تفاوت واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR)

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

در دنیای امروزی مرز بین دنیای واقعی و دنیاهای مجازی ساخته شده به طور کامل در حال شکستن هستند. تجربه‌های جدید توسط واقعیت افزوده و مجازی و تکنولوژی‌هایی به وجود آمده توسط آنها هر روز این مرز را باریک‌تر می‌کند. نیموگری قصد دارد شما را با تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده آشنا کند.

تفاوت واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR)

واقعیت افزوده که آن را با AR نیز می‌شناسند رقابت تنگاتنگی با واقعیت مجازی یا همان VR پیدا کرده است؛ بنابراین آگاهی از تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و بررسی آن‌ها می‌تواند به انتخاب شما برای مسیر راهتان کمک کند. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره فیلیپ NFT که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

تعریف کلی واقعیت مجازی و افزوده

اولین راه درک تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دانستن یک مفهوم اولیه از هرکدام است تا در ابتدا متوجه شویم که هر کدام از چه طریقی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

تعریف کلی واقعیت مجازی و افزوده
تعریف کلی واقعیت مجازی و افزوده
  • واقعیت مجازی

شاید بتوانیم بگوییم که واقعیت مجازی یا VR یک تجربه تکامل‌یافته از صنعت فناوری است که افراد را به یک دنیای کاملاً مجازی دعوت می‌کند. در این فناوری کاربرها با استفاده از تجهیزات کامل می‌توانند تمامی تجربیات یک‌دنیای مجازی را به دست آورند و در آن به تعامل با اشیا و افراد بپردازند و تجربیات غیرممکن را در دنیای کاملاً جدید به دست آورند.

  • واقعیت افزوده

اگر بخواهیم تعریفی از واقعیت افزوده یا همان AR ارائه دهیم برخلاف واقعیت مجازی این تکنولوژی شما را از محیط فیزیکی که در آن قرار دارید جدا نمی‌کند و لایه‌های دیجیتالی از اطلاعات به دنیای واقعی شما اضافه می‌شود. مثال‌های واضحی از واقعیت افزوده بازی‌های موجود در گوشی‌های هوشمند است که این امکان را به شما می‌دهد که علاوه بر تعامل با دنیای واقعی اطلاعات اضافی نیز دریافت کنید.

مقایسه نحوه کار واقعیت مجازی و افزوده

در مرحله اول بهتر است که برای درک بهتر تفاوت VR و AR آن‌ها را از جهت نحوه کاری که می‌توانند انجام دهند بررسی کنیم. مجازی به طور کامل واقعیت دنیای اطراف شما را می‌گیرد و به شما یک دنیای کاملاً دیجیتال ارائه می‌دهد به‌طوری‌که شما از محیط فیزیکی اطراف خود خارج می‌شوید و محیط دیجیتال هدیه داده شده را کاملاً می‌پذیرید.

اما افزوده همان‌طور که از نامش پیداست اطلاعات دیجیتالی را که قبلاً برنامه‌نویسی شده‌اند را به واقعیت محیط اطراف شما اضافه می‌کند و شما را از موقعیت فعلی جدا نمی‌سازد و تنها اطلاعات بیشتری از آن محیط به شما ارائه می‌دهد.

مقایسه کارکرد واقعیت مجازی و افزوده

VR و AR هر دو در دنیای امروزی و روزمره ما کاربرد بسیار زیادی دارند. تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در زمینه‌های گسترده‌ی سرگرمی، آموزش، تبلیغات و درمان با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا تفاوت‌ها را حس کنید.

  • بازی و سرگرمی

AR در بازی‌های ویدئویی افراد را به دنیای واقعی افزوده می‌برند که به‌عنوان یک رخداد اصلی استفاده می‌شود؛ اما VR تجربه بازی شما را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد. به‌طوری‌که شما در یک‌دنیای مجازی بسیار عمیق غرق می‌شوید.

  • آموزش

یکی دیگر از تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در آموزش است. در AR افراد می‌توانند تجربه‌های آموزشی و تعاملی به دست آورند که در دنیای واقعی که در آن وجود دارند به اطلاعات بیشتر به دیتاهای موجود در واقعیت افزوده شود. اما در VR کاربران یک محیط مجازی جدید را تجربه می‌کنند که درک محیط و ارتباط با افراد در آن کاملاً جدید و مجازی است.

مقایسه کارکرد واقعیت مجازی و افزوده
مقایسه کارکرد واقعیت مجازی و افزوده
  • تبلیغات

با AR افراد می‌توانند برای ارتقای محصولات و خدمات خود اقدام کنند و تجربه‌های تعاملی در اختیار مشتریان قرار دهند. در کنار این موضوع در VR کسب‌وکارها می‌توانند تجربه مهارت‌ها، محیط و تجربیات جدید در اختیار مخاطبان قرار دهند.

  • درمان

از AR برای آموزش کادر درمان می‌توان استفاده‌های بسیار زیادی کرد و از VR می‌توان برای تجربه مجازی و حتی تراپی و بهبود حالت روحی بیماران بهره برد.

تفاوت واقعیت افزوده و مجازی در تجهیزات موردنیاز

یکی دیگر از تفاوت VR و AR در تجهیزات موردنیاز برای بهره‌مندی از این تکنولوژی‌ها است. برای دسترسی به واقعیت افزوده نیاز هست که دستگاه تلفن همراه هوشمند یا لپ‌تاپ و تبلت هوشمند داشته باشید که نرم‌افزارهای واقعیت افزوده بر روی آنها نصب شده باشد و گاهی نیاز به تجهیزاتی مانند عینک و یا باقی تجهیزات دارید تا بتوانید یک تجربه کاربری کامل داشته باشید. عینک گوگل نمونه کاملی از این محصول است.

در درک بهتر تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده باید بگوییم که واقعیت افزوده به‌صورت کلی هزینه‌های کمتری نسبت به مجازی دارد. در واقعیت مجازی ما نیاز به نرم‌افزارها و الگوریتم‌های مجازی بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر به همراه تجهیزات گسترده‌تر داریم تا بتوانیم یک محیط مجازی را به‌صورت کامل درک کنیم و با آن به تعامل بپردازیم؛ بنابراین این موضوع که تنها تلفن هوشمند کافی است برای واقعیت مجازی صدق نمی‌کند و برای استفاده از آن نیاز به پردازش گرافیکی بسیار گسترده‌تری داریم.

تفاوت واقعیت افزوده و مجازی در تجهیزات موردنیاز
تفاوت واقعیت افزوده و مجازی در تجهیزات موردنیاز

تفاوت AR و VR به طور مختصر

اگر به دنبال تفاوت‌های AR و VR هستید و می‌خواهید این تفاوت‌ها را به‌اختصار بدانید بهتر است از این جدول استفاده کنید. در این جدول تمام تفاوت‌های گفته شده در این مطلب بیان شده است.

واقعیت مجازی واقعیت افزوده
ارتباط کاربر با جهان فیزیکی اطراف قطع می‌شود ارتباط کاربر با دنیای واقعی برقرار است
هزینه اجرایی بالا به دلیل تجهیزات موردنیاز هزینه اجرایی کم به نسبت واقعیت مجازی
محصولات و تجهیزات با هزینه بالا محصولات و تجهیزات در دسترس
نیاز به پردازش گرافیکی بالا عدم نیاز به پردازش گرافیکی بالا
نیاز به الگوریتم پیچیده برای اجرا عدم نیاز به الگوریتم پیچیده برای اجرا
عدم نیاز به حسگر برای جمع‌آوری داده‌ها نیاز به حسگر برای جمع‌آوری داده‌ها

سخن پایانی

در اینجا سعی کردیم به صورت جامع به بیان تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بپردازیم. واقعیت مجازی و افزوده هر دو صحنه‌های کاملاً جدید از تکنولوژی را به دنیای ما اضافه کردند که آنها را با دست‌خالی نمی‌توان لمس کرد و باید از ترکیب جلوه‌های صوتی و بصری مصنوعی برای درک آنها استفاده کرد.

نظرسنجی‌های انجام شده در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که بیش از نیمی از سازمان‌های موجود در دنیا از نوعی از مجازی یا افزوده استفاده می‌کنند ۳۰ درصد از آنها برای انجام فعالیت‌های مرتبط با این دو تکنولوژی در آینده برنامه‌ریزی کردند. در نهایت می‌توان گفت که این دو تکنولوژی با تمام تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند می‌توانند برای سهولت زندگی انسان‌ها و ارتقای صنایعی مانند آب و برق بهداشت به طور قابل‌توجهی مفید باشند.

سؤالات متداول درباره تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

  • تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چیست؟

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در عوامل مختلفی همچون کاربردهای مختلف در زمینه‌های مشاغل در دنیا نحوه‌ی کارکرد و تجهیزات دیده می‌شود که هرکدام به‌صورت مفصل در این مطلب گنجانده شده است.

  • تجهیزات موردنیاز واقعیت افزوده و مجازی چه چیزهایی هستند؟

برای دسترسی به واقعیت افزوده نیاز هست که دستگاه تلفن همراه هوشمند یا لپ‌تاپ و تبلت هوشمند داشته باشید که نرم‌افزارهای AR بر روی آنها نصب شده باشد و گاهی نیاز به تجهیزاتی مانند عینک و یا باقی تجهیزات دارید تا بتوانید یک تجربه کاربری کامل داشته باشید. در مجازی ما نیاز به نرم‌افزارها و الگوریتم‌های مجازی بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر به همراه تجهیزات گسترده‌تر داریم تا بتوانیم یک محیط مجازی را به‌صورت کامل درک کنیم و با آن به تعامل بپردازیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید