تفاوت بازی های درآمد زا  (P2E) با بازی های حرکتی درآمدی (M2E) چیست؟

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

بازی‌های درآمدزا (P2E) و بازی‌های حرکتی درآمدی (M2E) هر دو زیرمجموعه‌ای از بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین هستند که به بازیکنان امکان می‌دهند با انجام بازی‌ها درآمد کسب کنند. بااین‌حال، تفاوت اصلی بین این دو نوع بازی در نحوه کسب درآمد بازیکنان است.

دربازی‌های P2E، بازیکنان با انجام فعالیت‌های مختلف در بازی، مانند برنده‌شدن در مسابقات، تکمیل مأموریت‌ها یا جمع‌آوری دارایی‌های مجازی، می‌توانند درآمد کسب کنند. این دارایی‌های مجازی می‌توانند توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)، توکن‌های کاربردی (UT) یا ارزهای دیجیتال باشند. بازیکنان می‌توانند این دارایی‌ها را با پول نقد یا سایر ارزهای دیجیتال مبادله کنند. دربازی‌های M2E، بازیکنان با حرکت در دنیای واقعی و انجام فعالیت‌های فیزیکی؛ مانند دویدن، پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری، می‌توانند درآمد کسب کنند. این فعالیت‌ها معمولاً با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی یا تلفن‌های هوشمند ردیابی می‌شوند. بازیکنان می‌توانند توکن‌ها یا ارزهای دیجیتالی را برای فعالیت‌های خود کسب کنند.

تفاوت بازی های درآمد زا  (P2E)با بازی های حرکتی درآمدی (M2E) چیست؟

بازی‌های کریپتویی Play-to-Earn چیست؟

P2E یا “Play-to-Earn” به‌عنوان یک جزء جدید از اکوسیستم GameFi در دنیای بازی‌های آنلاین ظاهر شده است. در این روش، کاربران فرصت دارند تا در طول بازی آنلاین، دارایی‌های دیجیتال را به دست آورده و این دارایی‌ها را به واحد‌های پولی یا ارزهای دیجیتال مبادله کنند. این فرایند با استفاده از فناوری بلاک‌چین امکان‌پذیر شده است. برای درک دقیق تر از اینکه متاورس چیست کلیک کنید.

در مقابل بازی‌های سنتی که اغلب فقط برای سرگرمی بوده و به شرکت‌کنندگان این امکان را نمی‌دهند تا درآمدی حاصل کنند، P2E به شما این امکان را می‌دهد که از بازی به‌عنوان یک فعالیت مختصر و سرگرم‌کننده نه‌تنها لذت ببرید؛ بلکه، همچنین درآمد کسب کنید. این موضوع، کاربران را به مشارکت فعّال‌تر در دنیای مجازی بازی ترغیب می‌کند؛ زیرا هر چه فعالیت شما بیشتر باشد، به اندازه بیشتری دارایی دیجیتال به دست می‌آورید.

بازی‌های کریپتویی Play-to-Earn چیست؟
بازی‌های کریپتویی Play-to-Earn چیست؟

از طریق استفاده از توکن‌های ارز دیجیتال یا NFT ‌ها که روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند، کاربران می‌توانند ارزش دارایی‌های خود را افزایش دهند. مهم نیست که آیا این دارایی‌ها از نوع بازی‌های چندنفره (مانند ماینکرافت و Roblox) یا بازی‌های تک‌نفره باشند، این مدل کسب‌وکار در تمامی انواع بازی‌ها گسترش یافته است. در نتیجه، P2E به کاربران این امکان را می‌دهد تا در دنیای مجازی نه‌تنها به‌عنوان مصرف‌کننده بلکه به‌عنوان فعّال اقتصادی نیز وارد شوند و از این تجربه لذت ببرند. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش nft که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

چند نمونه از بازی‌های کریپتویی  P2E

اکسی اینفینیتی، Aavegotchi و سندباکس به‌عنوان نمونه‌های برجسته از بازی‌های کریپتویی P2E (Play-to-Earn) شناخته شده‌اند.

اکسی اینفینیتی یک بازی کریپتویی بر پایه بلاک‌چین اتریوم است که عناصر گیم‌پلی بلاک‌چینی را با عناصر بازی ویدئویی ترکیب کرده است. این بازی در طول روزهای رونق اقتصادی، بازار NFT را پررونق کرد و میلیون‌ها دلار تجارت در آن انجام شد. اکسی‌ها، موجودات جادویی در این بازی، به قیمت‌های بالایی در بازار NFT فروخته می‌شدند.

Aavegotchi نیز یک نمونه دیگر از بازی P2E است که خود را به‌عنوان یک پروتکل بازی NFT توصیف می‌کند. در این بازی، کاربران به‌عنوان ارواح پیکسلی شرکت می‌کنند و می‌توانند از طریق ماجراجویی، مینی گیم‌ها، معاملات با Aavegotchis و حتی کشاورزی کمیاب، توکن‌ها را به دست آورند.

سندباکس به‌عنوان یک پلتفرم بازی کریپتویی P2E تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد. این بازی به کاربران این امکان را می‌دهد که بازی کنند، اجسام و محیط‌های متاورسی (محیط‌های مجازی) بسازند و حتی درآمدزایی از بازی‌کردن و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های درون بازی داشته باشند. این تجربه چندجانبه کاربران را درگیر می‌کند و امکان ایجاد، سرمایه‌گذاری، و کسب درآمد درون بازی را فراهم می‌کند.

حرکت برای کسب درآمد (M2E) چیست؟

حرکت برای کسب درآمد یک ترکیب نوآورانه از فعالیت‌های جسمانی، بازی و کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین است. این مدل در اوایل همه‌گیری کووید-۱۹ به‌عنوان یک جایگزین مطلوب برای فعالیت‌های درون خانه، به‌ویژه در زمینه سلامتی و تندرستی، شناخته شد. در این دوران، آدم‌ها بیشتر در خانه بوده و به دنبال فرصت‌هایی برای خودسازی و بهبود وضعیت فیزیکی خود بودند.

M2E یا “Motion-to-Earn” به‌عنوان یک روش جدید و محبوب برای پاداش‌دادن به کاربران برای انجام فعالیت‌های ورزشی ظاهر شد. این مدل به طور مستقیم بین حرکت و درآمد دیجیتال، ارتباط برقرار می‌کند. به‌این‌ترتیب، هر حرکت و فعالیت ورزشی که انجام می‌دهید، به شما امکان می‌دهد ارز دیجیتالی به دست آورید. این روش جدید به‌خصوص در زمانی که توقع می‌رفت مردم بیشتر در خانه بمانند، توجه فراوانی به خود جلب کرد.

حرکت برای کسب درآمد (M2E) چیست؟
حرکت برای کسب درآمد (M2E) چیست؟

احتمالاً در طول زمان، این مدل با نام “FitnessFi” شناخته خواهد شد و جایگزینی مؤثر برای مفهوم GameFi خواهد بود. این تغییر به‌واسطه تأکید بر سلامت و فعالیت جسمانی به دلیل مواجهه با چالش‌های بهداشتی و ایجاد تمایل مردم به حفظ سلامت در مقابل همه‌گیری‌های اخیر، قابلیت ایجاد تحول در روند مدل‌های اقتصادی را دارد.

نمونه‌هایی از بازی‌های کریپتویی حرکت برای کسب درآمد (M2E) چیست؟

بازی‌های حرکتی درآمدی، از جمله STEPN، Sweatcoin، و MetaGym، به‌عنوان نمونه‌های برجسته در این زمینه شناخته می‌شوند. این بازی‌ها با ارتباطی مستقیم بین فعالیت‌های حرکتی و کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین معرفی شده‌اند.

استپن (STEPN) یک برنامه سبک زندگی Web3 است که عملکردهای SocialFi و GameFi را با یکدیگر ترکیب کرده است. این پروژه به کاربران این امکان را می‌دهد که با خرید NFT روی یک جفت کفش ورزشی استپن، در حین حرکت و ورزش، ارز دیجیتال به دست آورند. استپن به‌عنوان یک پروژه M2E مطرح شده و در آن کاربران با انجام حرکات و ردیابی GPS، توکن‌های valuta را به دست می‌آورند.

پروژه دوم Sweatcoin نیز به نحوی شباهت به استپن دارد. کاربران با دویدن، راه‌رفتن و حتی عرق‌کردن، سکه‌های Sweatcoin را به دست می‌آورند. این سکه‌ها را می‌توانند برای خرید محصولات، کمک مالی یا تبدیل به ارزهای دیجیتال دلخواه خود استفاده کنند.

MetaGym به‌عنوان یک پروژه M2E دیگر، امکان کسب درآمد در حین حرکت بدن را فراهم می‌کند. کاربران از عملکردهای GameFi، FitFi و SleepFi بهره‌مند شده و با انجام تمرینات؛ حتی در حین خواب،MetaGym Coin (MGCN)  را کسب می‌کنند. این توکن‌ها را می‌توانند برای تبادل و تجارت در بازی کریپتویی MetaGym استفاده کنند. این پروژه با هدف ایجاد یک جامعه سالم‌تر و همچنین فراهم‌کردن فرصت‌های کسب درآمد برای کاربران، به‌عنوان یک ادغام موفق از مفاهیم متاورس در دنیای دیجیتال شناخته می‌شود.

 P2E در مقابل M2E

تفاوت اصلی بین مدل‌های P2E (Play-to-Earn) و M2E (Move-to-Earn) در پاداش و مدل درآمد آنها است. اما تفاوت‌های اساسی در نحوه کسب‌وکار و ارزش‌هایی که به کاربران ارائه می‌دهند وجود دارد.

P2E یک مدل بازی است که در آن ارزهای دیجیتال و (NFT) در بازی‌ها قابل‌مبادله هستند. در این مدل، کاربران از بازی‌های آنلاین باکیفیت و گرافیک بالا لذت می‌برند و همچنین امکان کسب درآمد از فعالیت‌های خود در دنیای مجازی را دارند. گیمرها به طور اصلی به جوانب سرگرمی و گرافیک بازی توجه می‌کنند و کسب درآمد فقط بخشی از تجربه آنها است.

M2E از سوی دیگر، به معنای “حرکت به منظور درآمد”، تمرکز بیشتری بر روی فعالیت‌های حرکتی و تندرستی دارد. در این مدل، کاربران با انجام فعالیت‌های ورزشی، مثل دویدن یا راه رفتن، ارز دیجیتال یا سایر پاداش‌ها را به دست می‌آورند. M2E بیشتر به عناصر سلامتی و افزایش فعالیت جسمانی توجه دارد و کاربرانی را جذب می‌کند که به دنبال انگیزه برای حرکت برای کسب درآمد هستند.

 P2E در مقابل M2E
P2E در مقابل M2E

هر یک از این مدل‌ها به‌نوعی به نیازها و تمایلات مختلف کاربران پاسخ می‌دهند.P2E  به گیمرها فرصت می‌دهد تا در دنیای مجازی بازی کنند و درعین‌حال کسب درآمد داشته باشند، درحالی‌که M2E بیشتر برای افرادی مناسب است که برای ورزش‌کردن باانگیزه هستند و اهمیت بیشتری به حرکت و سلامتی خود می‌دهند. آینده این دو مدل نیز با پیشرفت‌های فناوری و تغییرات در نیازهای جامعه در آینده به شکل جالبی تحول خواهد کرد.

سخن پایانی

تفاوت اصلی بین بازی‌های درآمد زا (P2E) و بازی‌های حرکتی درآمدی (M2E) در نحوه کسب درآمد است. P2E به کاربران امکان می‌دهد در دنیای مجازی بازی کنند و از فعالیت‌های درون بازی درآمد داشته باشند؛ در حالی که M2E با تمرکز بر روی فعالیت‌های حرکتی و ورزش، کاربران را برای کسب درآمد تشویق می‌کند. 2E  به گیمرها فرصت می‌دهد تا به وسیله بازی در دنیای مجازی ارز دیجیتال به دست آورند، در حالی که M2E بیشتر به افرادی می‌پردازد که با انجام فعالیت‌های حرکتی و ورزش، به کسب درآمد می‌پردازند.

آیا می‌خواهید به عمق دنیای پیشرفته و جذاب تکنولوژی NFT وارد شوید؟ دوره‌های آموزشی نیموگری، به عنوان بهترین راه برای آشنایی با این جنبه هیجان‌انگیز و نوآورانه دنیای NFT ها، به شما وسایل لازم برای این سفر را ارائه می‌دهند.

سؤالات متداول درباره تفاوت بازی های درآمد زا  (P2E)با بازی های حرکتی درآمدی (M2E) چیست؟

چگونه P2E و M2E به ارزهای دیجیتال مرتبط می‌شوند؟

در P2E، ارزهای دیجیتال به‌عنوان پاداش برای انجام وظایف در دنیای مجازی مورداستفاده قرار می‌گیرند، مثلاً با خریدوفروش اشیا در بازی یا اشتراک در فعالیت‌های اقتصادی در داخل بازی. در M2E نیز، کاربران با انجام فعالیت‌های ورزشی، ارز دیجیتال یا سایر پاداش‌ها را کسب می‌کنند.

 آیا بازیکنان واقعی در P2E به اندازه گیمرهای حرفه‌ای به گرافیک و داستان بازی توجه می‌کنند؟

بله گرافیک و داستان بازی برای بازیکنان واقعی در P2E نیز اهمیت دارد، اما تفاوت اصلی در این است که کسب درآمد از فعالیت‌های درون بازی برای آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است و ممکن است در انتخاب و نحوه بازی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

آیا M2E تاکنون در مقایسه با P2E به اندازه آن رونق گرفته است؟

M2E هنوز در مقایسه با P2E در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما با توجه به افزایش توجه به سلامت و تندرستی، این مدل نیز در صدد توسعه و رونق‌گرفتن است. آینده نشان خواهد داد که چگونه این مدل به میزان گسترده‌تری در جامعه جا می‌گیرد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید