متاورس و صنعت خودرو، رانندگی در متاورس

برای دیدن آموزش NFT از صفر تا کسب درآمد کلیک کنید

متاورس و صنعت خودرو دارای پلتفرم جذابی با خصوصیات واقعیت مجازی است که می‌تواند توسط کاربران مختلف، صرف‌نظر از وضعیت مکانی آنها به اشتراک گذاشته شود. رانندگی در متاورس نیز از سرگرمی‌هایی است که شرکت‌های مشهورخودروسازی برای راه‌اندازی آن اقدام کرده‌اند.
در این مقاله به بررسی مفهوم متاورس و صنعت خودرو و رانندگی در متاورس می‌پردازیم و شرکت‌های فعال خودرو‌سازی در زمینه متاورس و کارهایی که آن‌ها در راستای تحقق رویای رانندگی در دنیای آنلاین انجام می‌دهند را معرفی و بررسی می‌کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

متاورس و صنعت خودرو، رانندگی در متاورس

عبور از دنیای واقعی به دنیای مجازی به‌علت پیشرفت تکنولوژی بسیار سریع در حال انجام است. پروژه‌‌های Metaverses به حدی گسترش یافتند که امکانات بی‌نظیری همچون خرید زمین در متاورس، شرکت در کنسرت آنلاین متاورس و حتی سفر در متاورس را فراهم می‌کنند و همین امر سبب افزایش راه‌های کسب درآمد در متاورس شده است. برای درک دقیق تر از اینکه متاورس چیست کلیک کنید.

به گفته مارک زاکربرگ (مالک متا که قبلاً فیسبوک نام داشت)، متاورس برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که مکان‌های واقعی و مجازی را به‌آسانی از اتاق نشیمن خودشان جستجو کنند. علاوه بر این، از آنجایی که بیش‌تر پلتفرم‌‌های متاورس با گرافیک سه ‌بعدی ادغام شدند، می‌توان از تجربه واقعی در عصر مجازی لذت برد.

همان‌طور که بیان کردیم متاورس، دنیای مجازی غیرمتمرکزی است که در آن می‌توان تجربه حضور در فضاهای مختلف دنیای واقعی را بدون محدودیت فیزیکی، مادی و جسمانی تجربه کرد. یکی از این فضاها خودرو و تجربه رانندگی است. در اصل متاورس می‌تواند به‌عنوان یک فناوری به توسعه صنعت خودرو کمک کند.

رانندگی در متاورس
رانندگی در متاورس

متاورس و صنعت خودرو ترکیبی از مجموع  تکنولوژی‌هایی که در خودروهای خودران استفاده می‌شود و نقش آنها به‌عنوان یک پلتفرم رسانه‌‌ای متحرک، رانندگی در این تکنولوژی را از سایر رقبای دیگر، بهتر نشان می‌دهد. می‌توان با گذاشتن یک عینک واقعیت مجازی و شاید نوعی لباس لمسی، وارد دنیای دیگر شد و یا می‌توان اتومبیل خودران را قبل از آزمایش‌های فیزیکی واقعی به شکل مجازی و سه بعدی امتحان کرد.

در متاورس، تست‌های مربوط را می‌شود به خوبی انجام داد، مثل استفاده از عکس شبیه‌سازی شده یک فرد واقعی در متاورس به عنوان هدف آزمایشی، که می‌تواند وضعیت واقعی اتومبیل خودران را در زمان تست تصادف بهتر ثبت کند. علاوه بر کاربردهایی که متاورس و صنعت خودرو در ترکیب با یکدیگر دارند، رانندگی در متاورس برای دوست‌داران رانندگی و همچنین علاقه‌مندان به فناوری هیجان‌انگیز و لذت‌بخش خواهد بود. در بیش‌تر پلتفرم‌های متاورس مردم ترجیح می‌دهند بتوانند رانندگی مناسبی را داشته باشند تا به آن‌ها کمک کند رانندگی با سرعت موردنظر را تجربه کنند.

وسایل حمل و نقلی که ما در زندگی روزمره خود برای کار، مسافرت یا تحصیل از آن استفاده می‌کنیم نیز در دنیای آنلاین استفاده می‌شود. در متاورس، مخاطب می‌تواند یک نمای 360 درجه از مکان‌هایی را که به کمک ماشین و وسیله نقلیه سفر می‌کند، داشته باشد. رانندگی در متاورس در حقیقت توانایی عبور از شکاف فیزیکی دیجیتال بین واقعیت‌های واقعی و مجازی است.

این دنیای سه بعدی، از لحاظ معنایی برنامه‌ریزی‌شده و شامل کنترل‌ها و سیستم‌های پاسخ‌گویی است. هر بازیکن دارای یک هویت امن است. هر یک از بازیکنان توسط یک کلید با امنیت بالا به سیستم وارد می‌شوند. این سیستم دارای قابلیت لایه تراکنش بوده و خود خودرو به عنوان یک آواتار در این دنیا است. یکی از مزایای رانندگی در دنیای متاورس این است که کاربر می‌تواند قبل از رزرو یک سفر در دنیای واقعی، مکان‌هایی که قصد سفر به آنجا را دارد را مورد ارزیابی قرار دهد.

شرکت‌های خودروسازی در متاورس

در حال حاضر، شرکت‌های زیادی فعالیت خود را در متاورس آغاز کرده‌اند. متاورس و صنعت خودرو توانسته است رانندگی در متاورس را برای کاربران به بهترین شکل، ممکن سازد. در زیر به چند شرکت معروف فعال در این زمینه می‌پردازیم.

شرکت‌های خودروسازی در متاورس
شرکت‌های خودروسازی در متاورس

متاورس آئودی پرزنتس- هولوراید (Holoride)

هولوراید استارت‌آپی است که به وسیله سازنده معروف خودرو یعنی آئودی پشتیبانی می‌شود و در حال حاضر رانندگی با اتومبیل‌های مجازی خود را به‌فروش می‌رساند. مدیرعامل هولوراید در نظر دارد شرکت را به جایی برساند که به‌عنوان یکی از سازمان‌های حمل و نقل در متاورس شناخته شود.

متاورس نیسان- فناوری I2V

نیسان در حال گسترش تکنولوژی  نامرئی به مرئی (I2V) است که در هر دو پلتفرم AR و سه بعدی کار می‌کند. این تکنولوژی، رانندگان را با قصد عرضه اطلاعاتی که تا قبل از این برای کمک به رانندگی در اختیار آن‌ها نبوده، به متاورس وصل می‌کند. متأسفانه این تکنولوژی I2V تا چند سال دیگر ایجاد نخواهد شد.

متاورس هیوندا موتورز- رابلکس

هیوندای موتوروز یک پلتفرم سرگرمی به اسم  رابلکس را برای مخاطبان معرفی کرده است. فعالیت‌های هیوندای در متاورس به کاربران این امکان را فراهم می‌کند که تجربه ارتباطات بهتری با کاربران داشته باشند که قسمتی از این پلتفرم سرگرمی هستند. متاورس همین‌طور به خریدار این امکان را می‌دهد که خودرو را در نمای کامل ۳۶۰ درجه ارزیابی کند.

متاورس مرسدس بنز

این برند مشهور خودروسازی به‌عنوان یکی از موسسان، در کنسرسیوم بلاکچین Aura عضو شده است. این پلتفرم توسط تعدادی از بزرگ‌ترین برندهای معروف جهان ساخته شده و مرسدس اولین صنعت خودروسازی است که به این پلتفرم اضافه شده است که توانسته تاکنون ترکیب متاورس و صنعت خودرو را به نحو مطلوب‌تری از دیگر رقبا نشان دهد.

همچنین قبل از این مرسدس بنز با همکاری گروه بین‌المللی هنرمندان، Art2People که در عرصه رمز ارزها فعالیت می‌کنندNFTهایی را بر اساس G-Class ارائه کرده بود. در سال 2021 نیز گروه مسابقات AMG  Petronas F1  با صرافی FTX شریک شد تا نام تجاری FTX  را بر روی لباس رانندگان و خودرو آن‌ها به نمایش بگذارد. همچنین طبق این شراکت قرار شده بود که لوگو FTX روی کامیون‌های مرسدس بنز و در نزد پیست مسابقه نمایش داده خواهد شد.

متاورس BMW

شرکت BMW  یک قدم جلوتر رفته است و هم‌اکنون کارخانه‌ای مجازی و مکانی برای طراحی ماشین‌ها در امنیورس Nvidia احداث کرده است، در اصل این کارخانه امکان مشارکت در جهان‌های شبیه سازی شده را آماده می‌کند که می‌تواند قسمت مهمی از اصول متاورس در آینده باشد.

به جز تعدادی موارد خاص    Ombiverse  به بی ام دبلیو اجازه ایجاد یک کارخانه مجازی دوقلو را داده است که در حال حاضر قادر به شبیه‌سازی تولید در هر مساحت است همچنین پیش‌بینی می‌شود که این پلتفرم به پلتفرم مشترکی تبدیل شود که در نهایت تمامی مهندسان BMW در آن با هم مشارکت کنند. مزیت تولید اتومبیل در متاورس این است که BMW بدون احتیاج به صرف هزینه زیاد می‌تواند یک نمونه اولیه مجازی ایجاد کند بدون این‌که لازم باشد برای نمونه اولیه فیزیکی هزینه بسیاری صرف کند.

همچنین این امر می‌تواند برای طراحی خطوط تولید و مونتاژ جدید انجام بگیرد که باعث می‌شود قبل از انجام هر عملی در دنیای واقعی، نمونه آن در متاورس ایجاد و ارزیابی شده باشد. حضور متاورس Omniverse در فرآیند ساخت BMW را انقلاب بزرگی می‌توان در نظر گرفت و تعجبی ندارد که این ترکیب به شکل قابل‌توجهی سرعت تولید را افزایش دهد و باعث کم‌تر شدن هزینه‌ها در طول زمان شود.

تاثیرات متاورس و صنعت خودرو بر یکدیگر

امکاناتی که با ادغام متاورس و صنعت خودرو می‌تواند وجود داشته باشد، بی‌شمار است. تا اینجا با چند مثال از فعالیت‌های شرکت‌های خودروسازی در بخش متاورس آشنا شدیم اما این ادغام متاورس و صنعت خودرو چه تاثیراتی بر این بخش خواهد گذاشت؟

تاثیرات متاورس و صنعت خودرو بر یکدیگر
تاثیرات متاورس و صنعت خودرو بر یکدیگر

یکی از اولین اثراتی که ممکن است از ادغام متاورس و صنعت خودرو به دست آید این است که با ورود به دنیای آنلاین که محدودیت زمانی و مکانی ندارد شرکت‌های خودروسازی می‌توانند به بازار وسیع‌تری دسترسی داشته باشند و با این کار به درآمد بیشتری نیز برسند. از اثرات دیگر می‌توان به انتقال تجربه کار حضوری به اشخاص دورکار اشاره داشت و یا مهیا شدن امکان همکاری از نزدیک برای اشخاصی که در کشور‌های گوناگون در یک شرکت کار می‌کنند که حتماً امکان ایجاد ایده‌های جدید و بازدهی را در این صنعت بهتر خواهد کرد.

همچنین نداشتن محدودیت در طراحی خودرو در متاورس می‌تواند باعث شود میزان قابل‌توجهی از طراحی‌های جدید توسط خودروسازان موردآزمایش قرار بگیرد که ممکن است این طراحی‌ها بعدها به دنیای واقعی نیز وارد شود. اما یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که این دو صنعت می‌توانند برای یک‌دیگر داشته باشند امکان رانندگی کردن در متاورس است.

آینده متاورس در صنعت خودروسازی
آینده متاورس در صنعت خودروسازی

همان‌طور که اشاره شد متاورس و  صنعت خودرو اثر مثبتی بر یکدیگر داشته‌اند و این امر می‌تواند زمینه‌های مهمی برای پیشرفت و افزایش عملکرد در خودروسازی را آماده کند، اگر متاورس وارد جریان اصلی زندگی انسان‌ها شود استفاده از خودروها برای جابه‌جایی از یک مکان به مکان دیگر و طی کردن مسافت تقریبا بی‌معنی خواهد بود و تمرکز زیاد بر روی کسب تجربه رانندگی و انجام رانندگی برای لذت در متاورس خواهد بود.

تا وقتی‌که متاورس به این میزان از پیشرفت برسد خودروسازان از این تکنولوژی برای ارتقاء محصولات خود و چگونگی عرضه آن‌ها استفاده خواهند کرد. خودروسازان برای در اوج ماندن در صنعت خودروسازی، نیاز دارند که از رقیبان خود که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند جا نمانند و از راه این تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی را برای خود رقم بزنند.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد متاورس و صنعت خودرو  و رانندگی در متاورس و همچنین ورود تکنولوژی بلاک‌چین در صنعت خودروسازی، مطالبی را بیان کردیم. رانندگی در متاورس از جمله سرگرمی‌هایی است که شرکت‌های مشهور خودروسازی برای اجرای آن اقدام کردند. هم‌اکنون همه چیز در ابتدای راه است، درست مانند هنگامی که در سال 1992 در باره  اینترنت بحث می‌شد. با افزایش محبوبیت متاورس، کاربران مایلند تا تجربه رانندگی با خودرو را در عصر واقعیت مجازی احساس کنند.

بر همین اساس، شرکت‌‌های خودروسازی همچون آئودی، نیسان، و هیوندای نیز وارد فضای متاورس شدند تا علاوه‌بر فراهم‌سازی امکان رانندگی در متاورس و برطرف نمودن نیاز کاربران دنیای متاورس، به معامله توکن‌های شرکتی خود هم بپردازند. در پایان این مقاله پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به سایت نیموگری که یکی از بهترین سایت‌های آموزشی در زمینه ارزهای دیجیتال است، مراجعه کنید. شما از طریق تماس با کارشناسان این سایت می‌توانید از نحوه ثبت‌نام و چگونگی شرکت در کلاس‌ها مطلع شوید.

سوالات متداول درباره متاورس و صنعت خودرو، رانندگی در متاورس

کاربرد ادغام متاورس و صنعت خودرو چیست؟

یکی از صنایعی که متاورس در آن نقش موثر دارد، صنعت خودرو است. در این صنعت به سازندگان آن اجازه داده می‌شود تا با شبیه‌سازی خودروهای آینده به طراحی و گسترش بهتر خودرو بپردازند. همچنین برای خریداران نیز مزایایی دارد و کاربران با ورود به متاورس می‌توانند قبل از خرید خودرو، آن را مشاهده کنند بدون اینکه در اختیارشان باشد.

شرکت‌های برتر خودروسازی در متاورس کدامند؟

شرکت‌های خودروسازی نظیر آئودی، نیسان، و هیوندای از برترین شرکت‌های خودروسازی در متاورس هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اونایی که این صفحه رو دیدن معمولا از صفحه های زیرم دیدن کردن حالا خود دانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید