تاثیرات متاورس در گردشگری

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

برای رزرو یک کلبه جنگلی در ماسال، چقدر از زمان خود را صرف پیدا کردن تجربیات دیگر گردشگران کرده‌اید؟ حال تصور کنید اگر بتوانید قبل از رزرو کلبه، چرخی در داخل آن بزنید و چشم‌انداز اطراف را مشاهده کنید؛ در این صورت، چه‌قدر تصمیم‌گیری برایتان واقعی‌تر و آسان‌تر می‌شود! این تصور شیرین شما جزئی از اهداف و تاثیرات متاورس در گردشگری است.

تاثیرات متاورس در گردشگری

متاورس روشی جذاب برای بازآفرینی دنیای واقعی در یک محیط دیجیتال است و اجازه می‌دهد تا افراد با استفاده از هدست و تکنیک‌های واقعیت مجازی (VR) به یکدیگر متصل شوند. متاورس به لطف پیشرفت در موضوعات مختلف در مرحله توسعه سریع قرار دارد، از این‌رو تاثیرات متاورس در گردشگری به عنوان یکی از روندهای قابل بررسی در نظر گرفته می‌شود. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

متاورس چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی است، در آن کاربران می‌توانند از طریق محیط‌ها و آواتارهای تولیدشده توسط کامپیوتر با یکدیگر تعامل داشته باشند، کاوش کنند و به تولید محتوا بپردازند. این مفهوم برای دهه‌های متوالی در داستان‌های علمی تخیلی محبوب بوده است. از اولین رمانی که نیل استفنسون با نام سقوط برف داشت تا فیلم‌هایی مانند The Matrix و Avatar که در آن شخصیت‌ها در دنیای مجازی زندگی می‌کردند. اکنون تاثیرات متاورس در گردشگری به عنوان یک قلمرو جدید و هیجان‌انگیز کاملا مشهود است؛ لذا گردشگران می‌توانند مقاصد و مکان‌های جدید را بدون ترک خانه خود،ظ کشف کنند. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه ان اف تی چیست کلیک کنید.

گردشگری متاورس؛ متاورس+ توریسم= متاتوریسم

یکی از موارد برجسته تاثیرات متاورس در گردشگری، ایجاد تجربیات بسیار نزدیک به واقعیت کاربران از گردش مجازی است. در متاورس، کاربران می‌توانند با نمونه‌های مجازی، از مقاصد گردشگری خود در دنیای واقعی بازدید کنند.

متاورس به آن‌ها اجازه می‌دهد از روی کاناپه مبلشان به کاوش در این مکان‌ها بپردازند. به عنوان مثال؛ جهانگردی را تصور کنید که علاقه‌مند به بازدید از اهرام مصر است. به جای سفر فیزیکی به مصر، او می‌تواند وارد متاورس شود و خود را در یک ماکت مجازی بسیار واقعی از اهرام مصر شناور کند. در این سفر می‌تواند به صورت مجازی قدم بزند، در مورد تاریخچه و اهمیت آن مکان بیاموزد و حتی در فعالیت‌های تعاملی یا شرکت در تورهای هدایت‌شده مجازی شرکت کند.

متاورس چیست؟
متاورس چیست؟

برای کاوش در مقاصدی که ممکن است فرصتی برای بازدید فیزیکی نداشته باشید، این روش یک راه راحت و در دسترس است. هم‌چنین این راه، فرصت‌های جدیدی را برای آموزش، تبادل فرهنگی و اکتشاف به روی شما باز می‌کند. متاورس می‌تواند ارتباط بین مسافران از نقاط مختلف جهان را تسهیل کند و جامعه جهانی از گردشگران مجازی ایجاد کند که می‌توانند در محیط‌های مجازی فراگیر یاد بگیرند، به اشتراک بگذارند و همکاری کنند.

نقش بلاک چین و NFTها در گردشگری متاورس

یکی دیگر از تاثیرات متاورس در گردشگری، ارتقای جاذبه‌های مقاصد گردشگری است. شرکت‌های گردشگری می‌توانند از متاورس برای ایجاد شبیه‌سازی‌ سفر، ارائه تجربیات گردشگری و هم‌چنین ارائه راهنماهای مجازی شخصی‌سازی‌شده برای گردشگران استفاده کنند تا مشتریان بتوانند مقاصد گردشگری را در عمق بیشتری کشف کنند.

 • NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، نوع خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که نشان‌دهنده مالکیت یک شی دیجیتال منفرد و غیرقابل تقسیم، هستند. این توکن‌ها عمدتاً در دنیای ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. از آنها برای نشان دادن مالکیت یک اثر هنری دیجیتال، مجموعه‌ای از اشیاء مجازی یا یک شخصیت بازی ویدیویی استفاده می‌شود.
 • NFT‌ها می‌توانند برای فروش بلیط‌های مجازی، تجربیات گردشگری یا برای نشان دادن مالکیت یک تجربه گردشگری منحصربه‌فرد استفاده شوند؛ به‌عنوان مثال موزه موکو در آمستردام هلند با ساخت موکوورس (Mocoverse) که یک پلتفرمNFT هنر دیجیتال است، به بازدیدکنندگان امکان دسترسی به آثار هنری NFT خود را می‌دهد.
 • مفهوم بازاریابی گردشگری NFT به طور جدایی‌ناپذیری با فناوری بلاک‌چین مرتبط است، به عنوان مثال، بلاک‌چین می‌تواند برای پرداخت‌های ایمن، طرح‌های وفاداری مشتری و خدمات شناسایی ورود استفاده شود.
 • برای درک بهتر، بلاک‌چین را شبیه به یک پاسپورت تصور کنید. پاسپورت شما حاوی یک مهر از هر کشوری است که از آن بازدید کرده‌اید. در این مدرک تمام تراکنش‌های سفر شما ثبت شده است. ‌NFT‌ها دقیقا مانند مهرهایی هستند که هنگام ورود به کشورهای دیگر دریافت می‌کنید.
 • یکی دیگر از موارد استفاده از NFT‌ها در VR (واقعیت مجازی) و AR  (واقعیت افزوده) است. R فناوری است که به صورت دیجیتالی واقعیت اطراف کاربر را هنگامی که از طریق عینک، تلفن یا سایر دستگاه‌های دیجیتال مشاهده می‌شود، تقویت می‌کند.
 • شرکت‌های مسافرتی و گردشگری می‌توانند تورهایی با قابلیت واقعیت افزوده (AR) و موقعیت جغرافیایی (geo-positioned) در شهرهای بزرگ و بناهای باستانی ایجاد کنند. به‌عنوان مثال، آنها می‌توانند یک تور مجازی را به صورت 360 درجه ضبط کنند که در آن راهنمای تور در یک مکان خاص ایستاده است و در مورد اتفاقی تاریخی که در آنجا رخ داده، صحبت می‌کند؛

 سپس گردشگران را راهنمایی می‌کند تا به مکان بعدی بروند، جایی که یک تجربه واقعیت افزوده (AR) از پیش ثبت‌شده باشد، اطلاعات بیشتری را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. علاوه بر این، ارائه اطلاعات در این بسته می‌تواند تنظیمات زمانی داشته باشند. به‌عنوان مثال، اگر راهنمای تور در مورد غروب خورشید از یک مکان خاص صحبت کند، این تجربه تنها 30 دقیقه قبل از غروب خورشید، می‌تواند در دسترس باشد.

برای سازمان‌های نوآور، تاثیرات متاورس در گردشگری پوشیده نیست؛ به خصوص برای سازمان‌هایی که به دنبال راه‌های خلاقانه افزایش درآمد در حین تعامل با مشتریان هستند، NFT‌ها یک فناوری مناسب برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری هستند.

متاورس در مقابل واقعیت مجازی (VR)

در حالی که متاورس به خوبی معرفی نشده، اما واقعیت مجازی توسط بسیاری از مردم به‌خوبی شناخته شده است. متاورس به هیچ وجه به فناوری واقعیت مجازی محدود نخواهد شد، بلکه قرار است در واقعیت مجازی قابل دسترس باشد.

از آن‌جایی که متاورس نسبتاً جدید است و هنوز در حال توسعه است، این پتانسیل را دارد که بسیار بیشتر از واقعیت مجازی (VR) رشد کند. در واقع هر چه با قابلیت‌های متاورس بیشتر آشنا می‌شنویم، تاثیرات متاورس در گردشگری را بیشتر درک می‌کنیم.

متاورس در مقابل واقعیت مجازی (VR)
متاورس در مقابل واقعیت مجازی (VR)

سه مزیت متاورس در صنعت گردشگری

صنعت گردشگری همواره فضایی پویا بوده که با پیشرفت‌های فناوری و تغییر علایق گردشگر سازگار است. با ظهور متاورس، افق جدیدی در این صنعت ایجاد شده است. تاثیرات متاورس در گردشگری تنها محدود به مزایای اقتصادی نیست، بلکه بر محیط‌زیست و فرهنگ جوامع نیز اثرگذار است، در زیر به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

 • پایداری؛ تغییرات آب و هوایی به موضوعی نگران‌کننده تبدیل شده است. از آن‌جا که سفر هوایی یکی از عوامل اصلی این مشکل است؛ موزه‌هایی که آثار خود را بدون مراجعه حضوری ارائه می‌دهند، راه‌حل‌ مناسبی را پیدا کرده‌اند. در واقع گردشگری مجازی نگرانی‌های محیط‌زیستی از قبیل پسماند و آلودگی هوا را رفع کرده است و یک جایگزین سبز ارائه می‌دهد.
 • دسترسی؛ گردشگری مجازی موانع جغرافیایی را در هم می‌شکند. چه اهرام جیزه و چه شفق شمالی، همه می‌توانند این شگفتی‌ها را بدون ترک خانه خود تجربه کنند. تجربیات متنوعی از بازسازی‌های تاریخی گرفته تا تورهای فضایی آینده‌نگر جزو بسته پیشنهادی گردشگری متاورس هستند که از مهم‌ترین تاثیرات متاورس در گردشگری محسوب می‌شود.
 • مزایای اقتصادی؛ تورهای مجازی، تجربیات واقعیت افزوده و سوغاتی‌های دیجیتال می‌توانند به درآمد قابل‌توجهی تبدیل شوند. همچنین برای راهنمایان تور مجازی، توسعه‌دهندگان متاورس و سازندگان محتوای دیجیتال شغل ایجاد می‌شود. مشارکت و همکاری هتل‌ها، خطوط هوایی و آژانس‌های مسافرتی با شرکت‌های فناوری برای ارائه پیشنهادات مجازی افزایش پیدا می‌کند.

موارد استفاده از متاورس در گردشگری

با توجه به این‌که تاثیرات متاورس در گردشگری بسیار گسترده است، لذا به موارد مشخص مورداستفاده از متاورس در این صنعت می‌پردازیم.

 • نمایشگاه‌های تجاری مجازی؛ اپیدمی کووید-19تأثیری منفی بر نمایشگاه‌های تجاری، اکسپوها و رویدادهای مشابه داشت و ورود آنها به دنیای اینترنت را ضروری کرد. راه‌حل‌های گردشگری متاورس می‌تواند به ارتقای این رویدادهای آنلاین کمک کند. تعاملات اجتماعی که در یک محیط فیزیکی امکان‌پذیر است را می‌توان از طریق واقعیت مجازی (VR) و با استفاده از آواتارها اجرا کرد.
 • گردشگری واقعیت مجازی (VR تجربیات VR می‌توانند نیاز به سفر فیزیکی را کاهش داده و تجارب ارزش‌مندتری برای بهبود آن ارائه دهند. این امر به حدی مورد استقبال قرار گرفته که بسیاری از مکان‌های مجازی برای گردشگری به میزبانی جلسات تجاری، کنسرت‌ها و سایر اشکال سرگرمی اختصاص یافته است.
 • بررسی مقصد قبل از بازدید واقعی؛ واقعیت افزوده (AR) به مشتریان اجازه می‌دهد تا یک مقصد را قبل از بازدید واقعی بررسی کنند. هم‌چنین قبل از انتخاب بتوانند مقاصد گردشگری را با یکدیگر مقایسه کرده و تعیین کنند که کدام یک، جاذبه گردشگری ارزشمندتری است. همچنین بازی‌ها و برنامه‌های واقعیت افزوده می‌توانند به هتل‌ها در ارائه تجربه‌ای مجازی پیش از انتخاب به مشتریان خود کمک کنند؛ این مورد یکی از خدمات مهم تاثیرات متاورس در گردشگری است.
 • جاذبه‌های مجازی؛ دلیل اصلی ظهور گردشگری متاورس، ظهور جاذبه‌های مجازی مانند پارک‌های موضوعی، موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها و غیره است. یک موزه مجازی نیازی به داشتن مصنوعات تاریخی واقعی ندارد، اما می‌تواند میزبان کپی‌های مجازی تقریباً هر اثری باشد، حتی آثاری از دوران باستان! می‌توان بدون لحاظ کردن هیچ قانون سخت‌گیرانه و ایجاد محدودیت‌های رایج دنیای واقعی، در باغ‌وحش‌ها به گشت‌و‌گذار پرداخت، کاری که در دنیای واقعی امکانپذیر نیست!
موارد استفاده از متاورس در گردشگری
موارد استفاده از متاورس در گردشگری
 • ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها؛ مناطق شلوغ ممکن است دلهره‌آور به‌نظر برسند، به خصوص اگر با خانواده و بچه‌های کوچک سفر کنید. مسائل زیادی در فرودگاه‌های شلوغ با ترمینال‌های متعدد به وجود می‌آید و در اکثر مواقع گردشگران دچار چالش‌های زیادی می‌شوند، مسافرانی که تجربه متاورس داشته‌اند در چنین سناریویی با محیط اطراف خود احساس آرامش بیشتری دارند.
 • سفر در تاریخ؛ نسل کنونی نمی‌تواند از اهرام مصر در زمانی که در اوج شکوه خود بوده‌اند، بازدید کند. اما آیا این آرزو می‌تواند در متاورس محقق شود؟ استفاده از متاورس برای شبیه‌سازی سازه‌های تاریخی به شکوه و زیبایی سابقشان امکان‌پذیر است. مسافران می‌توانند این کار را انجام دهند تا گذشته را کاوش کنند و زندگی را همان‌طور که در گذشته‌های دور و تاریخی بوده، تجربه کنند.

تاثیرات متاورس در گردشگری ایران

اگر متاورس وارد صنعت گردشگری کشورمان شود، می‌توان با ارائه تجربیات منحصر به فرد، کاوش در ایران را گزینه اول گردشگران کرد. برای جذب گردشگران بیشتر، ایجاد تجربیات مجازی در متاورس برای مکان‌های محبوبی مانند سی و سه پل، عالی قاپو، برج میلاد و …  ایده خوبی است.

تجربه مجازی انعکاس صدا در مسجد شیخ لطف‌الله یا تکان خوردن در منار جنبان اشتیاق گردشگران را به سفر حضوری بیشتر می‌کند. از دیگر تاثیرات متاورس در گردشگری معرفی تورهای تفریحی به وسیله یک گردش مجازی است، این‌که گردشگران پیش از سفر خود به جزیره کیش بدانند تور آن‌ها قرار است چه نوع خدماتی را به آن‌ها ارائه دهد و قبل از رزرو اقامت، خود حال و هوای آن مکان را تجربه کنند.

جمع‌بندی

فناوری متاورس در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین ابزارهای دیجیتال برای صنعت گردشگری است. بررسی اجمالی بازار متاورس در گردشگری نشان می‌دهد که این صنعت برای رشد قابل توجه‌‌ در سال‌های آینده آماده است. تاثیرات متاورس در گردشگری، با ظهور آخرین فناوری‌ها همراه با تغییرات زیادی است. با برنامه‌های سفر، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)؛ گردشگری احتمالاً در دهه آینده شاهد یک تغییر شدید خواهد بود و متاورس احتمالاً نقش مهمی در ایجاد تحول در این بخش خواهد داشت.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما سودمند بوده باشد. در سایت نیموگری شما می‌توانید با قابلیت‌های دیگر متاورس آشنا شوید، هم‌چنین برای دریافت آموزش‌های بیشتر، در دوره صفر تا صد nft نیموگری شرکت کنید. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی با مشاوران این سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره متاورس در گردشگری

 • آیا گردشگری متاورس باعث کاهش سفر در دنیای واقعی می‌شود؟

متاورس برای جایگزین کردن گردشگری نیست، بلکه برای این است که چگونه با آن گردشگری را غنی‌تر، معنادارتر و همه جانبه‌تر حس کنیم.

 • گردشگری متاورس چیست؟

گردشگری متاورس بازاری به سرعت در حال رشد است؛ زیرا تجارب نوآورانه و همه جانبه‌ای را به مسافران ارائه می‌دهد. فناوری متاورس یک محیط مجازی را فراهم می‌کند که در آن کاربران می‌توانند با دیگران تعامل داشته باشند، مقاصد را کاوش کنند و در تجربیات مختلف شرکت کنند.

 • در آینده نزدیک تاثیرات متاورس در گردشگری چیست؟

متاورس می‌تواند برای افراد (که ممکن است قادر به سفر فیزیکی نباشند) راهی برای کشف جهان فراهم کند، چه به عنوان جایگزینی برای بازدید حضوری یا راهی برای تجربه پیش از سفر، صنعت گردشگری می‌تواند با ارائه تورهای مجازی و گشت‌و‌گذار از طریق متاورس از این فناوری جدید بهره‌مند شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید