معرفی فرصت های شغلی متاورس

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

فرصت های شغلی متاورس با ایجاد کسب‌وکار در متاورس و همچنین گسترش و طراحی فضا‌های مجازی و تجارب خاص در دنیای دیجیتال مرتبط است. ساخت کاراکتر‌ها، اشیاء و تجارب تعاملی مثالی از این توسعه‌های شغلی در  هستند.

معرفی فرصت های شغلی متاورس

فرصت‌ های شغلی  متاورس تنوع زیادی در بخش‌های توسعه نرم‌افزار، تولیدمحتوا و مدیریت پروژه وجود دارد که شامل شغل‌هایی همچون طراحی گیم ، مدل‌سازی سه‌بعدی، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی است. ایجاد شغل در متاورس به کل مهارت‌های تجاری، فنی و نوآوری نیاز دارد. در این مقاله به معرفی و بررسی فرصت‌ های شغلی متاورس می‌پردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. برای درک دقیق تر از اینکه متاورس چیست کلیک کنید.

منظور از فرصت‌ های شغلی متاورس چیست؟

فرصت‌ های شغلی متاورس، کسب و کارهای  به خصوصی هستند که متناسب با بخش‌های مختلف این تکنولوژی ایجاد شده‌اند. با این‌وجود، به‌خاطر نوظهور بودن مبحث متاورس و توسعه تدریجی آن، احتمال ایجاد مشاغل جدید متاورسی در آینده امکان‌پذیر است.

تا به‌حال، بیش‌تر شرکت‌کنندگان در متاورس در سمت‌هایی مشغول انجام وظایف هستند اما ممکن است از صلاحیت انجام آن کار برخوردار نباشند زیرا به علت جدید بودن این تکنولوژی بیش‌تر کارفرمایان مطمئن نیستند که به چه نوع استعدادی در نیروی کار خود احتیاج  دارند. تعداد کمی که توانسته‌اند اشخاص مناسب را برای سمت‌های مختلف استخدام ‌کنند، با مشکلات آموزش و به‌روزرسانی سطح اطلاعات نیروی کار روبه‌رو هستند تا بتوانند آن‌ها را با پویایی متاورس همسو کنند.

منظور از فرصت‌ های شغلی متاورس چیست؟
منظور از فرصت‌ های شغلی متاورس چیست؟

به‌عنوان یک کارفرما باید بدانید که هم‌اکنون به دنبال استخدام در چه فرصت‌های شغلی هستید که نیاز سریع به نیروی کار ماهر دارند. به جز این، اشخاصی که در متاورس خدمت‌رسانی می‌کنند باید بدانند فرصت‌ های شغلی متاورس کدام هستند و استعدادهایشان را برای همگام‌سازی بهتر با مشاغل مختلفی که در متاورس وجود دارد، بسنجند.

فرصت‌ های شغلی متاورس

متناسب با توسعه متاورس، بازار فرصت‌ های شغلی متاورس نیز قابل‌تغییر است. با ازدیاد جستجوی سازمان‌ها در این تکنولوژی و تکامل عصر مجازی، فرصت‌ های شغلی متاورس، به مهارت‌ها و سابقه‌ای که باید ارائه دهید وابسته است. با توجه به تمام مهارت‌هایی که دارید، ممکن است بتوانید در سمت های مختلفی از تولید محتوا گرفته تا طراحی و توسعه جهانی، امنیت سایبری و سایر موارد فعالیت کنید. تعدادی از فرصت‌ های شغلی متاورس شامل موارد زیر است

 1. طراح UI/UX متاورس

طراحان UI/UX  اشخاصی هستند که رابط کاربری یا تجربه کاربری را در پلتفرم‌های دنیای مجازی طراحی می‌کنند. این اشخاص با همکاری با توسعه‌دهندگان سعی دارند محیطی همه‌جانبه درست کنند که در آن کاربران بتوانند به‌طور واقعی و به‌آسانی با محتوای دیجیتال ارتباط داشته باشند.

 1. مهندس نرم‌افزار متاورس

مهندسان نرم‌افزار برنامه‌های نرم‌افزاری را گسترش، طراحی و امتحان می‌کنند. مهندسان نرم‌افزار متاورس به بررسی و کدینگ برنامه‌های نرم‌افزاری جدید و سیستم عامل‌های کامپیوتری می‌پردازند. آنها باید نرم افزار و سیستم‌هایی را که در عملکرد کامپیوترها و سخت‌افزار موثر هستند را ارزیابی کنند. این مهندسین همین‌طور برنامه‌های موجود را تجزیه و تحلیل و در صورت لزوم اصلاح می‌کنند.

 1. پژوهشگر متاورس

پژوهشگران AR و VR در صنعت تکنولوژی در حال حاضر از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند اما با ظهور متاورس نقش پررنگ‌تری پیدا خواهند کرد. این پژوهشگران مسئول پیدایش برنامه‌های مفید متاورس خواهند بود. محققان متاورس حیطه کاری متفاوتی دارند و هدف آن‌ها گسترش مدل‌های دیجیتال پایه در سناریوهای دنیای واقعی نیست. وظیفه اصلی این پژوهشگران طراحی و ایجاد زیرساختی قابل دید و کارا برای تغییر متاورس خواهد بود.

 1. استایلیست‌های مد 

در متاورس، آواتار یک شخص بازتابی از خود شخص است. تمرکز اصلی شرکت‌های بزرگ روی ایجاد برند و نشان در عصر مجازی است. تقاربNFTها و واقعیت افزوده  VR و همین‌طور واقعیت‌های مجازی AR به‌کندی بازی مد را تغییر می‎دهند. برندهایی همچون گوجی، دولچه گابانا، اسکاردلارنتا، بالسناگا آزمون‌های جدیدی را در این بخش شروع کرده‌اند. همچنین شما می‌توانید برای شرکت در دوره دوره آموزش nft که شامل ترید، ساخت، نحوه خرید و فروش، مینت و… می‌شود کلیک کنید.

این لباس‌های دیجیتال، یا NFTها فایل‌های JPEG هستند که از طریق تکنولوژی بلاک‌چین برای امنیت و حفظ ارزش برند استفاده می‌شوند. آنها تنها در شبکه‌های اجتماعی قابلیت دسترسی دارند. در آینده، با افزایش محبوبیت متاورس، پتانسیل بسیاری برای درخواست استایلیست‌های مد در عصر متاورس برای ایجاد آواتار و پوشش آنها به‌وجود خواهد آمد. در واقع، سایت‌های متاورس مجازی و رسانه‌های اجتماعی IMVU اولین میزبان نمایش‌های مد خود را راه‌اندازی کردند. فروشگاه آنلاین آنها شامل 50 میلیون تکه پارچه است. IMVU رشد 44 درصدی را در زمان پاندومیک ثبت نمود و بیش از 7 میلیون کاربر پویا را در ماه جذب کرد. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

 1. مشاور دارایی

می توان مشاور اموال متاورس را به عنوان یک مشاور دارایی در دنیای واقعی در نظر گرفتظ و همچنین این شغل را یکی از بهترین فرصت های شغلی متاورس در نظر گرفت. با افزایش NFTها، مدیران مشاور متاورس درخواست بسیاری خواهند داشت و این افراد به کاربران در خرید دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها کمک بسیاری خواهند کرد. جهان‌های موازی فرصت‌هایی را برای اجرا، خرید و فروش و ایجاد آنچه قبلاً دیده‌نشده است، ممکن می‌کند. بنابراین  یک منظر قانونی در متاورس موردنیاز است تا متاورس ایجاد و انطباق داده شود.

 1. داستان‌سرای متاورس

برای مخاطبانی که از دنیای آنلاین بازدید می‌کنند، داستان‌سرایان (Storyteller) در متاورس تجارب داستان‌گویی را گسترش می‌دهند که شامل موضوعات شبیه‌سازی، ورزش، پازل، اجتماعی و سایر موارد می‌شود.

فرصت‌ های شغلی متاورس 
فرصت‌ های شغلی متاورس

این سمت که یکی از  فرصت‌ های شغلی متاورس  به‌شمار می‌رود شامل نوشتن داستان برای فیلم‌های انیمیشن یا سریال است. داستان‌سرایان، داستانی با موضوع آموزشی می‌نویسند یا برای گیم‌های تمام ژانرها داستان می‌سازند. برای این شغل، باید اصول داستان‌نویسی را فراگرفته باشید و بتوانید از تکنولوژی‌های رایج در داستان‌نویسی استفاده کنید.

 1. خریدوفروش از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

یکی از مشهورترین مشاغل مرتبط با متاورس خرید و فروش است. شما از طریق مبادله ملک یا هر مورد مجازی دیگری می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. این کار از راه توکن‌های غیرقابل تعویض انجام می‌شود. خرید و فروش NFT به آگاهی و دانش کافی نیاز دارد.

 1. کارشناس امنیت سایبری

متاورس یکی از جایگاه‌های مناسب برای حملات سایبری و کلاهبرداری است. آواتارهای هک شده، سرقت NFT ، نشت‌های فیزیولوژیکی و بیومتریک، هدست‌های هک شده…احتمال خطا را به ارقام زیادی افزایش می‌دهد. به خاطر همین است که به کارشناسان متخصص امنیت سایبری متاورس نیاز است. اشخاصی که حملات را به موقع مسدود می‌کنند و این اطمینان را می‌دهند که قوانین و پروتکل‌های بازنگری قابل اصلاح هستند و شاید ممکن است حتی اختراع شوند تا کل خطرات متاورس را شناسایی کرده و از وقوع آنها جلوگیری کنند.

 1. راهنمای تور مجازی

از آنجایی که متاورس یک صنعت جدید و نوپا است، بسیاری از کاربران هنوز با نحوه استفاده در فضای آنلاین آشنا نیستند. این کاربران یا بازدیدکنندگان برای بار اول از کمک راهنمای تور (Virtual Tour Guide) استفاده خواهند کرد. کمک، مشاوره و اسکان بازدیدکنندگان در فضاهای مختلف در تمام متاورس از جمله وظایف راهنمای تور مجازی است. برای این سمت متاورس، جویندگان کار باید دانش وسیعی از نحوه کار این عرصه داشته باشند.

 1. توسعه‌دهنده اکوسیستم

توسعه‌دهنده اکوسیستم وظیفه هماهنگ‌نمودن شرکت‌کنندگان و دولت‌ها را دارد تا از قابل اجرا بودن فعالیت‌های موجود در یک پلتفرم بزرگ اطمینان پیدا کند. توسعه‌دهندگان مسئول آماده‌سازی سرمایه‌گذاری‌های دولتی در زیرساخت‌ها و کمک  به جوامع بزرگ برای استفاده شرکت‌کنندگان در فعالیت‌های متاورسی هستند.

 • طراحان بازی سه‌بعدی

یکی از کاربردهای مهم متاورس بازی است. بنابراین یکی از فرصت‌ های شغلی متاورس، طراحی بازی‌های سه‌بعدی است که بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت. طراحان بازی موظفند یک تجربه بازی منحصر به‌فرد ایجاد کنند که بازیکنان بسیاری را مجذوب خود کند. طراحی بازی به طراحان بازی این فرصت را می‌دهد تمام مهارت‌های خود را توسعه دهند و آنها را در متاورس مشخص کنند و آن را به یک مسیر شغلی کامل تبدیل کنند.

 • متخصص بازاریابی متاورس

از میان فرصت‌ های شغلی متاورس، بازاریابی فرصت جدیدی را برای برندها و کارشناسان بازاریابی ایجاد می‌کند. برای این سمت باید استراتژی‌های مختلف را ارزیابی کنید تا مناسب‌ترین را برای جذب کاربر انتخاب کنید و به کاربران اجازه دهید با برندها یا محصولات در ارتباط باشند. در این شغل شما به یک مهارت قوی در بازاریابی، خلاقیت، توانایی‌های تحلیلی و دانش تجاری احتیاج دارید.

مهارت های لازم برای کسب فرصت‌ های شغلی متاورس

به‌خاطر اینکه متاورس هنوز در مراحل ابتدایی است، احتمال اینکه بتوانید مسیر شغلی خود را بیابید، بسیار است. برای انتخاب مسیر لازم است، مهارت‌های مورد نیاز را داشته باشید. از جمله آنها مهارت‌های زیر است که  به آن در زیر اشاره شده است.

 • کدنویسی؛ حتی برنامه‌های دنیا‌سازی مانند Roblox یا متدهای کم‌ کد مثل Unity نیز نیاز به پایه‌ای در برنامه‌نویسی رایانه دارند. زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی عبارتند از C++، C#، Java، Python و CSS در بخش گیم‌ها، می‌توان Lua، CUDA-C یا Swift را نیز در نظر داشت.
 • پایگاه داده‌ بزرگ؛ کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سال‌های پیش‌رو بازار متاورس به شکل صعودی رشد کرده و فرصت‌ های شغلی در متاورس به شما چشم‌گیری ایجاد شدند. به‌موازات این امر توسعه داده‌های بزرگ به سازمان‌ها اجازه خواهد داد تا از بینش‌های مبتنی بر داده، برای یادگیری در مورد مشتریان خود استفاده کنند. تکنولوژی‌های مفید داده بزرگ که برای آموزش مناسب هستند، عبارتند از Apache Spark، Cassandra، Hadoop و
 • هوش مصنوعی و ماشین یادگیری (ML هوش مصنوعی و ML به شکل‌دهی و تقویت ارتباطات کاربر کمک می‌کنند. ایجاد تجربه کار با الگوریتم‌های ML مثل رگرسیون خطی، درخت تصمیم، رگرسیون لجستیک و سایر موارد سبب آمادگی شما می‌شود. تجربه کار با چارچوب‌های هوش مصنوعی مثل  TensorFlow، Theano و Caffe نیز کاربردی خواهد بود.
 • طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربر (UX داشتن مهارت‌های UI و UX به اطمینان از اینکه آثار متاورس به شکل طبیعی با کاربران ارتباط دارند کمک می‌کند. UI و UX می‌توانند تجربه یک‌پارچه‌ای را بین برنامه‌ها و دستگاه‌ها ایجاد کنند و در عین‌حال باعث لذت کاربران شوند.
مهارت های لازم برای کسب فرصت‌ های شغلی متاورس
مهارت های لازم برای کسب فرصت‌ های شغلی متاورس

جمع‌بندی

فرصت های شغلی متاورس به تدریج در حال توسعه است، هنوز برخی عدم قطعیت‌ها نسبت به آن وجود دارد اما برخلاف همه این‌ها، متاورس به خاطر فرصت‌های شغلی جدیدی که برای اشخاص ایجاد می‌کند، به صنعتی تبدیل شده که ارزش دنبال کردن دارد. بررسی شرکت‌های مختلف متاورس ارزشمند خواهد بود زیرا بیش‌تر آنها به مهارت‌های وب احتیاج دارند. همگام با تکامل متاورس، فرصت‌های شغلی متاورس نیز گسترش می‌یابند.

اشخاصی که سریع‌تر متاورس را پذیرفته و تمام مهارت‌های خود را در این زمینه توسعه می‌دهند، می‌توانند موفق شده و در این رقابت پیروز شوند. آینده فرصت‌ های شغلی متاورس روشن به نظر می‌آید. برای کسب مهارت و اطلاعات بیش‌تر در این زمینه پیشنهاد می‌شود به سایت نیموگری که یکی از بهترین سایت‌های آموزشی در این زمینه است مراجعه کنید. از طریق تماس با کارشناسان این سایت می‌توانید از چگونگی ثبت‌نام و نحوه شرکت در کلاس‌های آموزشی آن مطلع شوید.

سوالات متداول درباره فرصت های شغلی متاورس

 • فرصت‌ های شغلی در متاورس کدامند؟

فرصت‌ های شغلی در متاورس کسب‌وکارهایی در ارتباط با این تکنولوژی در حال تکامل هستند که شامل مهندسی، مدیریت، برنامه‌ریزی، طراحی، سمت‌های تحقیقاتی و تعدادی شغل دیگر می‌شود.

 • درآمد از فرصت‌ های شغلی متاورس چه مقدار است؟

مشاغل گوناگون متاورس باتوجه به عواملی مثل تجربه، سابقه‌کار، زمینه‌کاری و… دستمزدهای متفاوتی را برای اشخاصی که در این مشاغل فعالیت می‌کنند، به‌همراه دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید