برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

پیمایش در دنیای nftها می‌تواند سخت و چالش‌برانگیز باشد، اما در این بین تعیین قیمت nft و ارزش احتمالی آن نیز پروسه‌ای است که هر فرد دارای ارزهای دیجیتال غیر قابل معاوضه باید درک کند. قیمت هر NFT (توکن غیر قابل تعویض) بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود. ارزش NFT عمدتاً بر اساس ارزش درک شده توسط خریداران و مجموعه‌داران است که می‌تواند تحت تأثیر عواملی مانند نادر بودن، منحصر به فرد بودن و اهمیت تاریخی دارایی باشد.

قیمت nft

همچنین قیمت NFT می‌تواند تحت تأثیر شهرت هنرمند یا خالق و همچنین پلتفرم یا بازاری باشد که NFT در آن فروخته می‌شود. برخی از NFTها میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط چند دلار فروخته شوند. در نهایت، قیمت یک NFT با تمایل خریداران به پرداخت آن و ارزش درک شده دارایی در بازار تعیین خواهد شد. در ادامه این مطلب از نیموگری قصد داریم تا با بیان جزئیات مهم درباره تعیین قیمت و ارزش هر nft شما را بیشتر با این مقوله آشنا کنیم. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در آموزش حضوری NFT یا غیر حضوری نیموگری که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

آشنایی با قیمت های NFT

قیمت هر NFT با NFT دیگر متفاوت است؛ زیرا تعیین ارزش تحت تاثیر عوامل متعددی مثل ارزش اساسی هر دارایی، محبوبیت هنرمند یا خالق، نادر بودن NFT و تقاضای خریداران قرار می‌گیرد. همه این‌ها در کنار هم باعث می‌شود تا یک NFT میلیون‌ها دلار فروخته شود و NFT دیگر تنها چند دلار قیمت داشته باشد. برای درک بیشتر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

یکی از عوامل مهمی که می‌تواند بر قیمت یک NFT تأثیر بگذارد، منحصر به فرد بودن یا کمیاب بودن آن دارایی است. به عنوان مثال، یک NFT که یک اثر هنری منحصر به فرد یا یک مجموعه کمیاب را نشان می‌دهد، ممکن است ارزشمندتر از NFT باشد که نشان‌دهنده دارایی رایج‌تر یا حتی گسترده‌تر است.

آشنایی با قیمت های NFT
آشنایی با قیمت های NFT

عوامل تعیین قیمت nft

برای آنکه قیمت nft تعیین شود، عوامل متعددی در کنار هم قرار می‌گیرند تا ارزش آن مشخص شود. چندین عامل وجود دارد که می‌تواند بر قیمت یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) تأثیر بگذارد، از جمله:

 • کمیاب بودن یک NFT: اگر به دنبال تعیین قیمت NFTهای خود هستید، باید بگوییم که عامل کمیابی روی ارزش آن تاثیر می‌گذارد. هر چه یک NFT منحصربه‌فردتر و کمیاب‌تر باشد، احتمالاً ارزش آن بالاتر خواهد بود.
 • محبوبیت: عامل دوم تعیین‌کننده قیمت NFTها محبوبیت خالق اثر هنری یا همان هنرمند پشت پرده است. اگر هنرمند طرفداران زیادی داشته باشد یا در دنیای هنر شناخته شده باشد، NFTهای او ممکن است ارزشمندتر باشند.
 • اهمیت تاریخی: معمولا NFTهایی که دارای اهمیت تاریخی یا مرتبط به یک رویداد مهم هستند، ارزش بیشتری دارند.
 • کیفیت: اهمیت کیفیت یک اثر هنری برای تعیین قیمت NFT را دست کم نگیرید. هر چقدر دارایی دیجیتال غیر معاوضه شما از کیفیت بیشتری برخوردار باشد، قیمت بیشتری هم خواهند داشت. NFTهایی که به خوبی طراحی شده‌اند و از نظر بصری جذاب هستند ممکن است ارزشمندتر از آن هایی باشند که طراحی بصری خوبی ندارند.
 • تاثیر قرارگیری NFT روی CHAIN یا زنجیره بلاکچین. اگر یک ان اف تی خارج از CHAIN یعنی در فضای ابری قرار گیرد، ارزش کمتری به نسبت NFT دارد که روی زنجیره بلاکچین قرار گرفته است.
 • کم بودن تعداد نسخه‌ها: هر چقدر تعداد نسخه‌های یک اثر هنری کمتر باشد، ممکن است قیمت آن NFT بیشتر و ارزشمندتر باشد.
 • تقاضا: میزان تقاضای زیاد برای یک NFT موجب افزایش قیمت آن می‌شود. در انتها قیمت NFT به واسطه عرضه و تقاضا نیز تعیین می‌شود.

تاثیر تغییر مداوم در اکوسیستم NFT روی قیمت های آن

اکوسیستم NFT (Token Non-Fungible) فضایی است که به سرعت در حال تکامل است و تغییرات دائمی در این اکوسیستم نیز امری معمول و مورد انتظار است. تاثیر این تغییر ثابت بر قیمت NFT ها می‌تواند قابل توجه باشد. از یک طرف، پیشرفت‌ها و نوآوری‌های جدید در فضای NFT می‌تواند حس هیجان و علاقه را در بین خریداران ایجاد کند، تقاضا برای NFT را افزایش داده و به طور بالقوه منجر به افزایش قیمت‌ها شود.

به عنوان مثال، معرفی پلتفرم های NFT جدید که ترید و کار با آن را آسان‌تر می‌کنند، یا اعلام شراکت‌های قدرتمند بین بازارهای NFT و سازندگان، ممکن است منجر به افزایش تقاضا و قیمت‌ها شود. از سوی دیگر، تغییر سریع در اکوسیستم NFT نیز می‌تواند منجر به نوسانات و عدم ایجاد اعتماد در بازار شود که در انتها نوسانات قیمت را به همراه خواهد داشت.

به عنوان مثال، تغییرات ناگهانی در مقررات و قوانین NFT یا تغییر در نحوه درک آن توسط عموم مردم ممکن است منجر به تغییر در تقاضا و قیمت شود. علاوه بر این، افزایش تعداد پروژه‌ها و بازارهای NFT که برای جلب توجه کاربران مداوم رقابت می‌کنند، ممکن است باعث شود برخی از پروژه‌ها یا دارایی‌ها ارزش خود را از دست بدهند یا در طول زمان کمتر مورد توجه قرار گیرند. برای آشنایی با مجموعه طراحی دکوراسیون آرکیدلایت کلیک کنید.

تاثیر تغییر مداوم در اکوسیستم NFT روی قیمت های آن
تاثیر تغییر مداوم در اکوسیستم NFT روی قیمت های آن

آشنایی با ماتریس ارزش گذاری در NFT ها

در دنیای NFTها (توکن های غیرقابل تعویض)، ارزش گذاری یک توکن خاص می‌تواند فرآیندی پیچیده و دائما در حال تغییر باشد. یکی از ابزارهایی که گردآورندگان و سرمایه گذاران برای ارزیابی ارزش و قیمت NFT استفاده می‌کنند، ماتریس ارزش‌گذاری است. ماتریس ارزش‌گذاری چارچوبی است که عوامل مختلفی را که می‌توانند بر ارزش NFT تأثیر بگذارند، از هم جدا می‌کند. این عوامل عبارتند از:

 • نادر بودن یک NFT می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ارزش آن داشته باشد. این توسط عواملی مانند تعداد کل توکن‌های در گردش، تعداد نسخه‌های یک توکن خاص، و اینکه آیا توکن دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است یا خیر، تعیین می‌شود.
 • اعتبار: اصالت یک NFT می‌تواند برای ارزش آن بسیار مهم باشد. این مورد یعنی آیا توکن یک مورد واقعی و قانونی است یا خیر، و اینکه آیا توسط شخص ثالث مورد اعتماد تأیید شده است یا خیر.
 • تقاضای بازار: محبوبیت یک NFT در بازار می‌تواند بر ارزش آن تأثیر بگذارد. هر چه افراد بیشتری بخواهند یک توکن خاص را بخرند، ارزش آن بیشتر می‌شود.
 • خالق یا هنرمند: همچنین خالق NFT می‌تواند بر ارزش آن تأثیر بگذارد. هنرمندان یا خالقان معتبر ممکن است بتوانند قیمت‌های بالاتری را برای توکن‌های خود اعمال کنند.
 • شرایط: شرایط یک NFT نیز می‌تواند برای تعیین قیمت آن مهم باشد. اگر یک NFT دارای طراحی ناقص و دارای عیب و ایراد باشد، می‌تواند ارزش آن را کاهش دهد.

با در نظر گرفتن همه این عوامل، ماتریس ارزش‌گذاری می‌تواند درک جامع‌تری از ارزش یک NFT ارائه دهد. با این حال، لازم است بیان کنیم که بازار NFT ها می‌تواند بسیار غیرقابل پیش‌بینی باشد. به این ترتیب که، قیمت NFT می‌تواند بر اساس عوامل خارجی مختلف، از جمله روند بازار و شرایط کلی اقتصادی، مداوم در حال نوسان باشد.

سخن پایانی

ما نیموگری‌ها ارائه دهنده بهترین دوره آموزش NFT در ایران در این مطلب سعی کردیم تا شما را با پروسه تعیین قیمت NFT ها آشنا کنیم. با تحقیق گسترده متوجه شدیم که ارزش هر NFT با توجه به عوامل متعددی مثل کمیاب بودن، خالق اثر، میزان شهرت، تقاضای بازار و اعتبار هر NFT می‌تواند روی قیمت نهایی آن تاثیر داشته باشند.

سوالات متداول درباره قیمت nft

 • قیمت nft ها چگونه مشخص می‌شود؟

قیمت و ارزش هر NFT با توجه به فاکتورهای متعددی که به تفصیل در مقاله توضیح داده‌ایم، تعیین می‌شود. مثلا میزان تقاضای بازار، چه کسی آن را طراحی کرده و کیفیت می‌توانند روی ارزش NFT تاثیر بگذارند.

 • گرانترین nft ایرانی چقدر فروخته شده است؟

تاکنون nft ایرانی کاور آلبوم جنگل آسفالت به مبلغ 10 میلیارد فروخته شده که جزو گران‌ترین nft توکن ایرانی محسوب می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید