برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

در سال‌های گذشته شاهد روندی در بازار معاملات دیجیتال بودیم که ارزش چند nft دچار سیر نزولی شد؛ این مسئله آینده nft را با چالش مواجه کرد. البته آینده این توکن با توجه به عوامل زیادی پیش‌بینی می‌شود که فضای بازار متاثر از این عوامل خواهد بود. عواملی که بیشترین سهم را در سیر نزولی این توکن داشتند عبارت بودند از اشباع شدن بیش از حد انتظار بازار، ریسک‌های سوداگرانه و نگرانی‌های زیست محیطی که همگی موجب این اتفاق شدند. اما باید گفت این تمام قضیه نبود؛ افراد زیادی بدون توجه به بازار متنشنج، همچنان به خرید و فروش توکن‌ها پرداختند.

آینده nft

توجیه این دسته از افراد این بود که بازاری با قیمت‌های فروریخته بهترین بازار برای خرید است. لذا اقدام به خرید توکن‌های ارزان کردند که در آینده نه چندان دور شاهد رشد ارزش آن‌ها باشند! اما سوال این است، آیا استدلال این دسته از افراد  درست است؟ آیا ارزیابی آینده nft می‌تواند به این سادگی باشد؟ قصد داریم در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال‌ها بپردازیم. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب این مقاله از نیموگری برگزارکننده دوره‌های آموزش nft را تا انتها دنبال کنید.

آینده nft در ایران

همان‌طور که می‌دانیم nft بازاری هیجان‌انگیز برای افراد ریسک‌پذیر است، اما به راستی می‌توان  این بازار را به درستی پیش‌بینی کرد؟ در پاسخ به این سوال باید به نظر برخی از کارشناس‌های این حوزه اشاره کنیم و بگوییم آینده nft یک روند گذرا نیست و انتظار یک انقلاب در حوزه‌های مختلف صنایع را باید داشته باشیم. چراکه این توکن با امکان ایجاد مالکیت جزئی و دیجیتال، فرصت‌های جدید شغلی را ایجاد کرده است تا تن خسته بازار مالی ایران را جانی دوباره بخشد. همچنین می‌توانید برای درک عمیق‌تر از اینکه NFT چیست کلیک کنید.

آینده nft در ایران
آینده nft در ایران

البته این یک تئوری است که فقط برخی از کارشناسان را شامل می‌شود؛ چراکه برخی از آن‌ها بر این مسئله اتفاق نظر دارند که امکان افت و نوسان محبوبیت بازار nft همچنان وجود خواهد داشت. اما آن‌چه که احتمال بیشتری دارد، پابرجایی این فناوری و مالکیت دیجیتال است. حال سوال این خواهد بود چه صنایعی در ایران از این بازار بهره بیشتری می‌برند؟ باید گفت nft صرفاً در هیجان، بازی، سرگرمی و تفریح خلاصه نمی‌شود؛ سهم صنایع بزرگ در این گردونه هیجان‌انگیز و ریسک‌پذیر مانند مد و فشن، املاک، آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی بیشتر از کاربرانی است که از این توکن به عنوان سرگرمی استفاده می‌کنند. در زیر به چند سناریوی احتمالی در این زمینه می‌پردازیم تا با ابهام‌زدایی از تمام زوایای مسئله و به کمک تفکر استراتژیک، از مجهول به معلوم برسیم.

سناریوی نخست؛ nft آمده است تا بماند

 پروژه‌های اخیر این فناوری، کارشناسان را به باوری رسانده است که این توکن پابرجا و استوار در صحنه رقابت خواهد ماند و قصد خداحافظی ندارد. این سناریو یک سناریوی بی پایه و اساس نیست؛ چراکه مبنی بر چکیده اطلاعات بازار و پتانسیل‌های آن است. برندهای بزرگ تجاری با استفاده خلاقانه از این توکن به اثبات این نظریه پرداختند. یکی از برندهای برتر که این نظریه را پذیرفته است، برند استار باکس است که با انتشار پاداش وب ۳، از گسترش nft در ماه‌های آینده خبر داده است‌. این رفتار از یک برند معروف نمایانگر واقعیتی شفاف تلقی می‌شود. البته شناخت استارباکس از ارزش این فناوری، موجب ادغام این برنامه با برنامه‌ریزی مالی خود به منظور بهینه‌سازی تجارب مشتریان خود است.

برند مد لوکس پرادا

چندی است که این برند به فضایnft  ورود پیدا کرده است. البته برند پرادا دست به ترکیب خلاقانه‌ای زده است و فناوری بلاک‌چین و مد را ادغام کرده است؛ حاصل این ترکیب نسل نوینی از صنایع تجاری را به نمایش گذاشته است که موجب برجسته‌سازی کاربردهای این توکن در صنایع شده است.

ورود در حوزه ورزش

رخنه کردن nft دراین حوزه با همکاری اسطوره بی‌نظیر فوتبال کریستیانو رونالدو آغاز شد. این اسطوره با این کار خود، طرفداران خود را غیر مستقیم به دنیای کلکسیون‌های دیجیتال و بلاک‌چین‌ها دعوت کرد. به دنبال این اقدام از سمت رونالدو، ارزهای دیجیتال و nft اعتبار دوباره‌ای کسب کردند. البته این موضوع نیز نشان از ظرفیت بالای فضای دیجیتال برای مدت طولانی و همچنین آینده درخشان آن دارد.

سناریوی دوم؛ حضور nft کاربردی، موجب تغییر در نتیجه خواهد شد!

هر چند با نوسان بازار در آینده nft تغییرات محسوسی ایجاد شد، اما ناامید کننده نبود؛ تغییرات مثبت بازار این موضوع را اثبات کرد. با وجود nftهایی که به شکل کاربردی در این فضا فعال بودند دیگر دسترسی مجازی به رویدادها، کالاهای انحصاری و ملاقات با سلبریتی‌ها رویا نبود. برای مثال تیم nft کریستیانو رونالدو به کسانی که دارای nft کمیاب بودند فرصت ملاقات با رونالدو در بستر مجازی را هدیه می‌دادند. این رویداد تجربه‌ای هیجان انگیز و به یاد ماندنی را برای دوستان و طرفداران او رقم زد. در نتیجه nft کاربردی توانست صعود چشمگیر بازار را موجب شود. این بازار مدعی است آینده nft با وجود چنین توکن‌هایی امیدوارکننده و مطلوب است.

سناریوی سوم؛ nft می‌تواند به دارایی اصلی در پلتفرم مجازی تغییر کند

نظر برخی از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را بخواهید، باید بگوییم آن‌ها به پیشرفت این بازار در سال‌های آینده باور دارند. چراکه اعتقاد آن‌ها این است که با تغییر مسیر زندگی افراد به دنیای مجازی، کبک بازار در این عرصه همچنان خوش می‌نوازد «البته نوای دهلی که هم از نزدیک و هم از دوردست‌ها خوش است!» لذا همان‌طور کهnft ها به بازار فیلم و عکس دیجیتال و بازی‌های آنلاین وارد شده‌اند، دور از انتظار نیست که شاهد خرید سهام در دنیای متاروس، سیناروس و سپس دنیای واقعی شویم. این یعنی nft تبدیل به دارایی اصلی در فضای مجازی خواهد شد تا بتوان هر کالایی را با آن خریداری کرد.

سناریوی چهارم؛ بازی های ویدیویی وارد رقابت خواهند شد

هرچند گمانه‌زنی زیادی در این باره  شده است، اما با وجود در اختیار گذاشتن دارایی برخی از شرکت‌ها برای بازی‌های بلاک‌چین مانند ember svord حکم تاییدی برای ماندگاری nft است.

بازی های ویدیویی وارد رقابت خواهند شد
بازی های ویدیویی وارد رقابت خواهند شد

سناریوی پنجم؛ سقوط nft را در پیش داریم!

تا اینجا از آینده nft و صعود و پیشرفت آن در فضای مجازی گفتیم، اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم در جهان هیچ امری قابل پیش‌بینی قطعی نخواهد بود! این بازار نیز همانند بازارهای مالی دیگر است؛ مانند بازار کریپتو که حباب‌های بزرگی در خود داشت و با از بین رفتن آن حباب‌ها آمال و آرزوهای بسیاری از افراد نیز از بین رفت. اما باید به این نکته دقت کرد کارشناس‌های تحلیل‌گر بازار در مورد آینده این بازار در کنار امید، تردید هم دارند که امری بدیهی است. هرچند این سناریو به نسبت چهار سناریوی قبل ضعیف‌تر است، اما به هر حال در پیش‌بینی آینده nft نقش دارد و نادیده گرفتن آن، امری معقولانه به نظر نمی‌آید.

سخن پایانی

آینده nft با احتمالات زیادی همراه است؛ بدون شک احتمالات نیز طیف گسترده‌ای از صفر تا صد را شامل می‌شوند که بنابر درصدهای متفاوت نظریات نیز احتمالات قوی تا ضعیف را شامل می‌شوند. لذا نمی‌توان نظر کاملا مصمم و قطعی داد. مشاهده کردید در این مقاله چهار سناریوی امیدوارکننده و یک سناریوی تردیدآمیز را بررسی کردیم، حال با وجود این شواهد نتیجه مطلوبی برای آینده nft در ایران شاهد هستیم؛ چراکه با پذیرش صنایع مختلف و مزایای مالکیت دیجیتال منتظر نفوذ این فضا به صنایع مختلف هستیم که تحولی در صنعت اقتصاد خسته ایران ایجاد شود و موجب سرنوشتی خوشایند برای هم‌میهنان‌مان شود.

سوللات متداول درباره آینده nft

  • آینده nft در جهان چگونه است؟

با توجه به فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری که برای افراد مختلف از جمله هنرمندان و تریدرها فراهم می‌کند، باید برای آینده nft درایران و جهان منتظر یک انقلاب بود.

  • سناریوهای مختلف برای آینده nft امیدوارکننده است؟

در سناریوهای مختلف خبر از پیشرفت و صعود nft  در بازار جهانی به گوش می‌رسد، اما زمانیکه واقع‌بینانه به این موضوع نگاه می‌کنیم، امکان وقوع هر نوع احتمالی وجود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید