۵ ارز برتر در زمینه متاورس

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

۵ ارز برتر در زمینه متاورس

۵ ارز برتر در زمینه متاورس را با توجه به وجود ارزهای بخش متاورس و سمت سوی جدید بازار ارزهای دیجیتال به شما معرفی می‌کنیم. شما به کمک این  ارزهای برتر می‌توانید برای سرمایه‌گذاری اقدام نموده و تمامی معاملات خود را انجام دهید و نسبت به خرید زمین در متاورس وحتی مدیریت دارایی در ارزهای دیجیتال خود اقدام کنید. همچنین توسط این ارزهای دیجیتال می‌توانید آپشن‌های متاورس را خریده و مبادلات اقلام خود را انجام دهید.

باید توجه کنید که هر یک از دنیاهای متاورس مثل دیسنترالند، ارز دیجیتال مختص به خود را دارند لذا شما می‌توانید تنها توسط آن، مبادلات اقلام، آپشن‌ها و حتی زمین‌های همان پروژه را انجام دهید. در این مقاله همان‌طور که گفتیم به بررسی ۵ ارز برتر در زمینه متاورس می‌پردازیم که در حال حاضر از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. خرید ارزهای دیجیتال این پروژه‌ها به دلیل محبوبیت بخش متاورس، سرمایه‌گذاری خوبی است. برای شناخت این پروژه‌های برتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ارزهای برتر در زمینه متاورس

همان‌طور که اشاره شد پلتفرم‌های مختلف متاورس دارای ارز مختص به خود بوده و شما قادر هستید تا به وسیله همان توکن و فقط در همان فضا، خرید و فروش و معاملات خود را انجام دهید. 5 ارز برتر در زمینه متاورس شامل موارد زیر است.

معرفی ارزهای برتر در زمینه متاورس
معرفی ارزهای برتر در زمینه متاورس

دیسنترالند (Decentraland) ارز دیجیتال مانا (MANA)

دیسنترالند یکی از معروف‌ترین و قدرتمندترین پروژه‌‌های متاورس است که ارز دیجیتال آن در سال‌های اخیر با رشد قیمت زیادی روبه‌رو بوده است اما به دلیل پتانسیل بالای این متاورس، در آینده پیش‌بینی می‌شود قیمت رمز ارز پلتفرم آن باز هم افزایش قیمت داشته باشد. تحلیل‌گران بسیاری بر این باور هستند که این تازه آغاز رشد صعودی قیمت رمز ارز اصلی پلتفرم معرفی شده یعنی مانا (MANA) است. مانا از جمله بهترین ارزهای دیجیتال متاورس شناخته شده است! به‌طوری که یکی از ۵ ارز برتر در زمینه متاورس است. دیسنترالند یک دنیای مجازی است که از تکنولوژی بلاک‌چین برای ساخت آن استفاده شده است.

این پروژه از اکوسیستم اتریوم شکل گرفته است و ارز دیجیتال این پروژه متاورس یک NFT مبتنی براساس ERC20  است. در این فضا کاربران قادر به ساخت، گسترش و خرید قطعات زمین و دیگر وسایل در نوع توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) هستند. به همین خاطر می‌توانید بعد از ساخت یک منزل زیبا یا ایجاد یک کاراکتر دلخواه در فضا، آن را به شکل یک توکن غیرمثلی بفروشید. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره دوره nft که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

دیسنترالند به‌عنوان یکی از کامل‌ترین و برترین ارزهای دیجیتال و پروژه‌های متاورس به شکل سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) کارایی دارد و مدیریت آن توسط کاربرانش صورت می‌گیرد. بنابراین مانند هر DAO  دیگر، در اینجا نیز اختیار  مشارکت در مدیریت پروژه و شرکت در تصمیم‌گیری‌های مرتبط به آینده  پروژه متاورس به کاربران داده می‌شود. هر چه یک کاربر میزان بیشتری ارز دیجیتال مانا در این پروژه متاورس داشته باشد، اختیار اظهارنظر بیش‌تری در گرفتن تصمیمات مرتبط به آینده دیسنترالند خواهد داشت.

توسعه‌دهندگان پروژه متاورس یک فضای آنلاین شامل املاک و مستغلات دیجیتال، آپشن‌ها و دیگر دارایی‌های قابل شخصی‌سازی ایجاد کرده‌اند. البته این پروژه متاورس نیز مانند هر پلتفرم و محصول بلاک‌چین دیگر دارای ارز دیجیتال مختص به‌خود است. کل اجسام  و آیتم‌ها در دیسنترالند توسط ارز دیجیتال مانا خرید و فروش می‌شوند.

اشخاصی که در متاورس دیسنترالند شرکت می‌کنند و ارز دیجیتال آن را خریداری کرده دیسنترالندر نام دارند. نکته مهم قابل‌توجه دیگر این است که توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر استاندارد ERC721 اتریوم، پشتیبان دارایی‌های منحصربه‌فرد دیسنترالند متشکل از زمین‌ها و دیگر آیتم‌های کالکتیبل به‌حساب می‌آیند. آن‌ها استانداردی جدا از توکن مانا (ERC20) دارند.

سندباکس (The Sandbox) ارز دیجیتال سند (SAND)

Sandbox  یک متاورس و فضای بازی مبتنی بر اتریوم است که در آن می‌توان دارایی‌ها و بازی‌ها را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارید و به کمک توکن سند که یکی از  ۵ ارز برتر در زمینه متاورس است، از آن کسب درآمد کنید. سندباکس یک عصر آنلاین غیرمتمرکز و سازمان‌محور است که در آن اشخاص سازنده می‌توانند دارایی‌های داخل فضا را طراحی کرده، به اشتراک گذاشته و بفروشند.

متاورس سندباکس، تعدادی عصر مجازی مبتنی بر بلاک‌چین است که قادر است پویایی بازار بازی را عوض کرده و به مالکان برای ارزشی که از راه محتوای تولیدشده توسط کاربر ایجاد می‌کند، پاداش دهد. سندباکس برای تغییر روند بازار سنتی بازی‌ها طراحی شده است. در بازی‌های سنتی، پلتفرم‌ها، محتوای ایجادشده توسط کاربر را در اختیار دارند و آن را مدیریت می‌کنند که به‌خاطر آن حقوق سازندگان و گیمرها نادیده گرفته می‌‌شود اما در Sandbox، کاربران مالکیت کامل بر آثار درونی خود دارند.

SAND یک توکن ERC-20 و یکی از ۵ ارز برتر در زمینه متاورس است که کل تراکنش‌ها و ارتباطات اکوسیستم را فراهم می‌کند. در آینده SAND، مانند یک توکن حاکمیتی نیز عملکرد خواهد داشت و به مالکان آن اجازه می‌دهد تا در هنگام راه‌اندازی Sandbox DAO  در مورد تغییرات اکوسیستم آگاهی داشته باشند.

سندباکس (The Sandbox) ارز دیجیتال سند (SAND)
سندباکس (The Sandbox) ارز دیجیتال سند (SAND)

SAND، همین‌طور می‌تواند برای خرید دارایی‌ها و زمین‌ها، تجهیزات املاک و مستغلات که به کمک توکن‌هایERC721   که NFT هستند، استفاده شود. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) ارز دیجیتال اکس (AXS)

در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال و پروژه‌های متاورس اکسی اینفینیتی از محبوبیت بیش‌تری برخوردار است و در صدر جدول ۵ ارز برتر در زمینه متاورس قرار دارد، همچنین از لحاظ سرمایه در گردش و تعداد کاربر گسترش بیش‌تری دارد. هرچند برخی از افراد بر این باورند با وجود جذابیت، اکسی اینفینیتی شامل پروژه‌های متاورس نمی‌شود.

همان‌گونه که اشاره شد هنوز تعریف ثابت و درستی برای مفهوم Metaverse پیدا نشده، به همین‌خاطر مرزبندی در آن کار سختی است. با این وجود به‌دلیل محبوبیت بالای این بازی، داشتن نقاط مشترک بسیار با سایر بسترهای ارز دیجیتال متاورس و مقدم بودن در موضوع  بازی کن، درآمدزایی کن (Play To Earn)، می‌خواهیم به شناخت آن بپردازیم.

اکسی اینفینیتی یک بازی جنگجویی‌ مبتنی بر بلاک‌چین است. در این فضا بازیکنان باید موجوداتی به نام Axie را پرورش داده و بزرگ کنند تا در نهایت در مبارزه با Axie سایر شرکت‌کنندگان از آ‌ن‌ها استفاده کنند. البته اگر وقت کافی برای پرورش یک اکسی از اول را ندارید اما همچنان دوست دارید در این پروژه متاورس بزرگ حضور داشته باشید، می‌توانید یک Axie را از بازارهای توکن‌های غیر مثلی منحصر به‌فرد اکسی اینفینیتی خریداری کنید.

بازده قیمتی آن‌ها از چند دلار تا چند میلیون دلار تفاوت دارد و در بازار NFT ارزهای دیجیتال این پروژه متاورس مبادله می‌شوند. هر اکسی دارای چهار آیتم سلامت (Health)، روحیه (Morale)، مهارت (Skill)  و سرعت (Speed) است که در آخر برآیند آ‌ن‌ها قدرتش را در حملات معلوم می‌کند. در تعیین مقدار مقاومت در برابر صدمه، تشخیص اولین کاراکتر برای آغاز نبرد و بررسی میزان آسیبی که به اکسی رقیب وارد می‌کنید، این چهار عامل نقش اساسی دارند.

Axie‌ها دارای شکل‌های متنوعی هستند. در حال حاضر بیشتر از پانصد نوع عضو مختلف بدن از شش رسته عادی شامل آبزیان (Aquatic)، جانوران (Beast)، پرندگان (Bird)، حشرات (Bug)، گیاهان (Plant) و خزندگان (Reptile)، و سه رسته پنهان شامل داون (Dawn)، داسک (Dusk) و مِک (Mech) برای ساخت موجودات جنگجو در این بازی متاورس وجود دارد. طبق انتظار از یک پروژه بلاک‌چینی این متاورس نیز حاوی ارزهای دیجیتال مختص به‌خود AXS و SLP است.

هر Axie در واقع یک توکن غیرمثلی NFT با ویژگی‌ها و عملکرد‌های متفاوت است، اما دو ارز دیجیتال اصلی در اینجا Axie Infinity Shards با نشان AXS و   Smooth Love Potions  با نشان SLP شناخته می‌شوند. AXS توکن حاکمیتی این پروژه متاورس است و عملکردی مشابه MANA در دیسنترالند دارد، به‌گونه ای که برای همکاری در تصمیم‌گیری‌ها و نظر دادن، به عنوان مثال اظهار نظر درباره نحوه خرج کردن خزانه جامعه، باید آن را داشته باشید.

گفتنی است از مدتها قبل امکان استیک کردن ارز دیجیتال این پروژه متاورس با سود بسیار زیاد نیز ممکن شده است. در مقابل توکن SLP تنها از طریق بازی کردن به‌دست می‌آید و برای پرورش موجودات Axie جدید مورداستفاده قرار می‌گیرد. ارزهای دیجیتال متاورس اکسی اینفینیتی یعنی AXS و SLP توکنی بر مبنای استاندارد ERC20 اتریوم به شمار می‌روند. با توجه به ترویج مفهوم بازی کن، درآمدزایی کن (Play To Earn) و از سوی دیگر پرچمداری اکسی اینفینیتی در این بخش، آن را یکی از ۵ ارز برتر در زمینه متاورس و دارای آینده روشن می‌دانیم.

بلاک توپیا (Bloktopia) ارز دیجیتال بلاک (BLOK)

از دیگر پروژه‌های خلاقانه که ارز آن در فهرست یکی از ۵ ارز برتر در زمینه متاورس برای سرمایه‌گذاری قرار دارد، پروژه بلاک توپیا است که زمین بازی جدید و تازه‌ای برای خود ایجاد کرده است. این پروژه بر خلاف سایر پروژه‌ها که مجموعه‌ای از زمین‌های بزرگ را برای بازی عرضه کردند، فضای جدیدی را ساخته که به حالت عمودی بنا شده است.

پروژه بلاک توپیا متشکل از یک آسمان خراش ۲۱ طبقه‌ای است. یکی از برتری‌های این پروژه این است که کاربران آن بتوانند در ازای پرداخت میزان مشخصی ارز دیجیتال بلاک (BLOCK) تبلیغات خاص خود را در محیط مجازی بلاک توپیا داشته باشند. تا به حال شرکت‌های مشهوری همچون صرافی کوکویت و سایت کوین تلگراف موفق شدند تا شعبه آنلاین خود را در این محیط بسازند. علاوه‌بر این، جذابیت دیگر عصر بلاک توپیا مرتبط به ایجاد محیط آموزش توسط کاربران است.

به‌عبارت دیگر از این پروژه می‌توان به‌عنوان یک نوع شبکه آموزشی یاد کرد. زیرا مخاطبان می‌توانند درباره قواعد دنیای رمز ارزها، سابقه آن و مواردی مشابه این برای دیگر کاربران کلاس آموزشی آنلاین برگزار کنند. حین اینکه جذابیت‌های بصری و گرافیک بی‌نظیر این پروژه را نیز نباید نادیده گرفت. همه این موارد کافی است تا ارز دیجیتال بلاک به عنوان یکی از ۵ ارز برتر در زمینه متاورس شناخته شود و علاقه‌مندان بسیاری داشته باشد. با وجود ویژگی‌های منحصربه‌فرد شبکه عرضه‌کننده آن، به طور حتم پیشرفت بسیاری در آینده خواهد داشت.

انجین (Enjin) ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ)

انجین کوین یکی  دیگر از پلتفرم‌های پیشتاز برای ایجاد توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) است. انجین کوین همچنین یک بلاک‌چین‌ متمرکز بر متاورس در محیط ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. با توجه به تعریفی که سازنده این پروژه متاورس درباره آن بیان کرده، Enjin  مجموعه‌ای از محصولات مرتبط با بازی به هم پیوسته و مبتنی بر بلاک‌چین است. بهترین محصول اکوسیستم انجین، شبکه انجین (Enjin Network) است.

این یک پلتفرم گیم اجتماعی است که با آن کاربران می‌توانند شبکه‌های مجازی و گروه‌های خود را ایجاد کنند، با هم گفتگو کنند و میزبان مارکت‌های اقلام  مجازی باشند. برخلاف ارزهای دیجیتال و پروژه‌های متاورس که آنها را بررسی کردیم خود انجین دارای یک متاورس منحصر به فرد و مستقل نیست، اما زمینه‌ را برای توسعه‌دهندگان محیا کرده تا پروژه متاورس بهتری ایجاد کنند.

 Enjin  برای توسعه‌دهندگان این فضا را آماده می‌کند تا آپشن‌های داخل متاورس (مثلاً منازل در دیسنترالند یا موجودات جنگجو در اکسی اینفینیتی) را در بلاک‌چین اتریوم به شکل توکن ایجاد کنند. ارز دیجیتال مختص آن یک توکن ERC20 با نشان ENJ است که برای حمایت از دارایی‌های دیجیتال صادر شده در همین پلتفرم استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

توکن‌های MANA ,BLOK ,ENJ ,SAND ,AXS که در این مقاله معرفی شدند، توکن‌های مربوط به گیم‌هایی هستند که در بستر بلاک‌چین ایجاد شده و در جایگاه ۵ ارز برتر در زمینه متاورس قرار می‌گیرند. درواقع همه توکن‌هایی که معرفی کردیم مرتبط با دنیای جذاب متاورس یا مشابه آن هستند.

فضایی که قرار است شما دنیای موردعلاقه خود را بسازید، بازی کرده، خرید و فروش داشته باشید و تقریباً تمامی کارهایی که در دنیای واقعی انجام می‌دهید در دنیای مجازی نیز بتوانید آن را انجام دهید. این کوین‌ها قرار است با توجه به بیان توسعه دهندگانشان، آینده دنیای فیزیکی حال را به واسطه دنیای متاورس تغییر دهند.

معرفی این ۵ ارز برتر در زمینه متاورس به‌منزله پیشنهاد سرمایه‌گذاری روی آنها نیست. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در هر بخشی دانش کافی داشته باشید. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیش‌تر به سایت نیموگری که یکی از سایت‌های برتر ارزهای دیجیتال است سر بزنید. از طریق تماس با کارشناسان این سایت می‌توانید از نحوه ثبت نام و چگونگی شرکت در کلاس‌ها مطلع شوید.

سوالات متداول درباره ۵ ارز برتر در زمینه متاورس

  • برترین پروژه‌های متاورس کدامند؟

از معروف‌ترین متاورس‌ها یا به‌عبارتی ۵ ارز برتر در زمینه متاورس می‌توان به دیسنترالند، سندباکس، انجین، اکسی و بلاک توپیا اشاره کرد.

  • کاربردهای ارزهای متاورس چیست؟

ارزهای متاورس کاربردهای بسیاری دارند، از جمله خرید و فروش اقلام، زمین و حتی سرمایه گذاری.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید