسی کاربران به پلتفرم جمعی  واقعیت مجازی Horizon Worlds را باز کرد و در آن افراد ۱۸ ساله به بالا می‌توانند بدون دعوت به برنامه رایگان Quest دسترسی داشته باشند. در ادامه در این مقاله به معرفی و بررسی کامل آن می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

فیسبوک و تغییر برندینگ به متا

در 28 اکتبر، هنگامی که تغییر نام تجاری فیسبوک به متا اعلام شد، مارک زاکربرگ طی نامه‌ای علت این تغییر نام را انعکاس اکثر عملکردهایی عنوان کرد که این شرکت انجام می‌دهد. متن نامه به این صورت است: «در حال حاضر نام تجاری فیسبوک فقط نشان‌دهنده یک محصول مرتبط است و نمی‌تواند انعکاس‌دهنده تمام اموری باشد که هم‌اکنون شرکت انجام می‌دهد، چه برسد به آینده! با گذر زمان، امیدوارم که ما به عنوان یک شرکت متاورس شناخته شویم و در ایجاد آینده‌ای که می‌خواهیم، کمک کنیم». برای درک دقیق تر از اینکه متاورس چیست کلیک کنید.

فیسبوک و تغییر برندینگ به متا
فیسبوک و تغییر برندینگ به متا

این تغییر اسم فقط روی شبکه مادر انجام شد و نام فیسبوک در رسانه اجتماعی آن همچنان برقرار است، اما نماد و نام متا هنگام ورود به رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام که تحت‌نظر فیسبوک فعالیت می‌کنند، نمایش داده می‌شود. این تغییر نام شرکت فیسبوک را می‌توان بازتاب کار گوگل در زمان تغییر نام شرکت مادر خود در سال 2015 به آلفابت شناخت؛ گوگل نیز مانند فیسبوک با این حرکت تغییر نام مشخص کرد که فراتر از یک موتور جست وجو است.

حقایق Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

Horizon world در حقیقت یک متاورس ایجاد شده توسط شرکت متا است و به عنوان یک رسانه اجتماعی برای دنیای آنلاین در نظر گرفته شده است. شرکت متا اعلام کرده که این متاورس، یک بازی جمعی است و اشخاص بسیاری در آن حضور خواهند داشت. سیستم کاری Horizon world بر اساس آزادی کامل کاربران آن تشکیل شده است.

هاب Horizon world که آن را به عنوان میدان کلی بازی نیز می‌شناسند، فضایی است که پورتال انتقال بین عصر‌های مجازی دیگر را برای مخاطبان میسر می‌سازد. این دنیا‌های مجازی به کمک سایر کاربران Horizon world ساخته می‌شوند. این بدان معنی است که ساخت یک دنیای آنلاین در درون این متاورس، بسیار راحت است.

در این متاورس، شما می توانید آواتارهای مختص به خود را بسازید. همچنین از راه فضاهای مخصوص درون بازی به نام Telepods، در بین دیگر فضا‌های موجود در بازی حرکت کنید. این تله پودها فضا‌هایی هستند که شما را برای اجرا بازی‌های مختلف و یا تماشای فیلم، به مکان‌های موردنظر منتقل می‌کنند.

در این متاورس می‌توان تماشای فیلم و سریال را همراه با دوستان تماشا کرد و همچنین می‌توانید سایر رسانه‌ها را با آن‌ها در این شبکه به اشتراک بگذارید و یا اقدام به انجام بازی‌های دسته‌جمعی کنید. با توجه به اینکه مخاطبان در این فضا آزاد هستند، شما در هر وقت و به هر فضایی که در این بازی منتقل شوید، همواره موارد جدیدی برای مشاهده پیدا خواهید کرد.

حقایق Horizon world متاورس فیسبوک (متا)
حقایق Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

در Horizon world، مشاوران انسانی وجود دارند که به آن‌ها Horizon locals نیز می‌گویند. این اشخاص با کمک به کاربران باعث حفظ امنیت آنها در این فضای مجازی می شوند. به طور کلی Horizon world مکمل و ورژن جدید دو پروژه شکست‌خورده در این بخش یعنی Facebook  spaces و Oculus rooms است. افرادی که قبلاً در این دو پروژه شرکت کرده بودند، به موضوعات برنامه‌ریزی‌شده در Horizon نیز شناخت خواهند داشت.

امکانات جالب فضا شبیه‌سازی Horizon Worlds متاورس فیسبوک (متا)

مهم‌ترین ویژگی فضای شبیه‌سازی متا این است که اشخاص می‌توانند از سرتاسر دنیا به شکل رایگان به این پلتفرم دسترسی داشته و با افراد دیگر در ارتباط باشند. اما متا دسترسی کاربران را به قسمت‌های مختلف این فضا باز گذاشته تا بتوانند هر فعالیتی در این فضا داشته باشند، به‌عنوان نمونه یک جلسه رسمی داشته باشند و یا با دوستان خود به سرگرمی بپردازند.

ویژگی تازه Horizon Worlds  این است که به بهترین نحو با کاربران در ارتباط است؛ به‌طوری که یکی از قسمت‌های مهم توانایی نوشتن کدهای مهم است که به بهترین نحو با اشخاصی که در این فضا هستند همسوسازی شده است. مارشا، یکی از اشخاصی که بر روی این پروژه در حال کار است در این‌باره می‌گوید: اتصال رفتارها به اشیا در حقیقت یکی از بزرگ‌ترین خلاقیت‌هایی است که من بابت آن به تیم خود مفتخر می‌شوم.

همچنین مارشا بیان می‌کند که کارمندان متا تا به‌حال بلوک‌های اسکریپت را به تقاضای آزمایش‌کنندگان نسخه بتا ایجاد کرده‌اند تا ارتباط کاربران با محیط آسان‌تر باشد. آن‌ها در آخر قصد دارند مجموعه‌ای رایگان از این برنامه را به انتشار درآورند. کدنویسی بلوک‌های اسکریپت به شکل کامل در فضای واقعیت مجازی انجام می‌شود تا سریعاً آزمایش شده و تیمی که بر روی آن کار می‌کند، بازخورد را با دقت ارزیابی کند.

 نحوه دسترسی به Horizon world متاورس فیسبوک (متا) و اجرا آن

زمانی که بخواهید یک ماجراجویی بزرگ را شروع کنید، به تعدادی ابزار نیاز دارید. در مورد متاورس Horizon هم این مورد صدق می‌کند. شما برای این که وارد این دنیای مجازی شوید، به یک ابراز واقعیت مجازی به اسم  Oculus Quests  احتیاج خواهید داشت. این ابزار که به وسیله شرکت تابعه فیسبوک (متا) ساخته می‌شود، بهترین روش برای ورود به دنیای مجازی Horizon شناخته شده است؛ زیرا هر دو آنها یعنی Horizon world و Oculus Quests توسط خود فیسبوک ایجاد می‌شوند.

از سوی دیگر، Oculus Quests 2  نیز از کیفیت بالایی برای ورود به این عصر مجازی برخوردار است. با وجود اینکه بازی و دنیای مجازی Horizon world  به شناور بودن و غوطه‌ور بودن تاکید بسیار دارد، ابزار Oculus Quests 2  این غوطه‌وری را با کیفیت صدای بالا، آزادی جابه‌جایی بدون سیم و گرافیک را خوب و مناسب برای کاربران آماده می‌کند. قیمت این ابزار نیز در بازار بسیار مناسب است.

در هنگام  ورود به بازی، شما در دور یک میدان شهری متمرکز خواهید شد. این نقطه آغاز بازی است. قبل از شروع هر کاری، شما می‌توانید از میان گزینه‌ها و متدهای بسیاری که وجود دارند، اقدام به ایجاد آواتار خود کنید. در این فضا، می‌توانید نوع و شکل لباس‌های خود را طراحی کنید و با طرحی که خودتان انتخاب کرده‌اید وارد بازی شوید. همچنین قادرید از این آواتار در کل حساب‌های کاربری مرتبط به فیسبوک یا متا استفاده کنید.

یکی از خصوصیات Horizon world این است که کاربران می‌توانند فضا‌های مختص بازی را ایجاد کنند یا این که فعالیت‌های متنوعی را طراحی کرده تا برای سرگرمی انجام دهند. تمام این کارها بدون نیاز به کدنویسی و فقط با کمک Builder یا ابزار سازنده بازی ممکن هستند.

راهنماهای بازی یا Horizon locals در مناطق مختلف بازی و به‌صورت واقعیت مجازی حضور دارند تا درصورت وجود مشکل، اشخاص دیگر را راهنمایی کنند و مشکلات فنی آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند. درحقیقت این افراد به عنوان پلیس‌های داخل بازی هستند و به عنوان بخش پشتیبانی مشتری در بازی کار می‌کنند.

کسب درآمد از Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

اقتصاد دنیای متاورس پویا و پررونق بوده و این یک واقعیت است؛ اما زمانی که متوجه شوید چقدر آسان و بدون دردسر می‌توانید از این فضای مجازی کسب درآمد کنید، بسیار خوشحال خواهید شد. بازی‌های متاورسی، فضاهای مختلف متاورس، روش‌های مختص به‌خود را برای کسب درآمد دارند. در Horizon world  نیز سه شیوه کلی برای کسب درآمد وجود دارد.

اولین روشی که متا در این مورد برای آن در نظر دارد این است که با ملحق شدن به مسابقات جمعی در بازی و پیروز شدن در آن، 10000 دلار جایزه دریافت می‌کنید. این پول، مقداری از بودجه 10 میلیون دلاری متا برای گسترش برنامه است. روش دیگر این است که به برنامه شتاب‌دهنده و همگام سازندگان ملحق شوید.

کسب درآمد از Horizon world متاورس فیسبوک (متا)
کسب درآمد از Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

خیلی از کدهای برنامه در این بازی پنهان هستند؛ اما براساس  محبوبیت فضا‌هایی که شما ایجاد می‌کنید، پول به‌دست خواهید آورد. به این ترتیب، شما علاوه بر گسترش برنامه و بازی، کسب درآمد نیز دارید. روش سوم برای درآمدزایی از بازی Horizon world این است که به کمک سیستم و ابزاری که در دسترس شما قرار گرفته است، اقدام به ایجاد اشیاء گوناگون کنید. به این ترتیب، شما می‌توانید این اشیاء مجازی را به فروش رسانده و کسب درآمد کنید.

نحوه بازی کردن و ثبت‌نام بازی در  Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

چگونگی ثبت‌نام و آغاز ماجراجویی در این متاورس بسیار آسان است. برای این کار، باید به سایت مربوط به ثبت‌نام  بروید و به صفحه ثبت نام Horizon world وارد شوید. در همین صفحه روی Sign in کلیک کرده تا صفحه ثبت‌نام باز شود. سپس باید با حساب کاربری فیسبوک خود وارد شوید. حساب فیسبوک همان حساب کاربری بوده که بر روی هدست خود از آن استفاده می‌کنید.

در ادامه باید یک نام کاربری برای خود انتخاب کنید. توجه کنید که نام کاربری شما برای همه افراد قابل مشاهده است. برای حساب خود یک رمز و پین 4 رقمی مشخص کنید. اگر فکر می‌کنید احتمال دارد رمز عبور خود را فراموش کنید، یک ایمیل بازیابی رمز عبور مشخص کنید.

در ادامه، بقیه مراحل ثبت نام را انجام خواهید داد. اگر در آمریکا یا کانادا ساکن باشید می‌توانید مکان‌های مجازی مختلف را پیدا کنید و آن را دانلود کنید؛ اما اگر ساکن سایر کشورها هستید، برای مراحل بعدی ثبت نام می‌کنید و در زمان ملحق شدن به سایر کاربرانی که از نسخه بتا استفاده می‌کنند به شما پیام‌رسانی خواهد شد.

امنیت Horizon Worlds متاورس فیسبوک (متا)

در کل می‌توان گفت که متا راه ایجاد یک پلتفرم آنلاین برای مخاطبان جهانی را پیدا کرده و با قدرت در حال پیشرفت در این عرصه است. به همین علت Horizon Worlds یک فضا کاملاً جدید و عالی است که نسخه اولیه آن برای هر شخصی قابل دسترس بوده و می‌توانید با دوستان خود در این فضا در ارتباط باشید.

اما بحث امنیت این فضا موضوعی است که می‌تواند کمی نگران کننده باشد زیرا در همان زمان ارائه انتقادات بسیاری نسبت به امنیت آن شد به‌گونه‌ای که بعضی افراد را از ورود  به این شبکه اجتماعی منع کرد. بنابراین در صورتی که علاقه‌مند هستید تا پلتفرم Horizon Worlds متا را استفاده کنید حتماً مراقب اطلاعات شخصی خود باشید.

جمع‌بندی

فیسبوک یا همان متا، با عرضه متاورس خود با نام Horizon world، بالاخره وارد این جهان مجازی شد. سازندگان این بازی و این متاورس بر این باورند که به جای نصب و استفاده از برنامه‌های مختلف در گوشی موبایل یا دستگاه‌های دیگر، با وارد شدن به یک جهان واقعیت مجازی می‌توانند تمام تجارب جهان مجازی را داشته باشند.

امنیت Horizon Worlds متاورس فیسبوک (متا)
امنیت Horizon Worlds متاورس فیسبوک (متا)

Horizon world یک گیم واقعیت مجازی است که باید توسط ابزار Oculus Quests وارد آن شوید؛ اما بعد از ورود، متوجه کیفیت بالای ساخت این فضا خواهید شد. همچنین شما مثل بازی سندباکس  امکان ساخت دنیا‌های مجازی داخل این بازی را خواهید داشت؛ حتی اگر مهارت کدنویسی نداشته باشید.

همین‌طور، متا برای تشویق  بیش‌تر مخاطبان به استفاده از این برنامه و گسترش آن، روش‌های درآمدزایی را داخل این بازی قرار داده است تا کاربران بتوانند با گسترش بازی و ساخت دنیا‌های مجازی، کسب درآمد کنند. پیشنهاد می‌شود برای شناخت بازار و کسب اطلاعات بیش‌تر به سایت نیموگری که یکی از بهترین سایت‌های آموزشی در زمینه ارزهای دیجیتال است مراجعه کنید. از طریق تماس با کارشناسان سایت می‌توانید از نحوه ثبت‌نام و چگونگی شرکت در کلاس‌ها مطلع شوید.

سوالات متداول درباره معرفی Horizon world متاورس فیسبوک (متا)

Horizon world متاورس فیسبوک (متا) چیست؟

Horizon world متاورس فیسبوک (متا) یک مکان شبیه‌سازی شده چندنفره جدید است که قرار است اشخاص بتوانند به‌راحتی در آن به تعامل بپردازند.

 آیا امکان درآمدزایی از Horizon Worlds وجود دارد؟

بله، در متاورس Horizen World از چند روش می‌توانید کسب درآمد کنید از جمله؛ ۱- شرکت در مسابقات گوناگون ۲- ایجاد فضاهای جدید ۳- خریدوفروش آیتم های مجازی در این فضا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید